Відео задля безпеки

  • Торік Івано-Франківська міськрада виділила 300 тис. гривень на встановлення відеокамер спостереження у деяких скверах та на дитячих майданчиках міста. Проте жителі одного з дворів, де планують встановити нагляд, переконані, що це не вирішить проблему, а камери можна встановити так, щоб використати їх значно ефективніше.

    Протидія діям

    Наприкінці липня минулого року президент доручив прем’єр-міністрові вжити заходів задля забезпечення належного громадського порядку та публічної безпеки. При цьому він  наголосив на необхідності підвищення оперативності реагування на правопорушення шляхом використання технічних засобів контролю за ситуацією в громадських місцях та звернувся з проханням встановити у всіх обласних центрах, а за потреби – у містах та райцентрах, в місцях найбільш масового скупчення людей приладів і засобів зовнішнього контролю (відеоспостереження) із довготривалим збереженням записів.

    На вулицях Івано-Франківська відеокамери встановлюють уже впродовж двох останніх років. Це – безпека, а також запобігання крадіжкам комунального майна. Адже якщо люди знають, що є камери, то бояться здійснювати злочин, вважає Михайло Смушак, директор департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою виконкому Івано-Франківської міськради. За 2015-2016 роки в облцентрі встановлено 65 камер відеонагляду.

    «Минулого року встановлено чотири камери у сквері «Первоцвіт», на спортивному майданчику на вулиці Карпатській – дві, на Симоненка, 1 – одну, в парку на Молодіжній – чотири, на Вовчинецькій, 170, біля філармонії, на вул. Грушевського поблизу пішохідного переходу, на Вічевому майдані та біля міської ратуші – по дві камери. До них підведено інтернет, світло, підключено під єдиний сервер, доступ до якого має поліція і служба оперативного реагування 1580», – розповів Смушак.

    15978531_1074754559314116_590112229_n

    «Ми звернулися до всіх оперативних служб, які займаються питанням безпеки людей. Вони висловили свої побажання і пропозиції. Враховуючи те, що багато камер відеоспостереження у нас немає, розташування їх передбачено, перш за все, у місцях масового скупчення людей. Ми також придбали потужний сервер, і впродовж місяця можна отримати відео з місця події, де стався інцидент», – повідомив начальник управління з питань надзвичайних ситуацій, мобілізаційно-оборонної роботи та діяльності правоохоронних органів виконкому Івано-Франківської міськради Ігор Влізло.

    Дорогий моніторинг

    Встановлення камер на суму 300 тис. грн. здійснювала компанія «UТeам». Тендер не проводився, адже тендери оголошувалися тільки на суми від 1,5 млн. гривень. Цього року знову передбачено 300 тисяч на засоби зовнішнього відеоспостереження. Тендер буде проведений через систему публічних електронних закупівель «ProZorro», адже наразі є рішення міської ради про те, що всі закупівлі та послуги, вартість яких перевищує 50 тис. грн., будуть проводитися через тендерну процедуру, пояснює Смушак.

    «Про ціну однієї встановленої камери чи її модель наразі сказати не можу. Загалом минулого року встановлено 19 камер, всі вони хорошої якості», – зауважує головний комунальник міста.

    Проте ще у березні минулого року в місцевих ЗМІ фігурувала інформація щодо низької якості встановлених камер. Йшлося про те, що зображення у нічний час не видно.

    «Це все неправда, – заперечує Смушак. – Міський голова давав доручення, ми їздили в інші області, щоб порівняти. Зокрема, до Тернополя, адже мова велася про те, що камери там дуже якісні. Побачили, що у нас кращі. Крім того, камери налаштовуються на різні функції. Наприклад, деякі фіксують номери машин, інші – таблички, одна камера не може виконувати всі функції водночас. Встановлені камери мають інфрачервону підсвітку, тому можна побачити, що відбувається у темну пору доби».

    15995477_1074754662647439_1310217161_n

    Ігор Влізло пояснює, що питання про низьку якістю камер виникло після того, як у Меморіальному сквері були вчинені хуліганські дії, а зображення з камер було поганим. Відтак фахівці, які обслуговують об’єкти відеоспостереження, здійснювали ремонтні роботи.

  • «У центрі міста чутливі камери, які фіксують обличчя людей, номерні знаки. Більшість камер середньої чутливості, які у нічний час при достатньому освітленні фіксують всі процеси, що відбуваються. Якщо раніше у нас було 45 камер, то нині – вже 65», – зауважує Влізло.

    Минулого року за виділені кошти придбано 21 камеру. Відтак вартість встановлення однієї складає 14 тис. 286 гривень.

    «У ціну входить придбання камери, під’єднання проводів, проведення Інтернету. Встановлено 19, ще дві закуплено, але встановити їх наразі не можемо», – зазначає директор департаменту.

    Не те місце

    Ще дві камери передбачені для встановлення на новому дитячому майданчику на вул. Довженка, 8. Однак місцеві жителі проти.

    «Ми плануємо збирати підписи проти встановлення відеокамер лише на дитячому майданчику. Їх можна використати ефективніше, щоб паркувальна зона і під’їзди не випадали із зони спостереження. Відтак, якщо відбудеться крадіжка автомобіля чи пограбування квартири, можна буде ідентифікувати злочинців. У дворі люди і так слідкують за порядком, тож майданчику нічого не загрожує. За спожиту камерами електроенергію сплачуватимуть жителі будинку. Сума – невелика, але все одно гроші. З часом камери будуть ламатися, коли гарантійне обслуговування закінчиться, додаткові витрати також можуть розподілити на жильців», – розповідає мешканець будинку на Довженка, 8 Іван Назарук.

    Крім того, встановлення камер не є пріоритетною проблемою на майданчику. На гойдалки привозять дітей з цілого міста, адже схожих за розміром майданчиків у місті мало або й немає зовсім. А туалету тут немає, дітей водять в кущі чи під балкони. Відтак не завадило б почати з основного, а далі вирішувати решту проблем, зауважує мешканець будинку.

    «Після встановлення майданчика у дворі – аврал. Дітей привозять з різних мікрорайонів міста. У будинку багато літніх людей, постійний шум їм заважає. Першочергово тут планувалася зелена зона, частину території засипали землею, решту – відсівом. Люди трохи протестували, та все ж замість зеленої зони поставили майданчик», – продовжує Назарук.

    «Я не розумію, чому люди можуть бути проти встановлення відеокамер, – коментує Смушак. – Це і питання їхньої безпеки. Важливо також, щоб дитячий майданчик був убезпечений, адже вартість його – мільйон гривень».

    Наступного року передбачено придбання ще 20-22 камер. Відтак у розпорядженні міських комунальників буде 85 відеокамер, що має на меті підвищити безпеку у дворах, на дорогах та у скверах міста.

    Ірина ФЕДОЛЯК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!