Сьогодні, 16 жовтня, в Івано-Франківській ОДА провели семінар про доступ до транспорту для людей з інвалідністю.
Під час навчання обговорили сучасні вимоги до конструкції транспортних засобів, аби вони були доступні для маломобільних груп населення. На тренінг завітали мешканці з районів Прикарпаття, аби розповісти про проблеми доступу, які їх спіткали.
Заступник голови облдержадміністрації Дмитро Романюк каже, що у сусідів-європейців питання інклюзії уже давно вирішено.
«Ми цього не відчуваємо, але коли отримуємо травму чи доглядаємо за людьми з інвалідністю, розуміємо, як бракує допоміжних елементів. Мова йде про пандуси, підйомники чи низькі тротуари. Ми будемо працювати у цьому руслі», – каже Дмитро Романюк.
Заступник голови ГО «Слід» Микола Макар стверджує, що варто надати хоч один доступний транспорт у кожен район.
«Ми запропонуємо навчальний матеріал, де охоплюємо питання інклюзії та прав людей з інвалідністю. Доволі частим явищем є дискримінація за ознакою інвалідності. Це проблема, і її потрібно вирішувати», – каже Макар.
Начальник управління інфраструктури департаменту економічного розвитку, промисловості та інфраструктури облдержадміністрації Юрій Труханівський додає, що для перевізників, які закуповують доступні автобуси, надають певні переваги.
«Три роки тому був тренінг на франківському вокзалі, який проводили іспанці. Вони показували та розказували, як питання доступності вирішують у їхній країні. Було так вражаюче та дивно. За три роки трохи просунулися у цьому питанні», – говорить керівник управління.
Наразі в області є майже 40 автобусів, які пристосовані для осіб з інвалідністю. Там наявні низька підлога, підйомник та викидний пандус. У кількох з них є навіть звуковий супровід.
Микола Макар розповідає, що є ще перевізники, які використовують автобуси, на яких зазначено, що він повністю доступний. Але натомість в ньому є тільки місця для людей з порушенням зору та собаки поводиря.
«Відбувається дискримінація між людьми з інвалідністю», – каже чоловік.
Начальник управління транспорту і зв’язку Івано-Франківської міської ради Андрій Гіглюк пригадує, що у 2015 році відбулася так звана реформа транспортних засобів міста. Наразі в місті є 42 великогабаритні комунальні автобуси, які повністю обладнані для людей з інвалідністю. Крім того, є 35 нових тролейбусів: 12 з них – доступні.
«Усі майбутні закупівлі здійснюватимуться з орієнтацією на доступність», – зазначає Гіглюк.
Т.в.о. начальника відділу безпеки дорожнього руху управління патрульної поліції Віталій Царьов зауважує, що враховують потреби маломобільних груп населення при ремонті та реконструкції об’єктів дорожньої інфраструктури.
«Ми контролюємо цю проблему. На жаль, не всі райони нас запрошують на такі обговорення чи запуски транспортних засобів. А там якраз найбільша проблема, бо у місті з цим трохи легше. Дуже важливе спілкування з мешканцями, адже саме вони нас скеровують у правильну сторону», – каже Віталій Царьов.
Ще одна проблема – паркувальні місця. Прикарпатці кажуть, що часто на місцях для людей з інвалідністю стоять автівки без відповідної наліпки. Найчастіше це буває біля супермаркетів. Під час одного з таких випадків, на місце події викликали патрульних. Однак екіпаж прибув тільки за півтори години.
«Поліція не реагує. Коли зрозуміли, що я не піду, поки вони не приїдуть, аж тоді прибули. І як з цим боротися? »- обурюється франківка Тетяна Дороніна-Сандалович.
Віталій Царьов пообіцяв, що й цю проблему візьмуть до уваги.
Опісля семінару представники ГО «Слід» презентували навчальний курс «Інвалідність не обмежує – обмежує дискримінація». Раніше таких тренінгів провели уже 17. Проєкт створений, щоб подолати такі обмеження у користуванні правами через інвалідність. Активісти наголошують, що інвалідність не обмежує. Адже без перешкод можна вчитися, народжувати дітей, подорожувати і т.д. Натомість обмежує дискримінація. Крім того, зауважують, що мешканцям часом бракує етики щодо людей з інвалідністю.
«Є тільки два коректні вирази: людина з інвалідністю та особа з інвалідністю. Ми не інваліди, не каліки, нічим не обмежені та нічого особливого у нас немає. Варто робити акцент на людині, а не на її інвалідність. Не стороніться нас. Всі ми різні, однак рівні», – каже Тетяна Дороніна-Сандалович.
Після тренінгу на АС-2, що у мікрорайоні Пасічна, проведуть навчання для водіїв автобусів, перевізників та осіб з інвалідністю щодо користування різними типами пристосувань доступних автобусів.