11 липня у світі відзначають День шоколаду. Ласунів та майстрів цього всесвітньо відомого десерту в Івано-Франківську розшукав і «Галицький кореспондент», щоб розпитати, корисний він чи шкідливий, чи можна його їсти дітям та чи дійсно він рятує від депресії.
Фантазійні плитки та шокобукети
Франківка Яніна Сахро, поки дійшла до ідеальної рецептури, зіпсувала немало сировини. Та зараз вона – відома шоколатьє, а її вироби – справжні витвори мистецтва та чудове доповнення до подарунків на особливі дати.
«У своїх виробах використовую виключно бельгійський шоколад Barry Callebaut – першокласний, екологічно чистий шоколад, відомий у всьому світі. У цьому шоколаді поєднуються смаки з різноманітними нотками та відтінками. Потрібно спробувати, щоб зрозуміти. Це як із парфумами: спочатку відчуваєш один смак, відкусивши лише шматочок, потім він розкривається по-іншому і насамкінець залишається чарівний післясмак, який грає вже іншими барвами», – розповідає майстриня.
Жінка виготовляє іменні шоколадні побажання, букети, а на тафлях у неї «співають» птахи та «цвітуть» троянди.
«Букети з шоколадних троянд чи квіткове шоколадне асорті – це як два в одному: замість букета живих квітів і коробки цукерок, які зазвичай приносять у подарунок. Також уже впродовж кількох років замовляють іменні плиточки та шокобукви. Людям подобається створювати власні іменні побажання, такого в звичайній крамниці солодощів не купиш. Моя любов – фантазійні плитки. Це наче полотно для художника, жива шоколадна картина, в яку ти можеш вкласти певний зміст завдяки своїй фантазії», – розповідає Яніна.
Шоколатьє зауважує: зробити такий виріб не так і просто, бо шоколад застигає за лічені хвилини. Тож всю композицію потрібно продумати наперед, ще перед початком роботи. А ще Яніна наголошує, що якість – це те, що зараз є і має бути на першому місці у кожного майстра.
«Я впевнена у своєму продукті, тому що виробники шоколаду Barry Callebaut використовують 100% какао-масло, не замінюючи його іншими видами рослинних жирів, щоб здешевити продукцію,100% ваніль, справжнє фламандське масло та вершки. Виробництво проходить жорсткий контроль якості, починаючи від моменту висадження какао-бобів, – додає майстриня. – Щодо начинок, це, безумовно, лише натуральні продукти, дуже популярні сьогодні горіхи та сублімовані ягоди і фрукти, які зберігають практично всі корисні речовини, колір, аромат та смак, а ще естетично виглядають».
Коли шоколад – це бренд
«Львівська майстерня шоколаду» – чи не найпопулярніший заклад в Івано-Франківську, де вітрини переповнені саме шоколадом. Тут і цукерки ручної роботи, і подарункові набори, і шоколадні тафлі, і різноманітні фігурки та шокодесерти. Як то кажуть, на будь-який смак та гаманець.
Менеджерка Оксана Буціна розповідає, що Майстерня є універсальним закладом, бо це і кав’ярня, і крамниця. Можна прийти випити кави, з’їсти десерт і щось придбати. Заклад за роки свого існування заробив собі ім’я не тільки у Львові чи Івано-Франківську, але далеко за межами України.
Багато їх солодощів купують для подарунків за кордон. Найчастіше для дітей беруть фігурки, завжди у попиті цукерки та набори цукерок.
«У нас великий вибір готових наборів, або можна власноруч зібрати індивідуальний набір з цукерок. Маємо понад 50 видів. Є сувенірна продукція. До кожного свята Майстерня шоколаду виготовляє лімітовані тематичні сувеніри. Є полички із шоколадом на дорослі теми. Тобто вибір чималий», – говорить Оксана Буціна.
Справжній шоколад – дорогий, але це про емоції
Виробництво шоколаду вже давно сягнуло промислових масштабів. За різноманітними дослідженнями, кожен українець за рік з’їдає до 3 кілограмів цього смаколика, а у Європі на одного жителя припадає до 5-6 кг. Та, як зазначають фахівці, не весь шоколад, який бачимо на полицях крамниць і супермаркетів, є корисним. Відтак останніми роками популярності набуває крафтовий шоколад. А тут вже йдеться про вартість і вибір, бо крафтовий – це завжди дорожче. І схоже, покупці таки готові платити більше.
«Як показує практика, людина, яка шукає цікавий, оригінальний подарунок, не шукає, де дешевше. Їй важливо, щоб було і красиво, і смачно. Люди приходять не просто за шоколадом, а за незабутніми враженнями та емоціями, які, як післясмак, залишаються в пам’яті надовго», – говорить майстриня Яніна Сахро.
Менеджерка «Львівської майстерні шоколаду» Оксана Буціна зазначає, що поціновувачі дійсно готові платити більше, якщо впевнені у якості.
«Наш шоколад дорожчий, бо є два фактори. Перший – він крафтовий. Бо якщо брати великі корпорації, то там машинне виробництво, йде лінія, а у нас все вручну, працюють шоколатьє, кожен виріб фактично унікальний. І другий фактор – сировина. Вона у нас бельгійська. Шоколад дуже якісний. Якщо порівнювати смакові якості, то різниця відчутна. Дівчата, які працюють у нас, кажуть, що магазинні цукерки вже їм не смакують», – говорить менеджерка.
Сам собі шоколатьє
Створити солодкий смаколик у наш час може будь-хто. Для цього у крамницях на будь-який смак та гаманець можна придбати заготовки та необхідну сировину. Є для цього і різноманітні майстер-класи та навчання.
Шоколатьє Інна Кучер вже більше року вчить готувати крафтовий шоколад та цукерки без цукру, щоб були максимально корисними.
«Робота з шоколадом дуже клопітка і потребує витримки. Але, тим не менше, дуже захоплива та цікава. Навчатись насправді не важко, якщо уважно слухати та дивитись матеріал. Якщо дотримуватись всіх рекомендацій і технологій приготування, все виходить майже з першого разу. Головне правило – готувати з задоволенням. Коли тобі від цього в кайф, тоді і результат буде стовідсотковий», – говорить франківчанка.
Інна каже, що має багато учениць. Спочатку готують для родини, друзів, на подарунок, а потім приймають перші замовлення, створюють сторінки у соцмережах, починають розвиватись і йти вперед.
«У мене є учениці різного віку, від 16 до 55 років. Якось у мене придбала курс донька для своєї мами. Це дуже гарний подарунок, адже освоїти шоколадну справу можна в будь якому віці. Я, звісно, допомагаю і консультую кожну ученицю. Підтримка – це дуже важливо, особливо на старті навчання. Тому я не тільки продаю рецептури, а й стаю провідником у сфері крафтового шоколаду та цукерок без цукру», – пояснює Інна.
Чим корисний шоколад?
Лікар гастроентеролог-дієтолог Ольга Іванчук говорить, що однозначно шоколад корисний: у ньому містяться залізо, магній, фосфор, цинк та селен, які зміцнюють нервову систему, зменшують стрес та позитивно впливають на мозкову діяльність, покращуючи мікроциркуляцію крові.
«Шоколад містить флаваноли, які розслабляють ендотелій судин та знижують кров’яний тиск. ⠀ Шоколад із якісних какао-бобів знижує рівень холестерину, надлишок якого може викликати інфаркт чи інсульт», – зазначає лікарка.
У складі шоколаду є триптофан, який стимулює синтез серотоніну – так званого «гормону щастя». Тому прийнято вважати, що шоколад рятує від депресії. Та, як пояснюють фахівці, це не зовсім так.
«Це ненадовго, до 30-40 хвилин. Далі рівень гормону паде, і відчуття щастя покидає людину, – говорить дієтологиня. – Депресія – це не стан душі, це серйозний діагноз, який потребує лікування у психіатра або хоча б консультацій у психолога. Тобто потрібно знайти причину депресії і шляхи її вирішення. Шоколадом таке не вирішується».
Як обрати правильний шоколад?
Проте не кожен шоколад є корисним: у ньому не повинно бути молока (звичайного, сухого, знежиреного), пальмової чи кокосової олії, адже це трансжири, смакових емульгаторів (шоколадки зі смаком полуниці, апельсина, кокоса, вишні і тому подібних).
«Корисний шоколад буває лише чорним. У шоколаді має бути фактично чотири складники: какао-масло, какао-порошок, лецитин (безпечна добавка, яка додає в’язкості шоколаду) і тільки на останньому місці цукор. Чим більший відсоток какао-масла (не менше 70-73% ), тим якісніший і дорожчий шоколад», – пояснює дієтологиня.
Експерти пропонують такий лайфхак: якщо ви тримаєте в руці шоколад і він не топиться, то викидайте його.
Чи може бути схуднення з шоколадом?
У мережі пишуть про «шоколадну дієту». І така дійсно існує. Та фахівець зауважує, що таке схуднення не тільки не є корисним, а й навіть шкідливе.
«Теоретично схуднути можна, як і вживаючи будь-який інший продукт, якщо є дефіцит калорій. При дефіциті організм буде спалювати зайву вагу. Але фактично схуднення на шоколаді – великий удар і стрес для організму, і вже за короткий період такої «дієти» настане зрив у харчуванні, а скинуті кілограми повернуться з надлишком. Адже нам потрібні білки, жири, складні вуглеводи, вітаміни та мінерали для того, щоб бути здоровими. Тому харчування має бути різноманітним», – додає Ольга Іванчук.
Діти і шоколад
Тут, як пояснює лікар-педіатр Христина Мельникович, все залежить від кількості шоколаду, який спожила дитина: чим більше, тим більш ймовірно, що будуть негативні наслідки.
«Хочу зазначити, що справжньої алергії на шоколад немає, може бути алергія на певну сполуку, що міститься в шоколаді. Часто у діток при надмірному споживанні шоколаду є прояви дерматиту, що можна сплутати із симптомами харчової алергії. Але не виключено, що це можуть бути і паралельні прояви», – говорить фахівець.
Щодо питання, з якого віку дітям дозволений шоколад, фахівець зазначає, що не рекомендовано давати молочний та білий шоколад, тобто той, який містить велику кількість цукру, молока та інших смакових добавок.
«Якщо раніше вважалося, що продукти, які можуть бути алергенними чи провокувати розвиток алергії, потрібно вводити в раціон діток якнайпізніше, то зараз все навпаки. Якщо є випадки алергії у сім’ї, то цей продукт варто спробувати у ранньому віці, починаючи з маленьких доз», – говорить лікар.
Але, як пояснює Христина Мельникович, якщо немає таких випадків, то шоколад найкраще вводити в раціон дитини у віці близько двох років.
Марія ЛУТЧИН