Взяти участь у місцевих виборах, які пройдуть 25 жовтня, зможуть навіть ті громадяни, які перебувають вдома на самоізоляції. Усіх інших чекають на виборчих дільницях – у масках та рукавичках, а також із власною ручкою.
Уряд нарешті затвердив порядок здійснення протиепідемічних заходів під час організації та проведення виборів. Тож як все буде відбуватися?
Збиратися не більше трьох
На вході до виборчої дільниці, за рекомендацією уряду, повинні запитувати у виборців про наявність симптомів захворювання і проводити температурний скринінг та дезінфекцію рук антисептиком.
Також на дільницях мають бути обладнані місця для збору та утилізації засобів індивідуального захисту. У приміщенні для голосування буде нанесено розмітку для дотримання соціальної дистанції не менше, ніж метр. Потоки людей на вхід та вихід повинні бути розділені. У приміщенні можуть одночасно перебувати не більше трьох виборців на один стіл для видачі бюлетенів.
Члени виборчої комісії повинні дотримуватись дистанції: сидіти на відстані не менше одного метра або застосовувати фізичні бар’єри, наприклад, прозорі екрани. Протирання спецзасобами дверних ручок, поручнів, сидіння мають проводити раз на дві години, а вологе прибирання приміщення – раз на чотири години. Дезінфікувати окремі частини виборчих скриньок також дозволяють, але з обов’язковою умовою – не допустити потрапляння речовини та засобів дезінфекції усередину.
Правила дали, кошти – не виділили
Голова Івано-Франківської територіальної виборчої комісії Андрій Петрик розповів, що на вході працюватимуть люди, які поза межами дільниці будуть контролюватимуть потік виборців.
«Виборці часто після церкви йдуть на дільницю голосувати. Є пікові години, коли велике скупчення людей. Ми будемо намагатися внормовувати потік: будемо просити людей зачекати своєї черги на вулиці, а не в приміщенні”, – каже голова ТВК.
Андрій Петрик зазначає, що уряд переклав відповідальність за забезпечення всіх необхідних умов під час виборів на органи місцевого самоврядування. Вони ж зіткнулися з нестачею коштів, бо на ці витрати у місцевих бюджетах їх не передбачено.
“Вибори цього року тим складні, що все має бути забезпечено для голосування під час карантину, але держава не виділяє жодної копійки на засоби особистого захисту навіть членам комісії. Держава перекладає все це на органи місцевого самоврядування”, – наголошує голова ТВК.
Андрій Петрик звертався до міської влади з проханням допомогти закупити засоби захисту, щоб через порушення карантинних норм не збільшувати кількість хворих на коронавірус у місті.
«Засоби захисту буде закуплено, хоч і не в тій кількості, як би ми хотіли, але необхідний мінімум буде. У день виборів кожен член комісії на дільниці буде забезпечений одноразовими масками (кілька на одного), їм також видадуть дві пари рукавичок. Також уже закупили дезінфектори”, – каже він.
Можуть попросити зняти маску
Згідно з рішенням Кабміну, виборці повинні дотримуватись протиепідемічних заходів, зокрема обробити руки дезінфікуючими засобами перед входом до приміщення. Усередині дільниці обов’язково потрібно буде перебувати у респіраторі або захисній масці. При цьому члени виборчої комісії можуть звернутися до виборців з проханням тимчасово зняти маску для підтвердження особи. Також виборців просять під час заповнення бюлетеня користуватися особистою ручкою.
“Якщо людина нездужає, то все ж краще залишатися вдома. Але якщо франківець вирішив піти проголосувати, то це його конституційне право, і ніхто його не може цього позбавити. Він все одно має право проголосувати”, – каже голова ТВК.
Спецкабіни для голосування
За словами Андрія Петрика, людям, які на час голосування матимуть підвищену температуру (понад 37,2 градуса) та ознаки захворювання, виділили спецмісця для голосування. Законопроєкт пропонує у приміщенні для голосування на виборчій дільниці розташувати окремо від інших спеціально визначену кабіну для таємного голосування та скриньку.
Однак він наголошує: якщо людина має підтверджену хворобу коронавірусу, то вона повинна залишатися вдома на самоізоляції. І нагадує: за порушення умов карантину в Україні передбачена адміністративна та навіть кримінальна відповідальність.
Голосування на самоізоляції
Виборці, які перебувають на самоізоляції, можуть здійснювати голосування за місцем перебування. Для цього потрібно не пізніше 20 години у п’ятницю, 23 жовтня, подати заяву з доданою довідкою медустанови про стан здоров’я та перебування на самоізоляції. У день голосування такі виборці мають самостійно, не передаючи в руки членам виборчої комісії, показати документ, який підтверджує особу та громадянство України.
“У місті також є люди, які не можуть самостійно пересуватися і не можуть прийти на дільницю. У день виборів члени комісії зобов’язані приїхати до таких людей додому і дати їм можливість проголосувати. Члени комісії на свій страх і ризик будуть йти також до хворих людей. Вони не будуть знати, з якої причини людина голосує вдома – через труднощі з пересуванням чи через коронавірус”, – каже Андрій Петрик.
Утилізовувати щоразу не будуть
Члени комісії, які забезпечують голосування за місцем перебування, повинні бути в масках, рукавичках та в захисному щитку. І після кожного відвідування проводити утилізацію засобів захисту. Однак, за словами голови Івано-Франківської ТВК, франківські члени комісії не матимуть такої можливості.
“Постанова Кабміну щодо виборів під час карантину передбачає, що після кожного хворого член комісії має змінити комплект засобів захисту: костюм, рукавички, маску, бахіли. Але ми розуміємо, що немає таких коштів, щоб забезпечити цю вимогу. Нас забезпечать по мінімуму. Вони матимуть все необхідне, але комплект не буде змінним. Усього нам обіцяють по три комплекти на дільницю”, – каже голова комісії.
Ірина КУЙБІДА