Вакцинація від COVID-19: за чи проти

  • У світі поступово роблять щеплення від COVID-19. Та є значна кількість людей, які побоюються вакцинації з певних причин. За результатами опитування, яке провела соціологічна група «Рейтинг» наприкінці листопада 2020 року, тільки половина українців готові робити щеплення. І це за умови, що вакцинація буде безкоштовною.

    Вакцина потребує випробовування

    Близько 35 компаній працюють над розробкою вакцини або «імунних коктейлів» проти коронавірусу. Серед них – китайські, єврепейські та американські. 

    Зокрема, до справи взялася компанія зі США Gilead Sciences, що займається пошуком ліків від СНІДу та гепатиту В і С. Препарат «Ремдесивір», який вони раніше розробили проти хвороби Ебола, планують використати для полегшення лихоманки у пацієнтів із COVID-19. Його вже випробовують на тисячі добровольців.

    Також над ліками працює японська компанія Takeda – за основу беруть антитіла з крові людей, які вже перехворіли на коронавірус.

    Однак процес удосконалення ліків є досить тривалим – від 5 до 15 років, адже перед тим, як виготовляти ліки, вакцина має пройти декілька етапів випробувань: лабораторне тестування на тваринах і три випробування на добровольцях.

    Спочатку тестують вакцину на невеликій кількості повністю здорових людей, згодом – на невеликій кількості осіб, які живуть у зоні поширення вірусу, і, якщо результат успішний, – на значній частині інфікованих на території, де зареєстрували найбільшу кількість випадків захворювання.

    Думки франківців

    Прикарпатці мають щодо вакцинації різні думки. Зокрема, іванофранківець Андрій Сідлярчук вважає, що вакцинуватись потрібно, особливо людям з групи ризику, адже вони є найбільш вразливими до хвороби.

    «Я вже перехворів, однак планую вакцинуватись, як тільки буду впевнений у високій ефективності ліків», – каже хлопець.

    Прикарпатська студентка Анастасія Кондрат є прихильницею усіх вакцинацій, і від коронавірусу у тому числі.

    «Масова вакцинація у Великобританії та США не продемонструвала якихось негативних випадків, – аргументує свою позицію дівчина. – Але слід розуміти, що у перші дні може бути банальна реакція організму на вакцину».

    Однак є люди, які не планують робити собі щеплення. Наприклад, франківець Юрій Головчук каже, що спочатку варто твердо переконатися у дієвості вакцин, бо у різних виробників вони показують різну ефективність.

    «Поки що вакцинуватися не планую, просто намагатимусь і надалі дотримуватися уже звичних правил особистого захисту», – зазначає Юрій.

    Франківський спортсмен Владислав Матейко вважає найкращою вакциною набутий імунітет, який виробиться організмом у результаті інфікування. «Вакцина не до кінця досліджена, а самі віруси такого типу постійно мутують, тому вакцинуватись не буду», – говорить він.

    Студентка медуніверситету Тетяна Сіденко теж проти того, аби робити вакцину від коронавірусу.

    «Нам про неї дуже мало відомо. Все, що кажуть, – що її треба зробити, – зазначає дівчина. – А про наслідки, побічні ефекти, алергію на препарат ніхто не каже. Я чомусь впевнена, що якісний препарат витратять на депутатів та олігархів. А от звичайним людям будуть колоти будь-що. Поки я не побачу реального хорошого ефекту від цих ліків, я не дозволю цьому препарату бути в моєму організмі. Зрештою, маю право зовсім не робити цю вакцинацію, мене ніхто не зможе змусити».

  • Приклади є різні

    Першою жителькою Великобританії, яка вакцинувалась, була 90-річна Маргарет Кінан. Жінка, якій через кілька тижнів виповниться 91 рік, назвала вакцинацію «найкращим раннім подарунком, про який можна мріяти», адже, за її словами, Маргарет нарешті може сподіватися провести час із сім’єю та друзями наступного року, після того, як весь минулий рік провела переважно в самотності.

    Прем’єр Чехії Андрей Бабіш одним із перших отримав дозу вакцини від коронавірусу у прямому ефірі. Він вакцинувався у Центральному військовому госпіталі у Празі. Одночасно з ним вакцину отримала 95-річна ветеранка Другої світової війни Емілі Репікова. Прем’єр сказав, що після уколу нічого не відчув.

     

    А от у Норвегії є негативний досвід. Зокрема, тут щепили 42 тисячі осіб – першими вакцинували літніх людей. Після введення вакцини від коронавірусу померли 29 літніх людей. Усі вони мали супутні захворювання. Тепер у країні вважають, що вакцинувати літніх людей та тяжкохворих – це досить великий ризик.

    Що кажуть лікарі

    Незабаром почнеться вакцинація від коронавірусу й в Україні, відбуватиметься вона в декілька етапів. І триватиме два роки.

    «Все залежатиме від кількості доз, які ми отримаємо. На першому етапі вакцинуватимуться медичні працівники, які надають допомогу пацієнтам, хворим на COVID-19. У другу чергу вакцину отримають люди, яким понад 80 років. А далі вже особи віком 50-70 років», – пояснює Володимир Вовчук, заступник головного лікаря Івано-Франківської центральної міської клінічної лікарні.

    Лікар додає, що пацієнти, у яких є супутні захворювання, як-от цукровий діабет чи легенева патологія, також будуть вакциновані в другу чергу.

    «Стосовно терміну дії вакцини в людському організмі, це питання залишається відкритим. Адже тільки недавно розпочалась вакцинація у Сполучених Штатах Америки, а також у деяких країнах Європи та Азії. Тому скільки часу триватиме імунітет – невідомо», – каже лікар.

    Володимир Вовчук зауважує, що, згідно з науковими даними, які раніше оприлюднили виробники вакцин, дія щеплення триватиме від пів року й до кількох років. Через три роки, ймовірно, доведеться вакцинуватись повторно.

    «Дія ліків зможе зупинити епідемію, яка триває, якщо зараз ефективно розпочати вакцинацію населення», – зазначає медик.

    Високий рівень недовіри до вакцини лікар пояснює так: більшість жителів України відмовляється від вакцинації через «антивакцинну» кампанію, яка проводилась впродовж років. Це, в першу чергу, поширення інформації про неефективність і навіть шкідливість вакцинації, недостовірних даних про побічні наслідки вакцини від COVID-19. Це створює в людей думку, що вакцинуватись не варто, та цілий комплекс інших стереотипів.

    «Працюємо зараз, щоб доносити достовірну інформацію про вакцинацію. Хочу наголосити, що вакцинуватись однозначно варто», – підсумовує лікар.

    Уляна ПИЛИПЕЦЬ

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!