Указ Президента «Про правовий режим воєнного стану» дуже слабкий, бо майже всі пункти цього документу можна реалізувати без запровадження воєнного стану. Про це в ефірі на телеканалі ZIK заявив політик, віце-прем’єр-міністр (2005) Роман Безсмертний.
«В цьому указі немає відповіді на питання, як організовується влада на місцях, як здійснюється управління бюджетним процесом та ресурсами місцевого самоврядування. Ст.19 Закону «Про правовий режим воєнного стану» передбачає вимоги, де встановлюється відповідна територія і т.д. Це говорить про нефаховість тих людей, які готували цей документ», – сказав він.
Безсмертний переконаний, що воєнний стан потрібно було вводити ще чотири року тому, проте лише зараз ескалація на Азовському морі змусила Президента Порошенка піти на такий крок. «Порошенко йшов по лезу бритви – або його звинуватять у бездіяльності і він як Президент і головнокомандувач буде нести відповідальність за це, або він таки виконає закон. Переляк з цього приводу чи не вперше читався в очах Президента», – вважає політик.
Проте, на його думку, в документі жодним словом не прописано, зокрема, як військові здійснюватимуть передбачені законом дії в ситуації воєнного стану.
«Указ дуже слабкий, бо там 5/6 позицій могли бути реалізовані без введення воєнного стану. А те, заради чого воєнний стан вводиться, немає. Так нащо ви тоді город городите?» – запитує Безсмертний.
За його словами, якщо запроваджувати воєнний стан, то він має бути реалізований «так, як він має бути реалізований в частині відносин з Росією». «Це стосується розриву дипломатичних відносин, це стосується припинення економічної співпраці, це стосується питань, пов’язаних з транзитом, участі у спільних міжнародних проектах», – сказав він.
При цьому політик звернув увагу на те, що цей указ вирішує проблему з наповненням Збройних сил, бо сьогодні відчувається колосальна нестача солдатів і офіцерів навіть на передовій. Зокрема, це вирішується за рахунок того, що оголошується часткова мобілізація.
«Але паралельно виникає прогалина – не дається відповідь на питання організації територіальної оборони, яка є основним джерелом резервістів. Ці загони можуть брати на себе в тому числі питання охорони громадського порядку. Питання оборони та безпеки – це не тільки армія, і не лише поліція. Створення загонів тероборони – це залучення суспільства. Без цього не буде єдності у питаннях захисту та оборони суверенітету», – переконаний Безсмертний.
Крім того, політик вважає, що навіть після прийняття парламентом відповідного рішення «питання виборів не вирішено». «Через 30 днів може бути черговий конфлікт, і виникне потреба продовжити воєнний стан. Більше того, реалізація воєнного стану зараз може показати речі, які обумовлять необхідність його продовження», – додав він.
Водночас Безсмертний переконаний, що воєнний стан потрібно було вводити, бо в нинішній ситуації це шанс зберегти державу.