Вітер з майбутнього

  • Поблизу села Шевченкове Долинського району розпочалося будівництво першої на території Івано-Франківської області вітрової електростанції. Вартість будівництва перевищуватиме 6 мільйонів євро, термін окупності – сім років.

    Пошук інвестора

    Дослідження щодо умов для будівництва вітрової електростанції біля Шевченкового проводилися давно, розповідає сільський голова Микола Мацалак. Відтак у селі чітко розуміли, що необхідно знайти інвестора, щоб втілити задум у життя. Про свої наміри селяни повідомили владі, а також поширювали відповідну інформацію при будь-якій нагоді. Пошук необхідних фінансових ресурсів зайняв тривалий час. Та одного дня, на початку 2016 року, в село приїхав інвестор з Німеччини, готовий розпочати будівництво. Провели додаткові дослідження, які показали, що сила вітру тут достатня для розміщення станції. Взялися за розроблення відповідних документів, восени був виданий дозвіл на будівництво шести вітряків та підстанції.

    Передбачена загальна площа станції 1,75 га – по 25 сотих на кожен вітряк і 25 сотих на підстанцію. Вартість оренди землі встановлена максимальна відповідно до грошової оцінки, щомісячна орендна плата за користування землею надходитиме до сільського бюджету. Встановленням системи займається підприємство з Луцька «Вінд Енерджі». Наразі триває будівництво основи, далі будуть споруджувати вітряки. Перший вітряк планують здати вже у січні-лютому, а загалом станцію, ймовірно, запустять до кінця наступного року, інформує сільський голова.

    Станція розміститься поблизу Шевченкового в урочищі Обідний, на відстані понад кілометр від помешкань. Відтак люди, за словами війта, позитивно сприйняли звістку про будівництво. Раніше проводилися громадські слухання, де шевченківці висловили підтримку проекту. Є очікування на певний соціальний ефект від цієї діяльності, адже село завжди має потребу в коштах.

    «Ми хочемо підписати договір про соціально-економічний розвиток села, – наголошує Мацалак, – залучити інвестора до процесу утеплення Будинку культури, а також встановити на його даху сонячні батареї для підігріву води та обігріву приміщення».

    15749862_1063845943738311_1522350521_n

    Невипадковий вибір

    Власник компанії «Вінд Енерджі» Філіп Лисюк розповідає, що будівництво ведеться у співпраці з партнером із Німеччини, який має неабиякий досвід у цій сфері. «У нас є карта вітрів. Я особисто об’їжджав усі території на Прикарпатті, здебільшого у гірській місцевості. Зустрічався з людьми, сільськими головами, розповідав про ідею будівництва електростанцій, слухав думку людей. Голови сільрад схвально ставляться до того, щоб у села заходили інвестори. Це, в першу чергу, можливість здавати землю в оренду, а для сільської ради це надходження до бюджету, допомога селу», – зауважує він.

    Термін окупності будівництва нової електростанції оцінюють у сім років. Його вартість перевищує 6 млн. євро. Наразі триває будівництво першої турбіни, за якою уже можна буде робити деякі висновки. Друга частина робіт буде більшою за обсягом. Вітряки планують встановити неоднакові – два менших і чотири більших. Загальна потужність електростанції складатиме 6,4 МВт. Передбачене також будівництво окремої підстанції. Перший етап робіт планують завершити у січні-лютому наступного року.

    Це буде перша вітрова електростанція на Івано-Франківщині. У перспективі, як зазначає Філіп Сергійович, є плани працювати на Прикарпатті й надалі. Наразі тривають переговори щодо розвитку і фінансування таких об’єктів у майбутньому.

    15749862_1063845897071649_1019515434_n

  • Труднощі розмитнення

    Інвестори оминають Україну третьою дорогою, і для цього, за словами Лисюка, є серйозні підстави. «Я розумію, чому так відбувається. До прикладу, наші машини з обладнанням за три дні перетнули територію Німеччини та Польщі (це понад 1,5 тис. км) і вже тривалий час стоять на кордоні, щоб здолати решту 150 км. Там мотивували це відсутністю дозволу, коли він з’явився – необхідністю супроводження і т.д. Безвідповідальна робота наших органів», – коментує ситуацію підприємець.

    Він зауважує, що у Митному кодексі України передбачені пільги для ввезення обладнання для альтернативної енергетики, зокрема при сплаті ПДВ. «Ми зверталися до Державної фіскальної служби, там повідомили, що порядок є, але через відсутність постанови Кабміну з переліком обладнання цим скористатися немає змоги. Тож пільги наче і є, але механізму ними скористатися немає. От через такі «дрібниці» нічого в цій країні не робиться», – продовжує Філіп Лисюк.

    Щоправда, він каже, що на Івано-Франківській митниці керівництво йде назустріч, тож у компанії сподіваються швидко з’ясувати всі нюанси. Але до цього запитання до роботи митної служби виникали часто. «Якщо інвестор вказує певну суму за обладнання, підтверджену Торгово-промисловою палатою Німеччини, на митниці це до уваги не беруть – здійснюють свою оцінку, де сума більша», – наводить приклад підприємець.

    Вітер як альтернатива

    Натомість Філіп Лисюк схвально оцінив роботу ПАТ «Прикарпаттяобленерго».  Каже, допомагали, як могли. Крім того, оперативно підготували необхідні документи.

    Порядок підключення вітрової електростанції нічим особливо не відрізняється від звичного, коментують в енергокомпанії. Замовник звертається за технічними умовами приєднання до електромережі в «Прикарпаттяобленерго», оплачує їхню вартість, а потім у визначений законом термін проводяться роботи з приєднання до мережі. Вартість електроенергії визначається законом «Про електроенергетику» щодо стимулювання виробництва електроенергії з альтернативних джерел енергії.

    На цей час в області немає жодної вітрової електростанції, запевняють у «Прикарпаттяобленерго». З альтернативних є чотири гідроелектростанції, три сонячні та одна біоустановка на заводі «Даноша». Маленьких та середніх альтернативних електростанцій на Івано-Франківщині є вже близько 60, і їхня  кількість постійно зростає.

    Ірина ФЕДОЛЯК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!