Старший брат церковного братства парафії Святих апостолів Петра і Павла ПЦУ Микола Горганюк сказав, що віряни чекають на візит митрополита Епіфанія, який має освятити на території храму пам’ятник патріарху Володимиру Романюку. Люди хочуть, аби глава церкви обґрунтував перехід на новоюліанський календар.
7 січня 2025 року в селі Космач на Івано-Франківщині віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.
Віряни храму Святих апостолів Петра і Павла Православної церкви України відзначають Різдво. Вони не перейшли на новоюліанський календар, розповідає жителька Космача Анна Палійчук, пише Суспільне.
“Ми хочемо, аби у нас завжди було так, як ми раніше святкували. Переходити ми не плануємо. Конфліктів немаємо. Спокійно святкуємо і нікому нічого не кажемо. Ми та наші батьки не пам’ятають, що раніше Різдво відзначали 25 грудня”, — каже Анна Палійчук.
Звикли 7 січня
Інша парафіянка цієї церкви Анна Попович також 7 січня відзначає Різдво Христове.
“Мені так вийшло. Я була в Лондоні, там не святкувала 25 грудня. Приїхала сюди — відзначаю 7 січня. Так звикла”, — говорить Анна Попович.
Настоятель храму Святих апостолів Петра і Павла ПЦУ Василь Кіфор від коментарів Суспільному відмовився. Не на камеру він розповів, що після того, як ПЦУ затвердила перехід на новоюліанський календар, церква вирішила скористатися перехідним періодом, який триває до 2025 року. У Космачі двічі провели збори вірян. Їх відвідали приблизно три сотні людей. На перших зборах перехід підтримали двоє людей, на других — шестеро.
Жителі Космача поблизу храму ПЦУ святкують Різдво, 7 січня 2025 року. Суспільне Івано-Франківськ
Житель Космача Богдан Костюк 7 січня відзначає свято Івана Хрестителя. Чоловік каже: знає, що його предки святкували Різдво 25 грудня. Торік до цієї традиції повернулася його парафія храму Пресвятої трійці УГКЦ, і він такі зміни підтримує.
“Я — майстер. 25 грудня любив працювати, а потім мені не йшло з роботою. Ще не було цього закону, як я вже кілька років відзначав це свято 25 грудня, бо бачив, що мені робота в майстерні не йде”, — пояснює Богдан Костюк.
25 грудня є більш логічним
На думку жительки Космача Галини Коб’юк, святкування Різдва 25 грудня є більш логічним. Жінка додає, що серед її родичів є й ті, хто не перейшов на новоюліанський календар, однак конфліктів через це немає ні у сім’ї, ні між односельцями.
“Вони — такої думки, ми — такої. Я думаю, що правильно спочатку святкувати Різдво, а потім — Новий рік. Бо він — з пиятиками, гулянками, феєрверками. А то навпаки було: святкували Новий рік, а потім — постили”, — говорить Галина Коб’юк.