В Україні з вересня перші студенти почнуть вчитися на протезистів

  • До війни українська протезна галузь розвивалась поступово впродовж багатьох років, але швидка трансформація почалась лише після початку повномасштабного вторгнення. Тисячі людей, які втратили кінцівки, потребували швидких, ефективних та нестандартних рішень.

    Щоб задовольнити нетиповий для галузі попит, у 2022 році школи протезування створювалися «на ходу», де протезистів готували буквально за 2 тижні. Це було вимушене та тимчасове рішення, завдяки якому система витримала шалене навантаження. Тепер, аби українські протезисти надавали якісні послуги, дотримуючись міжнародних стандартів, впроваджується уніфікований та міжнародно визнаний підхід доступу до професії. Університети у Львові, Харкові та Києві запускають програми магістратури з протезування та ортезування, повідомляють у Міністерстві охорони здоров’я.

    У 2023 році затвердили Національний професійний стандарт для українських протезистів-ортезистів. Вимоги до українських фахівців створені відповідно до світових стандартів. Майбутні протезисти тепер мають здобути ступінь магістра з протезування та ортезування, а також скласти додаткові незалежні іспити для отримання права на практику.

    «Новий стандарт визначає, що роль протезиста-ортезиста має базуватися на доказовій практиці для надання клінічної оцінки, призначення, технічного дизайну й виготовлення протезів і ортезів. Також фахівець повинен визначати цілі і складати реабілітаційний план, щоб відновити пацієнту якомога більше втрачених можливостей для повноцінної адаптації у суспільстві», — розповідає генеральна директорка Protez Hub Антоніна Кумка, яка була долучена до розробки нового стандарту. 

    В Україні також мають розробити національний незалежний іспит — КРОК 2, який підсумує реформування освіти протезистів. Після отримання магістерського звання фахівці повинні будуть скласти цей іспит, щоб отримати право працювати в Україні.

    Зміни впроваджуються і для протезистів, які вже працюють на українському ринку. Після затвердження професійного стандарту розпочалася робота над розробкою професійних іспитів для підтвердження рівня вже наявних фахівців.

  • Протезисти з необхідним досвідом можуть заповнити форму та підтвердити свою кваліфікацію відповідно до нового стандарту.

    До теми: У Львові відкрили перший в Україні Центр протезування та ортезування за міжнародними стандартами

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!