Велике будівництво на Прикарпатті

  • В Івано-Франківській області до кінця року планують збудувати п’ять шкіл, п’ять дитячих садочків і п’ять стадіонів. Плани дуже амбітні, однак чи вистачить на все часу і грошей?

    Здати до вересня

    1 березня в Україні стартував проєкт «Велике будівництво», який анонсували ще восени. Він передбачає спорудження необхідних об’єктів інфраструктури у всій Україні.

    Загалом у державі планують збудувати 100 шкіл, 100 садочків, 100 стадіонів та 200 нових приймальних відділень у лікарнях. Також йдеться про ремонти доріг біля них. Проєкт втілюватиметься на кошти державного бюджету та Державного фонду регіонального розвитку (ДФРР), а також його частково фінансуватимуть з місцевих бюджетів.

    Уже 2 березня в Івано-Франківську обговорили реалізацію цієї програми на Прикарпатті. Як розповіла директорка обласного управління капітального будівництва Галина Магулій, на Івано-Франківщині до кінця року повинні з’явитися 15 об’єктів – 5 шкіл, 5 дитячих садків та 5 стадіонів.

    «Також цього року заплановано відкрити дев’ять приймальних відділень у медичних закладах. Зауважу, що школи і садочки мають бути здані вже до 1 вересня, щоб навчальний рік міг початися у нових приміщеннях», – сказала Галина Магулій.

    Т.в.о. голови Івано-Франківської облдержадміністрації Віталій Федорів зазначив, що 15 об’єктів, які включені до програми «Велике будівництво», вже давно перебувають на контролі посадовців. За його словами, голови РДА та ОТГ отримали доручення якомога швидше виділити кошти для співфінансування – мова йде про 10% від вартості робіт.

    «Я попросив усіх поставитися до цього серйозно і працювати максимально ефективно. Ми маємо зробити це максимально відкрито, прозоро і з дотриманням всіх норм законодавства», – наголосив Віталій Федорів.

    В обласній держадміністрації кажуть, що це будівництво має стати доказом відповідального ставлення посадовців до бюджетних грошей і до контролю за їх використанням.

    Три – будуємо, 12 – ремонтуємо

    Школи

    До переліку об’єктів «Великого будівництва» на Прикарпатті увійшло п’ять навчальних закладів – три школи та два ліцеї. Втім, як стало відомо, жоден з них не будуватимуть з нуля – мова йде про капітальні ремонти, добудови та впровадження енергоефективності.

    Першою в списку стоїть Городенківська ЗОШ №2, де збираються впровадити комплексні заходи з енергоефективності за 12,2 мільйона гривень. Такі ж оновлення чекають і на Брошнів-Осадський ліцей – щоправда, кошторисна вартість тут становить 22,6 мільйона.

    Замулинецький НВК на Коломийщині, в який входять школа та садок, чекає капітальний ремонт та впровадження енергозбереження за 7,5 мільйона. Те ж саме зроблять у Гаврилівському ліцеї, що у Надвірнянському районі – вартість робіт становитиме 11 мільйонів. А Яремчанську ЗОШ №1 збираються реконструювати з добудовою – це обійдеться у 37,2 мільйона.

    Дитсадки

    Щодо дитячих садочків, які входять у програму «Велике будівництво», чотири з п’яти об’єктів також лише відремонтують. Втім один новий все ж заплановано звести. Мова йде про дитсадок на 40 місць у селі Верхній Ясенів Верховинського району. Кошторисна вартість наразі становить 13,7 мільйона гривень. У цю суму входить і виготовлення проєктно-кошторисної документації.

    На чотири ж інших приміщення очікують ремонти і перепланування. Так, заплановано реконструкцію майстерні Марківської гімназії на Коломийщині з добудовою приміщень дошкільної групи за 5,9 мільйона гривень. Також до списку увійшла реконструкція незавершеного будівництва універсального блоку школи під дитячий садок в селі Гринівці Тлумацького району за 12,3 мільйона.

    Крім того, два дитсадки з’являться на Богородчанщині. Мова йде про ремонт садка «Сонечко» в самому райцентрі та реконструкцію будинку культури під дитячий садок в селі Пороги. Обійдуться ці проєкти, відповідно, у 4,7 та 7,7 мільйона гривень.

  • Стадіони

    Серед спортивних об’єктів заплановано два нових будівництва.

    Мова йде про модульний спортивний зал в селі Королівка Коломийського району за 9,2 мільйона гривень та про новий спорткомплекс у Брошнів-Осаді, який обійдеться у 26,3 мільйона. Ці споруди зведуть з нуля.

    Три інших об’єкти планується капітально відремонтувати. Один із них теж розташований у Брошнів-Осаді – це наявний стадіон, в оновлення якого вкладуть 6,3 мільйона гривень. Крім того, серед проєктів є реконструкція футбольного поля в селі Черніїв Тисменицького району, вартість якої складає 1,1 мільйона – це найменші витрати серед усіх 15 споруд.

    Об’єктом, ціна ремонту якого майже зрівняється з вартістю будівництва нової споруди в Брошнів-Осадській ОТГ, стане спорткомплекс імені А.П. Гемби. Це стадіон Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу. Його капремонт обійдеться у 25,5 мільйона гривень. Після цього на ньому можна буде проводити повноцінні легкоатлетичні змагання не тільки всеукраїнського, але й міжнародного рівня. Втім, слід додати, що роботи тут почалися ще у 2018 році – тобто за півтора року до старту «Великого будівництва».

    «Це мегаважливо»

    Голова Брошнів-Осадської ОТГ Назарій Іванів задоволений новою програмою. Це не дивно, адже в його громаді профінансують аж три об’єкти.

    «Спортивному комплексу, який в нас заплановано побудувати, не буде аналогів ні у нашій громаді, ні в кількох сусідніх районах. Це буде споруда європейського зразка, яка зможе надавати послуги жителям не лише нашої ОТГ, а й навколишніх районів. Частина робіт у школі вже виконана, одразу ж відчутною стала суттєва економія на енергоносіях. Та й зовнішній вигляд суттєво покращився. Ці проєкти – це просто мегаважливо для громади», – каже Назарій Іванів.

    Щодо стадіону, там проведуть справді масштабну реконструкцію. Крім самого поля, будуть оновлені бігові доріжки та трибуни. Голова Брошнів-Осадської ОТГ запевняє – стадіон буде, як новий.

    «Нам раніше іноді було просто соромно, коли приїжджали футбольні клуби з інших районів. Тепер все зміниться – буде фактично новий об’єкт. Це саме можна сказати і про ліцей. Був старий радянський варіант школи, а буде сучасний освітній заклад нового українського зразка», – додає Назарій Іванів.

    Втім, за його словами, у проєкті програми наведені не зовсім точні цифри – там вказано лише загальну кошторисну вартість. Насправді ж у 2020 році на спорткомплекс виділять 12 мільйонів гривень, 9 мільйонів – на ліцей і 5 мільйонів – на капремонт стадіону. Ще по 10% до цих сум має додати громада. Голова громади запевняє: якщо бюджету це буде під силу, то додадуть і більше.

    Ложка дьогтю

    Втім 4 березня в Україні суттєво змінився склад уряду. Новим прем’єр-міністром став екс-голова Івано-Франківської ОДА Денис Шмигаль, який вже наступного дня заявив про необхідність переглянути держбюджет-2020.

    Навряд чи мова буде йти про скасування програми, про яку так довго говорив президент Володимир Зеленський. Але, з огляду на економічні тенденції в державі і скорочення виробництва, грошей цілком може не вистачити на все. Адже у січні 2020 року ВВП України впав на 0,5% – вперше з 2016 року. Для порівняння, за аналогічний період 2019 року ВВП зріс на 1,3%.

    До 1 вересня, між тим, лише пів року – а ще навіть не всі тендери завершені. Залишається лише сподіватися, що станом на 31 грудня 2020 року Івано-Франківщина не отримає нову порцію незавершених «довгобудів». Їх в регіоні й без того не бракує – взяти хоча б недобудований обласний перинатальний центр у Франківську. Будівля стоїть законсервована з 2014 року, а на її добудову потрібно понад 200 мільйонів гривень.

    Тарас ВОЛОШИН

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!