Батьки школярів в Івано-Франківську виступили проти вчительки математики. Скаржаться на неї вже давно, але тільки зараз наважилися щось змінити.
Чому вчителька не може дати дітям знання, директорка навчального закладу не втручалася у процес, а батьки переводили учнів у інші школи, намагався з’ясувати “Галицький кореспондент”.
Кваліфікована вчителька
Ця історія розпочалася зі звичайного поста у соцмережі Фейсбук. Мама учня 7-А класу Івано-Франківського ліцею №17 Наталія Максимів виклала фото табеля свого сина. З усіх предметів у школяра оцінки 10-11 балів, окрім математики. Навпроти граф алгебра та геометрія цифри варіюються від 2 до 4. Мама хлопчика попросила дирекцію ліцею звернути увагу на низький рівень знань з цього предмета. Пост швидко набрав розголосу, маму семикласника підтримали інші батьки.
«Починаючи з 5-го класу, оцінки просто чудові, окрім математики, і не тільки в одного учня, а майже у всіх… Можливо, варто за період канікул задуматися, чому так відбувається, чому половина учнів переходять в інші школи, чому діти знань зовсім не отримують, хоча перша вчителька дала колосальні знання з цього предмета. Чому всі класи відмовляються від вчителя математики, а ви ігноруєте?» – такий крик відчаю висловила мама семикласника Владислава Наталія Максимів.
Пост миттєво поширився соцмережею, в обговорення втрутилися інші батьки. Так з’ясувалося, що не тільки один хлопчик у цьому закладі має проблему з математикою. Таких дітей багато. Зрештою керівництво школи пообіцяло, що вчителька більше не буде вчити дітей цього класу. Але чи вирішить це проблему? Особливо, якщо зважати на те, що буквально минулого тижня батьки дітей ще одного, 5-А класу написали відмову від вчительки математики.
Як розповідає директорка ліцею Дарія Новікова, Лілія Романівна Шеленко працює у ліцеї понад 15 років, загальний стаж її роботи – 22 роки. Директорка відгукується про неї як про дуже кваліфіковану та здібну вчительку, адже та пройшла усі необхідні атестації. Керівниця закладу стверджує, що вчителька оцінює учнів відповідно до критеріїв, затверджених Міністерством освіти та науки. «Вона дуже принципова і дуже вимоглива. До кожного заняття вона готується і свій предмет знає прекрасно», – запевняє директорка ліцею.
А ситуацію, що склалася з оцінюванням, Дарія Новікова коментує так: «Мабуть, мало бути просто статистом, мало просто рахувати помилки. Тут я бачу проблему у культурі спілкування, у вмінні вести діалог та співпрацювати з батьками».
Про схожі ситуації директорка ліцею знала: після першого семестру збирали батьківські збори і говорили про низький рівень знань дітей з математики. На зборах також був присутній шкільний психолог. Перевірити точність оцінювання у першому семестрі тоді доручили завучу ліцею Вірі Вівчарик, яка також працює методисткою закладу. Результат перевірки не виявив хибних чи суб’єктивних дій вчительки. Звертатися до вищих органів тоді директорка ліцею не бачила підстав. Тож в усній формі домовилися працювати над злагодженою роботою між учнями та вчителькою. «Проте уже в березні розпочався карантин, тому наводити контакт стало важче», – розповідає Дарія Новікова.
Головне – знання
Проблеми з викладом матеріалу директорка вбачає у двох пунктах: занадто складна освітня програма та занадто високі вимоги від батьків. У сьомому класі школярі вчать 23 предмети, на математику виділили всього чотири години на тиждень: дві години на геометрію та стільки ж на алгебру. За такий короткий час важко викласти матеріал. Окрім того, вважає Дарія Новікова, не всі діти можуть бути відмінниками. А батьки не завжди зауважують, що в дитини інший склад мислення та нахили.
Натомість батьки школярів наголошують, що проблема у ліцеї існує тільки з однією вчителькою, і тягнеться вона давно. Вони кажуть, що невипадково з ліцею часто вибувають учні. За 2019-2020 навчальний рік ліцей покинули 12 дітей. Мовляв, їх не влаштовував рівень знань з математики. Щоправда, за словами директорки, учні покинули школу, бо переїхали у інші міста.
Марта Лесюк – мати семикласника. Каже, що з оцінюванням теж не згодна, як і з підходом до вивчення предмета. Жінка бідкається, що її син втратив будь-яке бажання вивчати цей предмет після того, як математику почала викладати Лілія Романівна. «Ми збираємося поступати після 8-го класу. Син вивчатиме ІТ-технології, математика йому дуже потрібна, і я вже знаю, що буду наймати репетитора. А в мене троє дітей…» – бідкається мама школяра.
Батьки наголошують, що йдеться не про оцінювання, а про рівень знань. На їхню думку, вчителька не зацікавлена у тому, щоб навчити дітей. Ольга Яремак ділиться своєю історією: «У п’ятому класі після уроку математики мій син підійшов до неї, бо не все зрозумів на уроці. Вона йому відповіла, що перерва – це її час і вона йде пити каву. Ну, хіба це нормальна поведінка вчителя?»
Всі трохи на нервах
Наталія Максимів каже, що батьки зверталися до директорки раніше, проте з її боку жодного втручання не було. Цього разу на публічній зустрічі директорки із батьками Дарія Новікова припустила, що, можливо, вчительці варто змінити професію, і пообіцяла батькам вивчити ситуацію разом із юристами. Мами ж налаштовані рішуче: якщо ніяких заходів не буде вжито – переведуть дітей до інших шкіл.
Звинувачує в бездіяльності директорку ліцею і батько десятикласника Тарас Шевченко. У 2016 році він уже звертався до департаменту освіти щодо оцінювання та поведінки вчительки Лілії Шеленко. «Мій син займався з репетитором. Той казав, що він знає математику на хорошому рівні, проте зі школи він приносив погані оцінки, – пригадує батько. – Зрештою він перестав ходити на уроки, і в нього зникло будь-яке бажання вивчати цей предмет».
Чоловік каже, що коли запитував вчительку про оцінки, то вона відповідала, що його син порушує дисципліну… «Одного разу вона вдарила зошитом по голові товариша мого сина. Я прийшов до директорки і запитав, як таке може бути. Вона мені відповіла, що зараз у країні йде війна і всі ми трохи на нервах. Це нормальна відповідь?» – обурюється Тарас Шевченко.
Також чоловік розповідає, що ще у 2016 році разом з іншими батьками написав скаргу на вчительку тодішньому керівникові департаменту освіти Ігорю Смалю. В результаті зібрали батьківські збори, на які керівник департаменту так і не з’явився. Ситуацію начебто вирішили на місці. Проте змін ніяких не відбулося. Батько переконаний: саме директорка мала би відреагувати на скарги батьків.
Без інформації та повноважень
До речі, під час розмови журналіста з директором батьки натякнули, що вчителька математики так довго затрималася у школі, бо має хороші зв’язки у департаменті освіти… Однак керівник департаменту освіти та науки Ігор Максимчук переконує: особисто з цією вчителькою не знайомий.
Ігор Максимчук переконує, що такі питання мають вирішуватися на місці, разом із директором закладу. За його словами, у департаменті є звернення від матері одного із учнів щодо цієї ситуації. Відтак буде створено спеціальну комісію, яка й визначить правильність чи хибність дій вчительки. Наразі коментувати ситуацію чиновник не став. При цьому наголосив, що відтепер департамент не може втручатися у трудові договори між закладом та вчителем. Рішення приймає виключно дирекція.
Загалом в Івано-Франківську таких звернень від батьків щодо оцінювання чи низького рівня знань дуже мало, розповідає Ігор Максимчук. Із 47 закладів середньої освіти від батьків може надійти 3-4 скарги.
Щодо того, чи впливає таке оцінювання на рейтинг школи, чиновник теж не дав чіткої відповіді. Каже, що поки що не провели відповідного аудиту, щоб називати якісь цифри. До слова, інформаційний ресурс «Освіта UA» склав рейтинг шкіл Івано-Франківської міської ради відповідно до результатів ЗНО за 2019 рік. У цьому рейтингу із 52 навчальних закладів ліцей №17 зайняв 40-е місце…
Саме професійний (інституційний) аудит радить провести директор департаменту у цьому закладі. Займається цим Державна служба якості освіти, а ініціювати його може батьківська спільнота. За словами Ігоря Максимчука, такий аудит включає в себе не тільки професійні знання вчителя, а й здатність комунікувати з дітьми. Аудит проводять всеохопно, спілкуються з психологами, учнями та батьками. Такий самий аудит стосується і вчителів, які ставлять різні оцінки у різних закладах.
До прикладу, мами учнів ліцею показали табель дитини, яка покинула цей навчальний заклад із трійкою з математики, а в новому закладі освіти отримала з цього предмета десятку. Ігор Максимчук вважає, в цьому випадку потрібно зіставити багато фактів. Департамент освіти таких перевірок та аудитів не здійснює, бо не має повноважень.
Прикладом того, як таку ситуацію можна вирішити на рівні місцевої влади, може слугувати історія Людмили Безусової-Попович. Її дочка Наталія три роки тому закінчила 22-гу школу в Івано-Франківську. Жінка розповідає, що дівчина дуже добре знала математику, тому давно визначилася із професією – зараз навчається в інституті нафтовидобувної інженерії Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу.
Пані Людмила пригадує: дівчина складала ЗНО з трьох предметів: української мови та літератури, математики й англійської мови. Ще з десятого класу вона відвідувала репетиторів з цих предметів, з математики та англійської її готували вчителі із 22-ої школи. І тільки з української мови дівчина знайшла репетитора поза стінами навчального закладу. «Звісно, вона звернулася до своєї вчительки з мови, але не отримала від неї відповіді, і вже через місяць знайшла собі репетитора із Прикарпатського університету», – пригадує жінка.
Дівчина старанно вчилася, а в 11-му класі подвоїла години репетиторства. Про те, що щось іде не так, жінка зрозуміла аж на батьківських зборах, що відбулися на початку квітня. «Я заглянула в журнал, будучи впевненою, що там все гаразд, і просто була в шоці. З української мови самі одиниці і двійки. Це при тому, що моя дитина вже два роки відвідує репетитора і дуже багато читає, а це вже має вплив на знання з мови. Я питаю вчительку: «Це що, моя донька букви позабувала?»
Очі жінці відкрили інші батьки. З’ясувалося, що між двома класними керівниками суміжних класів вже давно загострювався конфлікт. І, таким чином, вчителька навмисне намагалася занизити рейтинг паралельного класу.
«Якось ми витягнули підсумкову оцінку на 6 балів, і я розуміла, що це вже піде в атестат», – пригадує мати дівчини. Далі було ЗНО, результати якого вразили. З української мови дівчина набрала 184 бали, що в еквіваленті ДПА означає 11 балів. Математику дівчина склала на 196 балів, тому успішно вступила до університету. Вже після цієї історії, коли емоції вляглися, Людмила Безусова-Попович за порадою своєї родички виклала у соцмережі фото із реальними оцінками та оцінками за ЗНО.
Далі мати написала скаргу, і згодом до школи прийшли з перевіркою. Спеціальна комісія зіставляла оцінки в атестатах та після проведення ЗНО. Результат ошелешив: у школі занижували оцінки учням на 75%. Відтак вчителька української мови отримала догану. «Звісно, добре, що хоч якось відреагували, але я вважаю, що цій жінці не місце в школі», – підсумовує мати колишньої школярки.
Анастасія ЛУЦИК