Вода дорожча за нафту – перспективи України

  • Обміління річок, криниць на Прикарпатті – проблема не другорядна. Адже якщо так і далі піде, проблеми з водою настануть не лише для тварин та сільського господарства, а й для людей. У чому ж причина такого природного явища?

    «Людям треба економити. Нафта буде вже не така цінна, як підземні води,»- повідомив начальник відділу економіки природокористування та екологічного моніторингу департаменту екології та природних ресурсів Івано-Франківської ОДА Петро Кульба.

    Як зазначив Івано-Франківський центр гідрометеорології, липень на Прикарпатті є більш дощовим місяцем. Однак липень 2015 року виявився доволі посушливим. Кількість опадів на рівнині склала лише 16-35% місячної норми, на решта території, в тому числі і у високогір’ї, випало 45-64% місячної норми.

    Минулого літа на території нашого краю вперше за всю історію спостережень був зафіксований найтриваліший період сухої та спекотної погоди  і відмічався він з 03 по 16 серпня включно. І знову відсоток опадів до місячної норми був досить низьким, 10-20% на рівнині, суттєвий дефіцит опадів відчули мешканці передгірських районів – лише 4% місячної норми опадів. На високогір’ї ситуація теж була нетиповою для літнього періоду, на сніголавинній станції Пожежевська випало тільки 34% місячної норми опадів.

    А ось про гірські райони в розподілі атмосферних опадів не можна бути таким однозначним, оскільки на Карпатській селестоковій станції 05 серпня кількість опадів, яка випала локально у м. Яремче та не була зафіксована іншими пунктами спостережень, за винятком ГП р. Кам’янка – с. Дора (149 мм 6-12 год.) і спричинила у відсотковому відношенні 108% місячної норми опадів (на КСс Яремче випало 115,5 мм за місяць, з них тільки 97,6 мм випало 05 серпня).

    Загалом, літо 2015 року за температурними показниками та дефіцитом опадів виявилось аномальним і порушило всі традиції та норми.

    Внаслідок погодних умов, що склались у липні-серпні на території області, на водних об’єктах сформувалась низька літня межа, відмічалось зниження рівнів води до найнижчих та таких що наближаються до них, відміток за період регулярних спостережень, на окремих ріках вони досягли позначок нижніх мінімальних історичних значень.

    Погодні умови липня-серпня 2015 року сприяли швидкому випаровуванню вологи з ґрунту, зниженню рівня ґрунтових вод. На кінець літа глибина залягання ґрунтових вод була нижчою від середньобагаторічних даних: на рівнині на 73см, у передгір’ї – на 49см.

    Осінь 2015 року не відзначалась дефіцитом опадів, а в листопаді кількість опадів навіть перевищила місячну норму майже удвічі (168-182%). Незважаючи на це, рівень ґрунтових вод на рівнині поступово опускався та на кінець листопада був на 94 см нижчим від середньобагаторічних даних. Однак листопад виявився і доволі теплим, а на окремих пунктах спостережень температурний показник перевищив абсолютний максимум багаторічних спостережень на 2,4º.

    Кількість опадів в листопаді зумовили досить високу водність річок від норми: в басейні Дністра переважно 45-154%, в басейні Прута 61-156%.

    Погодні умови зими виявились мінливими та нестабільними. Середня місячна температура зимових місяців була вищою за кліматичну норму, за винятком станції Пожежевська, де в січні температура була нижчою за норму на 1,5º, що в свою чергу сприяло акумуляції снігозапасів.

    Стійкий дефіцит опадів та відсутній сніговий покрив на переважній більшості території області у грудні визначив низьку водність річок. В січні збільшилась кількість опадів та відповідно водність річок.

    Холодний період був коротким, він розпочався 27-29 грудня 2015 р. і тривав до  25-28 січня 2016 р., за цей період в басейні Дністра випало 3060 мм опадів. За таких умов нормального снігонакопичення не відбулося. Сніговий покрив неодноразово утворювався, розтавав (або зменшувався) і знову утворювався.

  • Запаси води в грунті визначені станом на 10.02 на рівнинній території області становили 204 мм (91% від норми) та в передгір’ї 223 мм (100% від норми).

    Навесні 2016 року відмічалась доволі тепла погода із температурними показниками вищими за норму і достатньою кількістю опадів, що у процентному відношенні були близькими до кліматичної норми.

    В перші два весняних місяці місячна водність річок була близькою та нижчою від  норми. А ось у травні вона була переважно менша від норми, на окремих постах наближалась до критичних значень.

    Червень та липень 2016 року носили мінливий характер погоди. Теплі та сухі дні змінювались прохолодними та дощовими. Опади ж по області розподілялись нерівномірно, в окремих районах області було відчутно їх дефіцит, в інших же навпаки – кількість опадів у процентному відношенні до кліматичної норми була більшою. Найбільший дефіцит опадів відмічався на рівнинній території Прикарпаття.

    Серпневий характер погоди теж не суттєво відрізнявся від попередніх місяців. Прохолодна погода змінювалась спекотною та навпаки. І знову було відчутно дефіцит опадів. Станом на 20.08 по області випало від 42% до 66% від місячної норми опадів, або 34,1-65,8 мм. Тільки на висотах 1000 м та вище опадів випало дещо менше за норму – 83%, або 116,3 мм.

    На кінець серпня за даними м. Коломия рівень залягання грунтових вод становив 624см, що на 129 см нижче  від середньобагаторічних даних, у Долині глибина залягання грунтових вод склала 196см, що на 34см  нижче  від середньобагаторічних даних

    Протягом літа 2016 року ріки області знаходились в стабільній літній межені, рівні води були нижчими своїх середніх багаторічних значень, та поступово з червня місяця окремі водні об’єкти наближались до своїх мінімальних значень.

    Нагадаємо, Мешканці Івано-Франківщини скаржаться, що у криницях поменшало води. Така тенденція спостерігається вже декілька років. Однак проблема не є локальною, на зменшення води у колодязях нарікають і жителі сусідніх областей.

    Тетяна КОТАШЕВСЬКА

    Матеріал підготовлено в рамках Програми міжредакційних обмінів за підтримки міжнародного медіа-проекту MyMedia.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!