Вибір Коломийщини

  • Згадати все потрібно для того, щоб кожен кандидат, який хоче прийти до влади в Україні, дорожив своїм іменем, а ми, виборці, пам’ятали, «хто з якого болота вийшов», куди йде, чиї інтереси відстоює і що робить, незалежно від того, як солодко співає чи як щедро меценатствує. «Галицький кореспондент» продовжує згадувати останніх 13 років та політиків, які вийшли на арену в цей час. Читайте нас, порівнюйте, аналізуйте. І головне – обов’язково прийдіть на вибори.

    15 вересня 2010 р. постановою Центральної виборчої комісії було утворено Коломийську міську виборчу комісію. Уже наступного дня у міській ратуші комісія провела своє перше засідання. Голова комісії Дана Резник (ВО «Батьківщина») представила присутнім 15-ох членів комісії, а також заступника голови Наталію Мельник («За Україну!») і секретаря Світлану Яринюк (Партія регіонів). Керуючий справами виконавчого комітету Коломийської міської ради Андрій Грицан запевнив, що влада сприятиме організації та проведенню виборчого процесу. Він повідомив, що у 2010 році вибори вперше в Україні відбудуться за змішаною мажоритарно-пропорційною системою. Того року 25 депутатів міськради у Коломиї обирали на одномандатних виборчих округах, а ще 25 – від політичних партій. Для голосування було відкрито 32 звичайні виборчі дільниці та 6 спеціальних.

    Також на Коломийщині було створено районну виборчу комісію для проведення виборів до районної ради, яку очолила Ярослава Калиняк, а її заступником став Роман Білейчук.

     

    Гордість «регіоналів»

    Наприкінці вересня у малому залі Народного дому відбулися конференції міської та районної організацій Партії регіонів. Перед присутніми виступив голова Коломийської райдержадміністрації Михайло Негрич. Стало зрозуміло, що його заступник Роман Панчук балотуватиметься на посаду міського голови. «Я гордий тим, що належу до Партії регіонів, що потрапив у команду великих трудоголіків, якими є Михайло Вишиванюк і Михайло Негрич», – не шкодував слів Панчук. Пізніше йому навіть вручили подяку за «гідне виховання доньки Людмили», яка одержала диплом бакалавра з відзнакою Київського міжнародного університету. Довіреною особою Панчука на виборах стала Генрієтта Совтисік.

     

    З-під БУКа

    Після «регіоналів» свої збори провели місцеві організації політичних партій ВО «Батьківщина» (Петро Книшук, Олександр Левицький), «Наша Україна» (Михайло Вінтоняк) та «Фронт змін» (голова районної ради Дмитро Неміш). Також районні організації семи партій створили Братство Українців Коломийщини (БУК). Ініціатором об’єднання став головний редактор газети «Коломийський вісник» Василь Дем’янів, який тоді очолював районну організацію партії «За Україну!». Окрім цієї сили, до БУКу увійшли тамтешні організації Української народної партії, «Нашої України», «Народної самооборони», Народного руху України, Української республіканської партії «Собор», Конгресу українських націоналістів та Християнсько-демократичного союзу. Підписанти заявили, що списки кандидатів на мажоритарних округах погоджені і там залишені найліпші кандидати.

    Партійні осередки так само висунули, ймовірно, найліпших кандидатів і на посаду міського голови Коломиї. Так, за крісло мера боролися підприємці Галина Мазурик (Партія Зелених України), Андрій Бровчук (Громадянська партія «ПОРА»), Зеновій Левицький (УНП «Собор»), Володимир Пак (Партія захисників Вітчизни), директори підприємств Олег Кройтор («Совість України»), Віктор Кавацюк (ВО «Свобода»), різного роду службовці Марія Ткачук («Рідне місто»), Михайло Костюк (Українська партія), Юрій Ткачук (Демократична партія України), Микола Андрійчук (Партія захисту прав людини), Володимир Янкевич (КУН), Ігор Слюзар (УНП), Любомир Глушков («Фронт змін»), Роман Панчук (Партія регіонів) та пенсіонер Ярослав Рибчук («Сильна Україна»). Загалом – 15 осіб. На 25 депутатських крісел у міській раді, що обиралися у мажоритарних округах, претендували 424 кандидати.

     

    Сфальсифіковані вибори?

    Голосуючи 31 жовтня 2010 р. за претендента на посаду міського голови, коломияни не були одностайними. З-поміж майже 46 тисяч виборців, які були включені у списки, голосувати прийшла лише половина, і 7576 з них обрали міським головою Ігоря Слюзаря. Треба зазначити, що його найближчий суперник Любомир Глушков отримав лише на 49 голосів менше. Третім на виборах був Роман Панчук, за якого проголосували 1211 жителів Коломиї. У газеті «Коломийські вісти» був опублікований матеріал, у якому йшлося про фальсифікування виборів міського голови.

    Також були обрані 50 депутатів Коломийської міськради: 25 – в одномандатних округах і ще 25 – від місцевих парторганізацій. Так, п’ять депутатів делегувала політична партія «Фронт змін», по чотири – УНП, ВО «Батьківщина» і «Свобода», по три – Партія регіонів і «Удар», а від НРУ та «Нашої України» пройшли по одному депутату.

     

    Секрет і секретар

    19 листопада у Народному домі відбулася перша сесія Коломийської міськради шостого скликання. У залі, крім екс-очільника міста Юрія Овчаренка, був присутній і його попередник Ігор Довганюк. Новообраний міський голова Ігор Слюзар урочисто присягнув «вірою і правдою» служити коломийській громаді. Благословили Слюзара владики Микола Сімкайло (УГКЦ) та Іоан Бойчук (УПЦ КП). Вони подарували меру «Закон Божий» і сувенір з Болгарії.

    Найперше новообрані депутати почали обговорювати Податковий кодекс, який не сприймали коломийські підприємці. Депутат Любомир Глушков повідомив про створення фракції «За зміни в Коломиї», було оголошено про створення й інших фракцій. Натомість вирішення кадрових питань депутати перенесли на інше засідання. І це при тому, що напередодні імена кандидатів на заступників голови та секретаря міськради були названі Ігорем Слюзарем у прямому ефірі ток-шоу «Коломия думає».

    Зібравшись удруге, депутати вирішують обирати секретаря міськради. Слюзар пропонує на цю посаду Володимира Тарновецького. Депутати Любомир Глушков і Мирослав Ласійчук одразу запевнили, що вони не голосуватимуть за Тарновецького, і закликали інших зробити так само. Внаслідок таємного голосування кандидатуру Тарновецького підтримали лише 24 депутати з 50. Міський голова запропонував обирати заступників уже не таємним, а поіменним голосуванням. Депутати від ВО «Батьківщина, «Фронту змін» та «Свободи» демонстративно покинули залу засідань.

    Через деякий час коломийські депутати намагалися вкотре обрати секретаря ради. На цю посаду висунули двох кандидатів, але жоден з них не набрав більшості голосів (26). Проте серед чотирьох претендентів на крісло заступника міського голови депутати таки обрали Тараса Яворського. Керуючим справами міськвиконкому став Андрій Грицан.

     

    Районний вибір

    Як повідомила Коломийська районна виборча комісія, до списку виборців було включено понад 80 тисяч осіб, проте проголосувати прийшли лише 46 тисяч. Жителі Коломийщини обрали 50 депутатів в одномандатних виборчих округах та віддали свої голоси за політичні партії, аби обрати ще півсотні депутатів. Так, у 2010 році коломиянам найбільше імпонували ВО «Батьківщина» (20%), «Фронт змін» (16,3%), ВО «Свобода» (14,4%) та Партія регіонів (10%). А головою районної ради депутати обрали Богдана Болюка («Батьківщина»), який змагався за цю посаду з Дмитром Гладуняком (Партія регіонів).

    У результаті виборів відбулися зміни і серед очільників сільських рад на Коломийщині. Так, головою Ковалівської сільської ради було обрано Тетяну Боднарук, Товмачицької – Віктора Григорука, Слобідської – Романа Боянчука,  Матеєвицької – Ніну Гуменюк, Печеніжинської – Ігоря Довірака, Ценявської – Богдана Томенчука. Сільським головою с.Голосків став Ярослав Левицький, с.Загайпіль – Михайло Колісняк, с.Спас  – Олександра Гоянюк, с.Коршів – Михайло Пижук, с.Княждвір – Дмитро Чорний, с.Молодятин – Михайло Гриньків. Також головами сіл у районі обрані Богдан Харук, Василь Дмитрук, Віктор Андрійчук, Ігор Луцак, Володимир Кінащук, Любов Червінська, Ярослав Пасічняк, Роман Сікорський, Марія Карпенюк, Іван Мігащук, Володимир Лахнюк, Василь Заграновський, Тарас Сеньків і Надія Воловська. А Гвіздецьку селищну раду очолив Михайло Палійчук.

    Напередодні чергових місцевих виборів важливо проаналізувати діяння кожного, хто вже отримував шанс на владу, бо від них значною мірою залежить, яким є і буде наше життя.

    Микола ГУРАК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!