З 20 листопада в Україні набув чинності новий закон про адміністративні правопорушення щодо встановлення відповідальності за порушення правил перевезення дітей.
Тепер водіям забороняється перевозити дітей зростом менше 145 см або віком до 12 років без використання спеціальних засобів, що дають змогу пристебнути дитину за допомогою ременів безпеки. При першому порушенні на водія накладуть штраф у розмірі близько 510 грн. При повторному порушенні – 850 грн. На громадський транспорт закон не поширюється, за винятком служби таксі.
Як обслуговуватимуть пасажирів із дітьми таксі в Івано-Франківську згідно з новим законом, з’ясовував “Галицький кореспондент”.
«Заплачу штраф сама»
Прикарпатка Наталія Іванків розповідає, що з трирічною донькою Сніжаною час від часу їздить в Івано-Франківськ з села Микуличин. Зазвичай приїжджають на декілька днів і зупиняються у братової.
“Чоловік нас машиною відвозить, а потім приїжджає за нами. Івано-Франківськ – місто велике, тому таксі постійно виручало з маленькою дитиною, тим паче в холодну погоду”, – каже мама дівчинки.
Наталія зазначає, що їй жодного разу не пропонували автомобіль із кріслом для дитини. Тож молода мама переймається, як тепер пройде її наступна поїздка з донькою до Івано-Франківська: чи не відмовлять їм у поїздці через можливі штрафи. Бачить тільки один вихід із ситуації – якщо зупинять патрульні, то вона сама заплатить штраф.
“Думаю, що машини з автокріслами все ж є, але їх мало. Поки що не знаю, чи спрацює такий варіант, але дуже на це сподіваюся. Як уявлю, що треба годину чекати на таксі з автокріслом, – стає сумно. Ба більше – не факт, що дитина сяде у нього, бо звикла до свого. Не хочеться ходити з малою пішки у дощ чи сніг”, – говорить прикарпатка.
Викликаємо авто з кріслом
“Галицький кореспондент” вирішив провести експеримент із франківськими службами таксі: зателефонувати, наголосити, що під час поїздки буде малолітня дитина, та попросити, щоб приїхала автівка з кріслом для малечі.
Обрали три популярні служби таксі: “Роял Таксі-959”, “Явір” та “Карпати-763”.
Для експерименту вибрали недільний морозний день 24 листопада та не годину пік. Саме тоді більшість франківців надають перевагу проводити час вдома, а не їздити у справах.
О 15:00 ми зателефонували до служби “Роял Taксi-959” та замовили автівку на вокзал з автокріслом для трирічної дитини. До слова, у цій службі така послуга коштує 10 гривень. Диспетчер запевнила, що такий автомобіль у них є. Таксі приїхало швидко – за десять хвилин уже стояло під під’їздом. Однак автокрісла у салоні не було.
Водій Дмитро, який приїхав на виклик, каже, що батьки зазвичай перевозять дітей на руках. А якщо мають можливість, беруть з собою своє автокрісло…
“Якщо зупинить поліція, то це будуть мої проблеми. Такого у мене ще не було, поліція через таке не штрафувала. Мабуть, дають час адаптуватися”, – каже водій.
Він переконаний, у цьому законі є дуже багато недоліків. На його думку, закон доопрацюють та удосконалять.
Коли ми зателефонували у службу таксі “Явір”, диспетчер відповіла, що такої послуги вони не надають, тому автівка може приїхати, але без автокрісла. Такий варіант нас не задовольнив, тож ми відмовилися від послуги.
Телефонуємо далі. На черзі служба таксі “Карпати”. При замовленні диспетчер запевнила, що автівки з кріслами для дітей у них є, тому постарається знайти для мене саме таку. Однак через невідомі причини автомобіль не приїхав взагалі. Протягом години щодесять хвилин телефонувала диспетчер та запевняла – автівку шукають. Однак на виклик ніхто не приїхав.
Непродуманий, однак непоганий
Водії, які працюють таксистами уже кілька років, розповіли, що цей закон непоганий, але непродуманий. Мовляв, для перевезень у місті автокрісла не потрібні, бо й так заторів багато. За межами Івано-Франківська – варто застосовувати спеціальні засоби.
Франківський таксист Юрій зазначив, що часто бере пасажирів з дітьми, хоч і не має в автівці спецзасобів. Якщо раптом його зупинить поліція, бо везе дитину без крісла, штраф платитиме тільки він.
А водій таксі Олег працює за кермом автівки, у якій можуть розміститися вісім пасажирів.
“Я часто вожу дітей у розважальні кімнати. Саме я беру такі виклики, бо маю велику машину. Тому тепер мені треба мати так багато крісел? А як мені працювати після такого замовлення з дорослими? Куди вони мають сісти? Така кількість крісел мені у багажне відділення не поміститься. Не можу ж я постійно їздити з кріслами”, – каже Олег.
За день він перевозить близько 15 пасажирів. 90% з них – без дітей. І ставити крісло для поодиноких випадків таксист не хоче, бо більше замовлень від дорослих. Відтак наразі він готується платити штраф сам.
“Я можу з впевненістю сказати, що 80% таксистів не куплять крісла, щоб возити дітей. Вони просто не будуть брати це замовлення, не будуть ризикувати. Натомість чекатимуть іншого клієнта. Може, варто зробити якесь спеціалізоване таксі для дітей – окрему службу, яка на цьому би спеціалізувалася”, – розмірковує водій.
Спецзасоби для спецзамовлень
Після експерименту ми звернулися до адміністрацій служб, аби дізнатися, як вони планують працювати далі з такими змінами у законі.
Адміністратор служби таксі “Роял Таксі-959” Дмитро розповів, що такі замовлення приймають, однак клієнт повинен завчасно попередити, що у салоні буде дитина до 12 років.
“У зв’язку з тим, що з’явились зміни до закону, ми попросили водіїв забезпечити машини спеціальними засобами для виконання таких замовлень. Ця послуга у нас коштує 10 гривень. Таке замовлення приймає тільки той водій, який має такий спецзасіб”, – каже Дмитро.
Такі зміни у цій службі вступили у дію тільки 25 листопада. Адміністрація усім водіям розіслала оголошення, що на таке замовлення повинен з’являтися автомобіль виключно зі спецзасобом. Адміністратор запевняє: якщо на такий виклик водій приїде без спеціального засобу, з ним проведуть профілактичну бесіду і переглянуть співпрацю.
Галина Вашків, яка працює в адміністрації служби таксі “Явір”, розповіла, що ознайомлена з новим законом.
“Закон не передбачає саме автокрісло як засіб безпеки під час перевезення дітей. Вказано – засоби безпеки. Це можуть бути ті самі ремені безпеки. Вони повинні бути робочі: як на передньому сидінні, так і на задніх”, – каже адміністратор.
Пані Галина акцентує, що однорічна, п’ятирічна і 12-річна дитина мають різну тілобудову, вагу і зріст, а універсального крісла для усіх дітей не існує.
“Тобто кожен водій повинен передбачити, яку дитину він буде перевозити, і мати у запасі три-чотири автокрісла. Ми вважаємо, якщо є такий закон, то він має бути обґрунтований і добре обдуманий, щоб його можна було застосувати на практиці”, – каже жінка.
Галина Вашків додає, що наразі служба не надає послуги з автокріслом. Деякі водії його мають, але не всі. При замовленні диспетчеру варто наголосити, щоб приїхало таксі саме з автокріслом.
“Замовлення клієнта має бути виконане з точністю до вимоги. Щодо вартості такої послуги – ми ще не визначилися”, – каже адміністратор.
На думку адміністратора служби таксі “Карпати-763” Тараса, цей закон треба доопрацювати. А що робитимуть зараз – визначаються.
“Крісла за розміром різні, немає одного універсального для усіх дітей. Водій не може возити з собою кілька. Треба ще визначити, які є інші варіанти і що підпадає під визначення “спецзасіб”. Наприклад, водій приїхав на виклик. У автомобіль сідає дитина, а крісло у ньому не відповідає її віковій категорії ”, – каже Тарас.
Вартість такої послуги у службі наразі не визначена. Адміністратор переконує: згодом ціна буде встановлена з урахуванням зацікавленості водія у придбанні такого спецзасобу.
Настає відповідальність
Юрист Сергій Томин розповів, що нові зміни до закону не регулюють порядок перевезення дітей в автокріслах чи з використанням будь-яких інших спецзасобів. Ці зміни передбачають відповідальність.
“У правилах дорожнього руху був пункт про те, що заборонено перевозити дітей, зріст яких менший, ніж 145 см, та які не досягли 12-річного віку, у транспортних засобах без використання спеціальних засобів. Тобто ця норма була, вона існує уже довгий час. Єдине – ввели адміністративну відповідальність за перевезення з порушеннями”, – говорить юрист.
За словами адвоката, немає та не може бути чіткого визначення і чіткого переліку, які саме засоби дозволяють безпечно перевозити дитину.
“Коли ми викликаємо таксі, то фактично укладаємо договір перевезення між пасажиром та службою. Якщо таксист скаже, що спецзасобу для перевезення немає, то тільки вам вирішувати, сідати у таку автівку чи ні. А з точки зору закону про захист прав споживачів, можна говорити про порушення. Бо ж споживач не отримав тієї послуги, яку замовляв”, – каже Сергій Томин.
Юрист переконує: якщо служба займається перевезеннями дітей, то вона повинна мати транспорт, обладнаний відповідними спеціальними засобами для таких перевезень.
«Також є питання до поліції: як вони будуть діяти у цій ситуації? – підсумовує юрист. – Якщо зупинили автомобіль через таке порушення, мають виміряти зріст дитини, оцінити, чи є той засіб, який використовується, безпечним для перевезення дітей, та сказати, за якими саме критеріями вони оцінювали цю безпеку”.
Ірина КУЙБІДА