Як то, щороку жити у страху великої води? Пересаджувати по кілька разів городи? І викидати меблі? Мешканці Підгірок, що у Калуші, з року в рік переживають по кілька повеней різної інтенсивності. Якась заливає господарку, а якась – добирається до хат і нищить майно. Люди кажуть, цьогоріч зверталися у міську раду «на випередження», але це нічого не дало. А влада розповідає: вкладає кошти і чистить русло річки. І це дає результат. Але почистити все і зразу – нереально. Та й самі мешканці поглиблюють проблему. Адже садять городи, дерева, зводять паркани на свій розсуд. Часто – буквально за метр від річки, хоча, за нормами, має бути 25.
16:00, Підгірки, Калуш. Капличка на вул. Зеленій – орієнтир і «точка»: сюди приходять мешканці сусідніх вулиць, коли треба обговорити проблему. На іншій стороні дороги, на паркані, прикріплене оголошення про збори підгірчан для обговорення питання підтоплення.
Підгірки топить постійно. Кожна велика повінь завдає людям збитків, а вода стоїть у хатах і на городах.
«Як тільки повінь – то зразу топить. Позаторік я викинула із літньої кухні підлогу, залила все бетоном. Також ми викинули холодильник і меблі. Два роки поспіль чоловік двічі пересаджував картоплю», – каже мешканка вул. Зелена, Наталя.
Цього року перша ж «велика вода» знову наробила шкоди: 30 травня за день у Калуші випала п’ятиденна норма опадів. Млинівка знову розлилася. До рівня «крайної біди» ситуація не дотягнула, але вулиці у Підгірках плавали. А разом із ними «дісталося» кільком будинкам та городам.
До рятувальників надійшло шість звернень через підтоплення: три з мікрорайону Підгірки, два із вулиці Чорновола та одне із Студінки, пише kalushnews.city.
Також була залучена спецтехніка для ліквідації замулення трубного переходу по вул. Могильницького у Підгірках.
«Я цього року і минулого дзвонила в приймальню міського голови і в НС в кінці квітня і просила, щоб вжили заходів до того, як людей затопить, а не після… Жодного руху в результаті! Чи можна отак залишити мікрорайони Підгірки, Хотінь, Загір’я без реакції? Чи може собі уявити влада, як це, коли кожен рік люди живуть в хаті по 1-2 м з водою? Чи є відповідь, де взяти гроші на постійні ремонти, на нову техніку, меблі? – написала у мережі Фейсбук мешканка Підгірок Юлія Дзунда.
У четвер, 3 червня, у Підгірках відбулися вуличні збори, на які приїхали депутати міської ради та посадовці.
Чому топить
Основна проблема – річка Млинівка, яка виходить з берегів і підтоплює будинки.
«Раніше охоронна зона річки становила 5 метрів, – повідомив перший заступник міського голови Мирослав Тихий у коментарі rai.ua. – Відповідно до цих норм люди будувалися. Тепер законодавство змінилося й охоронна зона становить вже 25 метрів. У Підгірках русло Млинівки йде між будинками. І буває, спецтехніка заїхати не може».
Друга проблема – невеликий потік у районі вулиці Могильницького, який несеться згори, з лісу, і впадає у Млинівку. Під час повені потужність і швидкість потоку зростає, і разом із водою у річку намивається багато каміння. У місці, де потік впадає у ріку, формується перешкода.
«Там, нагорі, було озеро з рибою. Проте «загнали» трактор, розрили і так залишили. Раніше вода в повінь збиралася й затримувалася в тому озері. А тепер все згори летить у річку: і вода, і каміння. Млинівка перекривається», – розповідає мешканець Підгірок Михайло.
Третя проблема – розташування обійсть і городів. Є випадки, коли люди садять город, кущі і дерева, зводять паркани практично попри річку.
«А потім приїжджає трактор, щоб чистити, а людина під нього «лягає». Бо там у неї смородина, вишня…», – каже заступник начальника УЖКГ Калуської міської ради Тарас Фіцак.
Щодо цього думка мешканців Підгірок розділилась. Зокрема, ще 13 травня на ім’я міського голови Андрія Найди надійшов лист від Надії Мельничук, позиціонований як думка частини підгірчан.
«Жителі вулиць Петлюри, Врубеля, Зелена, Підгорецька обурені і стурбовані тим, що окремі громадяни перешкоджають чищенню річки Млинівка, не допускаючи виконавців робіт до берегової зони…
Такі незаконні дії призводять до того, що під час сильних дощів підтоплює будинки та присадибні ділянки мешканців мікрорайону. Тому просимо на всій протяжності річки Млинівка чітко визначити берегову зону, демонтувати всі загорожі, забезпечити вільний доступ до берегів річки виконавцям робіт», – йдеться у листі.
Люди, які зібралися на збори у четвер, 3 червня, запевнили, що жодних перепон очищенню річки не чинять. Проте перед проведенням робіт просять попереджати заздалегідь.
Що зроблено досі і що планують
«Млинівка має протяжність 4,3 км. За останніх три роки ми почистили 1,6 км – фактично, третину: поширили, поглибили, попіднімали кладки, які «гасили» течію, бо за них зачіпалися коріння, гілки. Підняли кладки на вул. Зеленій, вул. Братів Козаків. І бачимо результат: цього року, коли була вода, жоден міст не був затором, ніде вода не спинялася. Але один метр очищення річки коштує 1000 гривень. Зробити все очищення за раз ми не можемо», – каже Тарас Фіцак.
Крім очищення річки, в УЖКГ планують змінити трохи русло потічка, який впадає у Млинівку і замулює її. І – забрати «гору» каміння, яке потік уже наніс у Млинівку. А також збудувати мостовий перехід на вул. Могильницького.
«У нас виділено 500 тисяч гривень з обласного бюджету. Частково будуть виконуватися роботи на Загір’ї. А за рахунок економії коштів будемо старатися виконати певний обсяг робіт у Підгірках», – повідомив Мирослав Тихий.
Також перший заступник зазначив: за рік вирішити питання підтоплення неможливо. Наступного року місто проситиме коштів для розв’язання проблеми і з обласного й державного бюджетів.
Оксана ПІЛЯНСЬКА