14 грудня в Івано-Франківську віддали шану подвигу ліквідаторів аварії на Чорнобильській атомній електростанції. Ця аварія є наймасштабнішою та найстрашнішою техногенною катастрофою в історії людства.
Учасники ліквідації наслідків аварії зібрались на Вічевому майдані, після чого пройшлись вулицею Незалежності до пам’ятника “Героям та жертвам Чорнобиля”. Там відбулось віче-реквієм на честь тих, хто вже загинув внаслідок згубного впливу радіації.
“Ми зібралися на зустріч через тридцять років – люди з усієї області. Багато з них вже давно не бачили один одного. 71 ліквідатор вже відійшов на той світ, кожен другий – інвалід. Сьогодні, мабуть, остання зустріч нашого пожежного батальйону”, – сказав Ярослав Олійник, голова Івано-Франківського обласного об’єднання “Прикарпатбат “Чорнобиль”.
Він згадав події на ЧАЕС та розповів, як саме велись роботи з ліквідації наслідків аварії.
“Нас одягли у військову форму, провели якісь тренувальні заняття і відправили в зону на 48 днів. Там ми працювали в три зміни – дезактивовували приміщення четвертого енергоблоку та прилеглу територію. Крім того, ми будували саркофаг, промивали бетононасоси. Також тушили пожежі, які тоді були по всій 30-кілометровій зоні. Знаєте, ми зараз живемо в умовах війни – але з цієї, як не крути, можна повернутись не пораненим. З тої війни ми не могли вийти не пораненими. Оце мій накопичувач. Нам казали – “наберете 25 рентген, і все, більше не можна”. А за зміну ми набирали по 2 рентгени. Потім датчики забрали і не повернули, бо по факту ми набрали більшу дозу радіації, ніж можна”, – додав Ярослав Олійник.
Також він згадав і про численні судові процеси, які ведуть чорнобильці, щоб добитись гідних виплат.
Нагадаємо, в Івано-Франківську вшанували пам’ять героїв АТО та Небесної Сотні.