До місцевих виборів, які призначено на 25 жовтня, залишилося уже менше, ніж місяць. Політичні сили, що змагаються за представництво у міських та обласних радах, активно рекламують себе, використовуючи, зокрема, білборди, агітаційні намети та інші методи агітації. Трапляються під час виборчої кампанії й порушення законів та правил благоустрою.
«Заклеєні» райони і травмовані люди
На білбордах, які вже тривалий час стовбичать на узбіччі франківських вулиць і рекламують політичні партії та їхніх лідерів, переважно відсутні вихідні дані про друкарню і замовника – що є порушенням. Для політичної реклами використовують також сітілайти, яких більше у центрі міста, та дошки оголошень у багатоповерхівках, на яких розклеюють агітматеріали. Іноді агітатори клеять плакати буквально поверх конкурентів. Вся ця мішанина облич і лозунгів періодично набридає людям, які зривають з дошок всі наліпки.
Центр міста практично «чистий» – немає слідів розклеювання реклами на стовпах та стінах, оскільки це заборонено міськими правилами благоустрою. А от на околицях міста, за словами директора департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківської міської ради Михайла Смушака, агітками заклеїли навіть автобусні зупинки.
«Деякі партії вже клеять реклами на стовпах та стінах, хтось додумався ліпити і на автобусних зупинках. Це з того, що я бачив. Із такими явищами ми будемо боротися. Спіймаємо розклеювальників у недозволених місцях – платитимуть штрафи», – попереджає головний комунальник міста.
За два місяці до виборів в Івано-Франківську також зрізали 14 незаконно встановлених білбордів, ще кілька таких рекламних конструкцій планують демонтувати. Михайло Смушак запевняє: нічого спільного з виборами цей захід не мав, «просто так збіглося».
До речі, через незаконно встановлену посеред тротуару рекламну конструкцію нещодавно травмувалася жителька Івано-Франківська. Про це у соцмережі розповів учасник АТО Костянтин Табакаєв.
«Хочу передати палкий привіт кандидату в депутати Миколі Броніцькому. Вчора ввечері ходили з дружиною в магазин, і, повертаючись додому, Маша ледве не зламала собі пальці на нозі. Обійшлося лише зламаним нігтем, невеликою кров’ю та гематомою. Це сталося на виїзді з Витвицького на Галицьку. Спочатку не зрозуміли, що це було, а потім побачили металеві кільця, що стирчать над тротуарною плиткою. Виявляється, хтось забив анкери просто посеред тротуару. І вже зранку я побачив, що це так кріпиться політична реклама пана Броніцького. До речі, не тільки в цьому місці метал стирчить посеред тротуару – така ж історія і на перехресті Галицької й Тролейбусної. Пане Броніцький, у вас на плакатах написано: “Пасічна – це ми з вами!” Якщо це правда, то зробіть так, щоб через вашу політичну рекламу люди не ламали ноги», – йдеться у дописі Костянтина Табакаєва.
Меморандум про чисте місто
Департамент житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківської міської ради звернувся до політичних партій з проханням про доброчесне ведення кампанії. Про це у відеозверненні розповів Мирослав Федорків, начальник управління комунальної політики департаменту ЖКПБ.
«Люди додумуються клеїти політичну рекламу навіть на скляні зупинки. Коротко кажучи, у нас є два варіанти. Або ми просто, як завжди, нічого не робимо і в кінці отримуємо велику проблему. Або спробуємо зараз організувати всі політичні сили і запобігти проблемі, щоб потім її довго не вирішувати. Кампанія буде дуже короткою, до виборів залишився місяць. Але якщо нічого не робити, то місто можна заклеїти так, що віддирати рекламу комунальники будуть до нового року», – сказав у зверненні Мирослав Федорків.
Департамент запропонував представникам політичних сил підписати відповідний меморандум. У документі буде зафіксовано обіцянку вести передвиборчу кампанію без порушень, зокрема не розклеювати оголошення у недозволених місцях – на автобусних зупинках, стінах будинків, парканах та електроопорах.
«Усі партії хочуть, щоб почули їхній голос. Усі сили борються за майбутнє Івано-Франківська… Через це, якщо вам дійсно не байдужа доля міста, його вигляд, ми пропонуємо нанести рішучий удар по несанкціонованій рекламі, по засміченню, візуальному шуму. Адже повага до міста повинна стати фундаментальною платформою нашої громади. Ми хочемо, щоб вулиці нарешті відчули свободу від візуального шуму і сміття. І сподіваємося, що всі ви поведетеся по-європейськи і проявите солідарність», – дещо жартома перелічив політичні сили у своєму зверненні Мирослав Федорків.
За словами комунальника, зараз, коли надворі 2020 рік, абсолютно не обов’язково засмічувати вулиці міста друкованими матеріалами – є інші методи політичної реклами, деякі з них значно ефективніші. Втім, за словами Федорківа, наразі на цю пропозицію політичні сили ще не відгукнулися.
Агітує навіть президент
18 вересня Івано-Франківськ із робочим візитом відвідав президент України Володимир Зеленський. Він перевірив реконструкцію спорткомплексу імені Гемби, який розташований на території Івано-Франківського національного технічного університету нафти й газу.
Хоча цей об’єкт віднесли до президентської програми «Велике будівництво-2020», слід зазначити, що насправді реконструкція спорткомплексу триває з 2017 року. Тоді ІФНТУНГ та Івано-Франківська ОДА підписали відповідний документ щодо капремонту стадіону, після чого почалися роботи. Загалом за три роки стадіон повністю переоснастили за 43 мільйони гривень, тож тепер він справді може приймати міжнародні змагання з легкої атлетики та інших видів спорту.
Після цього президент провів зустріч на стадіоні, на якій говорив про стратегію розвитку Прикарпаття до 2027 року та про кандидатів на місцевих виборах від своєї партії «Слуга народу». На сцені, де виступав президент, була передвиборча агітація у вигляді гасел «Зе! Місцеві». Після Зеленського на сцену вийшов представник «Слуги народу» Олександр Богачов, який планує позмагатися за крісло голови Івано-Франківської міської ОТГ.
Участь президента в агітаційних партійних заходах виглядає дивною, адже як посадова особа він здійснює свої відрядження за державний кошт.
«Ми наразі не знаємо, чи проводився цей захід за державні кошти, чи за партійні, чи за якісь інші, – зазначив Богдан Морикіт, координатор спостереження за виборами Громадянської мережі «ОПОРА». – Я звернувся з цього приводу із запитом до голови Івано-Франківської ОДА, але відповіді ще не отримав».
За його словами, ситуацію можна трактувати також як агітацію на території державної освітньої установи (ІФНТУНГ), а це – так само порушення. Аналогічна ситуація склалася в Києві, де «слуги народу» провели партійний з’їзд на території Київського національного університету.
«Цей стадіон справді є в структурі університету нафти і газу. Захід був начебто інспекційним, але не було чіткого розділення на інспекцію і представлення кандидатів від політичної партії. Якби вони чітко розмежували одне та інше, питань би не було. Але вони нічого не розділили, після перевірки спорткомплексу та обговорення стратегії одразу вийшли кандидати», – каже Богдан Морикіт.
Щодо агітації з білбордів, яка ведеться без дотримання норм законодавства, то лише за два дні, 21 та 22 вересня, спостерігачі «ОПОРИ» спільно з поліцією зафіксували 36 випадків порушень.
Моніторинг провели в Івано-Франківську, Калуші, Коломиї, Косові, Верховині та Надвірній. Спостерігачі традиційно виявили білборди без вихідних даних, але були й такі, які мали необхідні реквізити, але були розміщенні поза строками проведення агітації.
«Має бути вказано, хто замовник, хто виконавець, який тираж. Чому це важливо? Бо так ми бачимо фінансування кампанії кандидата, після чого можемо перевірити все це у фінансовому звіті партії. А виявлені нами приклади проведення агітації поза строками виборчої кампанії та відсутність вихідних даних на зовнішній агітації можуть мати ознаки порушення ч. 1 ст. 212-10 КУпАП та ст. 212-13 КУпАП. Загалом представники «ОПОРИ» написали 36 повідомлень про вчинення адміністративних правопорушень», – зауважив Богдан Морикіт.
Тарас ВОЛОШИН