15 грудня у Рогатині в музеї Миколи Угрина-Безгрішного відкрилася персональна виставка майстрині Катерини Андрусів «Вифлеємська зірка». Лікар за фахом ось уже вкотре зібрала мешканців міста та гостей у святковій залі, щоб презентувати експозицію різдвяних зірок та павуків. Варто сказати, що кожна виставка Катерини Андрусів – це святкова містерія. Ії розповіді завжди цікаві як для дітей, так і для дорослих. Ніхто не залишиться байдужим до її оповідей, підкріплених історією, етнографією, релігієзнавством та філософією. Одразу видно, що майстриня працює не тільки з матеріалом, а й вивчає традиції рідної землі, України та світу.
Різдвяна зірка не зникла з побуту українців. Нею прикрашають оселі, торгові комплекси, а в деяких містах відбуваються святкові зіркові паради.
Майстриня розповідає, що дослідники й досі намагаються відшукати хоч крихту інформації про Вифлеємську зірку. Вона важлива для людства, адже тоді б усі дізналися день, коли народився Ісус Христос. Вчені висувають різні гіпотези: одні кажуть про те, що це була комета, інші – про планету, яка тільки через кілька тисячоліть наближається до Землі. Церква має свою версію. А народ вірить, що зірка не зникла, а впала в криницю біля місця, де народився Ісус, і якщо довго вдивлятися в глибину, то можна побачити світло, що б’є з дна.
Катерина Андрусів переконана, що виготовляти різдвяні зірки потрібно усією родиною, саме у такій творчій праці сім’я відчує радість наближення Христа. Робити прикраси можна не тільки з соломи, згодиться й папір, тканина, фетр.
Крім зірок, опільчани на Різдво прикрашали домівку павуками. Вважається, що павук – це пам’ять роду. Центр «павука» – дідусі з бабусями, далі кріпляться діти, далі – внучки, правнуки і так до безконечності…
Катерина Андрусів розповідає, що колись у селі «павук» заміняв ялинку. Його чіпляли на кінській волосинці до сволока, де він крутився від подиху повітря, золотився на світлі. У наш час павуки посіли почесне місце у різдвяному оздобленні помешкання, вони дуже гарно вписуються в сучасний інтер’єр.
Святкову атмосферу презентації майстрині доповнили вітальні слова гостей, куштування смачних пампухів та виступ вихованців Рогатинської музичної школи ім.Б.Кудрика Олега Петріва та Остапа Боднаря, які виконали всесвітньовідомий «Щедрик».
Виставка «Вифлеємська зірка» триватиме до 15 лютого.