Такі дослідження сприяють утвердженню державної мови. Зазначається, що вона має лунати крізь, а не лише на уроках.
28 квітня, в українських школах розпочався моніторинг щодо використання державної мови в освіті.
Це третій етап моніторингового дослідження щодо забезпечення функціонування державної мови в освітньому процесі в закладах загальної середньої освіти, пише “Галицький кореспондент” з посиланням на сторінку Уповноваженого із захисту державної мови Тараса Кременя.
Метою дослідження є:
- виявити актуальні тенденції у використанні української мови в освітньому середовищі;
- визначити чинники, що впливають на мовні практики учасників освітнього процесу у межах закладу освіти і поза ним;
- оцінити рівень мотивації до вдосконалення володіння державною мовою;
- провести аналіз мотивації до підвищення рівня володіння державною мовою;
- вивчити наявність та якість навчально-методичних і цифрових ресурсів для вивчення української мови.
“Освітній процес охоплює всі види діяльності, що відбуваються на території будь-якого закладу. Українська має лунати не лише на уроках, на перервах, на батьківських зборах, в бібліотеці, спортзалі та бомбосховищі. Вона має бути скрізь! Дослідження, яке ми проводимо разом з ДСЯО четвертий рік поспіль, сприяє утвердженню державної мови. Підвищення якості викладання, контроль за застосуванням української, створення додаткових можливостей для учасників освітнього процесу – краща інвестиція у майбутнє”, – зауважив Тарас Кремінь.
Нагадаємо, що протягом 2022-2025 років Уповноважений і Державна служба якості освіти України проводили щорічні моніторинги застосування української мови як державної у закладах загальної середньої освіти, в межах яких опитувались учні, їхні батьки та вчителі з питань мови спілкування в освітньому процесі, під час перерв, у повсякденні і щодо використання онлайн-контенту.