В Україні уже майже мільйон тонн “зайвого” вугілля. І це при тому, що з 2014 року видобуток вугілля зменшився практично вдвічі. Про рекордний профіцит розповіла заступник голови Незалежної профспілки гірників України Наталія Левицька.
“З січня по квітень цього року видобуто було 3,5 млн тонн вугілля, а спожито 2,5 млн. Тобто майже мільйон вугілля — це профіцит. Вугілля, яке просто знаходиться на складах шахт, – каже Наталія Левицька. Питання збільшення видобутку вугілля стоїть дуже гостро. Бо його треба добувати, щоб була можливість платити шахтарям зарплату. Але видобувати багато немає сенсу, бо воно не використовується на українських ТЕС. Споживання електроенергії зменшується. Якщо ТЕС будуть експортувати електроенергію за кордон — у європейські країни, Білорусь, Литву, це дасть змогу шахтам працювати”.
Проблеми з реалізацією вугілля сьогодні є як у Львівській і Волинській областях, так і на шахтах Західного Донбасу. Накопичилося дуже багато вугілля, а газова група в жарку погоду має схильність до займання. А це вже буде екологічна проблема. Для прикладу, на складах ДП «Львіввугілля» майже 100 тисяч тонн. Керівництво «Павлоградвугілля» повідомило, що з 1 по 10 травня підприємство взагалі припиняло видобуток вугілля через проблеми зі збутом.
На думку генерального директора “Львіввугілля” Андрія Дяченка, ситуація могла б поліпшитись, якби вдалось налагодити експорт електроенергії. Тоді з’явився б ринок збуту і для електростанцій, і для вугільних підприємств.
“Нема ринку збуту, нема споживання електроенергії і, відповідно, вугілля нашої газової групи не є затребуваним, – каже Андрій Дяченко. – От якраз тут мають бути спільні зусилля і енергетиків, і вугільників, і ДТЕК “Західенерго”. Це питання державного значення. Ну але це, звичайно, уряд має вирішити”.