В обласному архіві знайшли проєкт неоготичного костелу на Калущині

  • Реформаторський костел у прикарпатському селі Цвітова на Калущині — споруда, збудована в архітектурному стилі неоготики й оповита легендами через свій містичний вигляд. Релігійна будівля нагадує середньовічний замок.

    Калушанин Зіновій Драпайло віднайшов у Державному архіві Івано-Франківської області запис про будівництво костелу в селі Вістова Калуського повіту. Проте костелу в цьому селі немає. Відтак з’ясувалося, що в архіві сталася помилка: замість “Цвітова” вказали “Вістова”, інформують “Вікна”.

    “Інколи випадок чи навіть спонтанна думка допомагають в пошуках історичних матеріалів. Майже так і сталося. Коли, передивляючись описи фондів Державного архіву в розділі “Будівництво” з метою знайти хоча б якусь інформацію щодо спорудження костелу (костелка) в селі Цвітова, натрапив на запис про будівництво костелу в селі Вістова Калуського повіту.… Попередні пошуки в інших місцях не дали результату. Ось тут виникло питання, чи є у Вістовій римо-католицький костел? Можливо, є якась згадка про його будівництво? Перегляд Вікіпедії та інших інформаційних ресурсів і відсутність інформації тільки зміцнили догадку, що в архівному записі трапилася помилка  — замість Цвітова записали село Вістова”, — розповідає Зіновій Драпайло.

    Через деякий час файл в електронному вигляді з копіями документів архів люб’язно надіслав на адресу Зіновія Драпайла, і там на другій сторінці було написано: “Будівництво костелу в с. Цвітова Калуського повіту. 1937 р.”.

    Документів знайшлося небагато:

    • ескізний проєкт костелу, переписка з державними органами, план посадки та прив’язки будівлі;
    • звернення Калуського повітового старости Гродінського до Уряду в Станіславі від 3.09.1937 року щодо найскорішого затвердження будівництва костелу в селі Цвітовій. До звернення додається план будівництва і висновок будівельного експерта;
    • звернення Комітету з будівництва римо-католицького костелу в Цвітовій до Уряду в Станіславі з проханням про надання дозволу на будівництво. У зверненні згадується Вавжинець Дайчак — архітектор проєкту, який був на той час відомим фахівцем з будівництва та архітектури.
    • ескізний проєкт костелу на 4 аркушах;
    • ситуаційний план 2, 1 аркуш.

    Читайте також: Стало відомо, де поховають почесну мешканку Калуша Оксану Франко

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!