Найчистішими річками Івано-Франківщини залишаються Бистриця Надвірнянська і Лімниця. Також чистою у пунктах відбору проб є вода у річці Свіча.
Це — узагальнені результати моніторингів поверхневих вод, які проводили фахівці упродовж восьми місяців 2023 року. Про це “Суспільному” повідомила начальниця лабораторії моніторингу вод Західного регіону Дністровського басейнового управління водних ресурсів Марія Засідко.
“Бистриця Надвірнянська в селі Березівка і Лімниця в Осмолоді залишаються найчистішими річками нашої області. У них ми виявили по дві забруднювальні речовини без перевищення нормативних значень. У той час, як у деяких річках басейну Дністра виявляли 18 забруднювальних речовин. Чистою також є річка Свіча у селі Княжолука. Там — питний водозабір”, — розповіла Марія Засідко.
У інших прикарпатських річках фахівці лабораторії фіксували наявність поліароматичних вуглеводнів, зокрема таких, які утворюються внаслідок неповного згоряння палива. Ці речовини були у Сівці (Калуш, село Сівка-Войнилівська), Саджаві (Долина), Гнилій Липі (село Бабухів). У річці Луква (село Боднарів) їхній вміст перевищував норму в 5,9 раза.
У річкові води на Івано-Франківщині також потрапляють важкі метали, говорить Марія Засідко.
“У річці Сівка в селі Сівка-Войнилівська виявили перевищення цинку в 1,3 раза. Понад норму хрому було у двох річках — Бистриці в селищі Єзупіль та Сівці у селі Сівка-Войнилівська. Ртуть виявили у річці Кропивник у селі Мостище. Там була невелика концентрація. При наступному дослідженні ртуті вже не було”, — розповідає Марія Засідко.
Відібрані у 25 пунктах моніторингу проби води спеціалісти лабораторії досліджують не лише у стаціонарних умовах. Вони можуть виїжджати на водойми та користуватися обладнанням мобільної лабораторії, яку, як гуманітарну допомогу, надало Словацьке агентство довкілля. Моніторинг проводять щомісяця.
До теми: У Тлумацькій громаді в річці гине риба