Відстояти рідну бібліотеку

  • У Коломиї через бюрократичну тяганину за приміщення районної бібліотеки її колектив на три місяці опинився без роботи. Втім бібліотекарі відстоювали свої інтереси та не мали наміру здаватися. Вони навіть оголосили голодування, після чого чиновники все-таки нарешті до них дослухалися.

    Голодування та ласий шматок у центрі Коломиї

    29 березня працівники Коломийської районної бібліотеки розпочали голодування під стінами районної ради. Акцію протесту вони влаштували з вимогою передати бібліотеку у власність міста. Це, за словами учасників акції, єдиний метод зберегти установу, адже ще у кінці грудня 2020 року заклад ліквідувала місцева райдержадміністрація.

    «Районна рада мала повністю передати приміщення Коломийській ОТГ – це прямо прописано у законі про місцеве самоврядування. На першому поверсі будівлі і на частині другого зараз розміщена наша бібліотека. А третій поверх разом з частиною другого поверху займає районний відділ культури. Але цей відділ там лише орендував частину будинку. При тому, що, згідно з документами, вся будівля була збудована саме під бібліотеку», – розповідає Анна Біленчук, завідувачка відділу обслуговування Коломийської районної бібліотеки.

    За її словами, спочатку в райраді заявили, що віддадуть півтора поверху під бібліотеку, потім – що йдуть на поступки і передадуть цілих два поверхи.

    «Вони хочуть заробляти – здавати приміщення в оренду чи й продати його частину. Але, по-перше, так не можна по закону, а по-друге, бібліотеці банально тісно у половині будівлі, яка мала бути нашою повністю», – додає Анна Біленчук.

    Щодо самого приміщення, то це цілком добротна триповерхова будівля у самому центрі Коломиї, розміщена за 200 метрів від музею «Писанка» та від коломийського театру. Позаду неї вже навіть встигла вирости прибудова з окремим входом, де наразі розміщується чиясь приватизована квартира. Втім, саме приміщення зараз виглядає закинутим. А ще, за словами бібліотекарів, за ці місяці загинули всі вазони, які вони вирощували довгими роками.

    Цей ласий шматок районна влада вперто не хотіла віддавати повністю, адже на оренді такої будівлі можна щорічно заробляти чималу суму. Проте завдяки зусиллям колективу, який вдався до таких рішучих дій, як публічне голодування, чиновники все-таки пішли на поступки і погодились переглянути своє рішення. Після цього акцію протесту тимчасово припинили.

    «Ми пішли на голодування, бо наше питання затягується вже три місяці. Відмови, комісії, сесія і всі оці речі. Нас намагалися запевнити, що районна комісія не проводить засідання через карантин, але це безглуздо. Наприклад, міські комісії і сесії в цей же час успішно проходили. Тому ми розуміли, що йде навмисне затягування ситуації з бібліотекою. А зарплату ми з січня не отримуємо. Саме через це пішли на рішучі заходи», – пояснює колишня бібліотекарка Оксана Томич-Геник.

    У законі – все чітко

    1 січня 2021 року весь колектив Коломийської районної бібліотеки звільнили, адже установу повинні були передати на баланс ОТГ, згідно з законом.

    «Нас звільнила адміністрація, бо на наше утримання не залишилось коштів у бюджеті. Це так і мало бути, однак після цього місту запропонували віддати лише половину споруди. Але місто відмовилось від такої пропозиції і почало вимагати ціле приміщення. Районна влада не хотіла віддавати все повністю, от і вийшла ця ситуація. Вони прямо казали: ми не маємо за що жити, будемо здавати в оренду», – зазначає Анна Біленчук.

    За словами колишньої директорки бібліотеки Наталки Тарновецької, якщо бібліотекарям вдасться відстояти свою бібліотеку, це стане зразком для всієї України. Адже подібні ситуації зараз у багатьох регіонах. Як зазначає Наталка Тарновецька, все через те, що на місцях дуже погано роз’яснили нюанси реформи децентралізації, зокрема щодо того, що райони мають передати все майно об’єднаним громадам.

    «Знаєте, я місяць ходила у районну адміністрацію та раду і доводила їм, що це закон такий, а не я так хочу. Вони зобов’язані передати місту весь майновий комплекс. Це чітко передбачено статтею 60 Закону про місцеве самоврядування в Україні. Але чомусь почалися всі ці перипетії, нам казали, що їм дуже потрібне приміщення через те, що там має працювати відділ культури. Це при тому, що в цьому відділі культури зараз аж двоє людей і їм не потрібне таке велике приміщення. А нам воно справді потрібне», – пояснює ексдиректорка бібліотеки.

    Наталка Тарновецька вважає, що районна влада не повинна була звільняти людей – бібліотекарі не мали навіть помітити, що перейшли під інше підпорядкування. Адже для цього і мають існувати посадовці – щоб вирішувати юридичні питання і не звалювати їх на плечі людей, які мають виконувати свою роботу.

    Як йдеться у роз’ясненні експертки Офісу підтримки реформи з децентралізації при Мінрегіоні Віри Козіної, районні ради мають передавати громадам усе нерухоме та рухоме майно, а також об’єкти цивільних прав, які призначені для забезпечення видатків територіальних громад, направлених на здійснення органами місцевого самоврядування своїх повноважень.

    Тобто не можна передати голі стіни або тільки стільці без установи чи закладу, і не можна передати «голу» юридичну особу без відповідного майна чи частину майна. Закон каже, передати слід усі об’єкти відповідно до розмежування видатків за певними принципами (в основному це місце розташування майна). І фантазій «хочу – не хочу» тут не має бути, це вже протизаконно.

    Що ж каже влада

    У п’ятницю, 2 квітня, відбулось засідання президії Коломийської районної ради. Перший заступник її голови Дмитро Самуляк про ситуацію говорив неохоче.

    «Зараз у нас засідання президії. Це ще не сесія, тут ще нічого не вирішується – лише виносимо на порядок денний. Але скажу, що тут нема нічого спірного. Чому люди від Нового року без роботи? Запитайте у них. Ми передали приміщення в ОТГ 28 грудня 2020 року, ми не наполягали, щоб їх прийняли. Зараз у нас питання знову з приміщенням – комісію провели, рішення погодили, тепер президія і сесія. Все», – сказав Дмитро Самуляк безпосередньо перед засіданням президії Коломийської районної ради.

    Після цього на засіданні розглянули питання порядку денного, серед яких була і ситуація з бібліотекою.

    «Ми 28 грудня передали частину приміщення, місто не погодилося. Потім провели ще раз засідання комісії, переглянули це питання. Йшли перемовини, але ні про що нове домовитися не вдалося. Наразі маємо те, що маємо – і щоб дівчата не ходили до нас і не оббивали пороги, ми здалися й опустили руки. Передаємо приміщення в Коломийську ТГ повністю», – заявив Дмитро Самуляк.

    Один із депутатів райради зазначив, що рада пішла на це, «щоб зняти наявну в суспільстві напругу». Члени президії проголосували «за» це питання – таким чином, його розгляне вже наступна сесія районної ради. І вже стає зрозуміло, що сесія також проголосує «за».

    У Коломийській міській раді, в свою чергу, чітко пояснюють: у зв’язку з останнім етапом децентралізації районна рада, згідно з законом, повинна передати Коломийській територіальній громаді установи та їхнє майно, що знаходиться в межах громади.

    «Цей процес формально розпочався ще у листопаді минулого року, і його не можна назвати легким. Нам доводилося відстоювати право отримати кожну установу як цілісний майновий комплекс. До прикладу, так було з Коломийською ЦРЛ, коли ми наполягли, щоб у власність громади перейшла як сама лікарня, так і приміщення стоматологічної клініки», – розповідає міський голова Коломиї Богдан Станіславський.

    За його словами, саме така ситуація зараз і з Коломийською районною бібліотекою. Для того, щоб вона нормально функціонувала та була корисною громаді, необхідно, щоб її як юридичну особу передали разом зі всією будівлею. Інакше процес неможливо розпочати.

    «Ми вже передбачили кошти на роботу бібліотеки і бібліотекарів. Також, за результатами конкурсу проєктів бібліотечних просторів, який нещодавно відбувся у Коломиї, ми маємо напрацювання, які готові запроваджувати у районній бібліотеці. Як тільки її передадуть громаді», – каже Станіславський.

    ***

    Працівники Коломийської районної бібліотеки були готові відстоювати свою цитадель культури. І, як стало відомо 7 квітня, сесія Коломийської районної ради все ж передала місту приміщення. Тепер колектив сподівається, що все знову прийде до норми. От тільки шкода, що для цього знадобилися акції протесту і голодування…

    Тарас ВОЛОШИН

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!