В Івано-Франківську на базі обласної клінічної лікарні за участю медичного експерта Дитячого Фонду ООН (ЮНІСЕФ) Катерини Булавінової для лікарів акушер-гінекологів, онкогінекологів, сімейних лікарів, лікарів ультразвукової діагностики, цитологів, патоморфологів, лікарів-педіатрів, тренерів Проекту Дитячого Фонду ООН (ЮНІСЕФ) з вакцинації, пройшла обласна науково-практична конференція «Мультидисциплінарний підхід в профілактиці, діагностиці та лікуванні передпухлинних та пухлинних захворювань жіночої статевої сфери».
Учасників заходу привітали керівник апарату – заступник голови облдержадміністрації Валерій Крецул, директор департаменту охорони здоров’я ОДА Мирон Матейко та проректор з наукової роботи ІФНМУ Ігор Вакалюк.
«Ми багато років працюємо з Івано-Франківською областю. Така співпраця є великою і успішною, – говорить медичний експерт Дитячого Фонду ООН (ЮНІСЕФ) Катерина Булавінова. – Це стосується проекту, який пов’язаний з тренерською та викладацькою діяльністю в медицині, зокрема, в організації чи спостереження за вагітними жінками. І зараз приступаємо до педіатрії». Як повідомила представник ЮНІСЕФ, неодноразово для нашого регіону закуповувались новітні холодильники для вакцин, які сертифіковані ВООЗ. Фахівець запевняє, що такі закупівлі проводитимуться і надалі, інформує Департамент охорони здоров’я.
Головний спеціаліст ДОЗ ОДА з акушерства та гінекології Володимир Дзьомбак зазначив, в області склалася непроста ситуація щодо захворюваності на рак шийки матки і становить 27%, коли державний показник складає 19%. Тому для покращення цієї ситуації в обласну програму «Здорове населення Прикарпаття» було внесено зміни. На даний час з бюджетних коштів виділено 350 тис. гривень на вакцинацію дівчат 12-14 років від даної недуги.
Спеціалісти повідомляють, що в 15 років 50% дівчат вже мають сексуальний досвід, з них 28-32% мають 2-5 партнерів, тож треба якось запобігти вірусу папіломи людини, який викликає рак. Вірус папіломи людини переноситься статевим шляхом. Враховуючи це, фахівці рекомендують з 9-10 до 14 років вакцинувати дівчаток.
За словами обласного онкогінеколога Степана Долика, якщо вакцинувати дівчат віком до 14 років, а це дві ін’єкції через півроку, то за прогнозами – можна уникнути раку і передраку. Також до подолання онкозахворювання шийки матки лікар називає дієвий метод – цитологічний скринінг, тобто взяття мазка на ракові клітини, завдяки якому можна за 10 років зменшити захворюваність та занедбаність на 80%.
Щоб уберегтися від даного захворювання жінкам не потрібно прикладати багато зусиль, стверджують спеціалісти, достатньо тільки з метою профілактики регулярно проходити медичний огляд та вести здоровий спосіб життя.