Франківського адвоката Івана Цебрія жорстоко затримали правоохоронці, а потім забрали у відділок поліції. Інцидент трапився у п’ятницю, 23 липня, коли дружина Івана викликала поліцію через те, що сусіди порушували їхній спокій.
Поліція захищала сусідку
“Ми з дружиною перебували вдома, я розмовляв по телефону. Від сусідів був дуже сильний звук, тож дружина пішла, подзвонила у двері й попросила не свердлити, бо вже пізно, – пригадує франківець. – Їй у грубій формі відповіли, тому вона викликала поліцію”.
За словами Івана, згодом він спустився й помітив працівників патрульної поліції – ТОРівців (ТОР – підрозділ патрульної поліції з охорони громадського порядку), які вже розмовляли з орендаторкою тієї квартири, з якої доносився шум.
“Я спитав, чому вони так пізно свердлять стіни, мені почали відповідати, що можна свердлити до 22-ї години. Я поправив, що ремонтні роботи тільки до 21-ї, – стверджує чоловік. – У відповідь оця дівчина Аліна (сусідка – авт.) чомусь показала мені Кримінальний кодекс. Я посміхнувся, мовляв, яке це має відношення до справи. З розмови зрозумів, що вона або курсант, або стажер у поліції”.
Франківець звернувся до патрульних з проханням, щоб на сусідку склали протокол і провели з нею профілактичну бесіду. Однак, за його словами, ТОРівці стали на захист дівчини й почали його перебивати.
Іван Цебрій каже, його звинувачували та перекрикували. Чоловік зібрався йти додому і на прощання сказав: «З вами все зрозуміло, більше нема про що говорити, йдіть, звідки прийшли».
Після цих слів, акцентує, вони відразу його “задули” газом із двох балонів, накинулися і почали крутити руки. На шум вибігла дружина і зняла на відео, як його заламали на підлозі.
Три години у відділку
Як можна побачити на відео, поліцейські переконували, що скрутили його тому, що він їх “послав на три букви”. Далі вони відвезли Івана в Івано-Франківський відділ поліції, що на Бельведерській.
“У відділку я їм кажу, навіть якщо взяти їх версію, що я й справді так сказав, то чому вони на мене накинулися з балоном? Адже заборонено застосовувати газ у закритому приміщенні, – зазначає адвокат. – Я на них не кидався, я їх не бив, між нами не було ніякого фізичного контакту. У відділку зі мною поводились жорстоко, тому що дві години з мене не знімали кайданки, у мене аж руки оніміли. Я питав тих ТОРівців, для чого мені наручники, вони відповідали, що задля моєї і їхньої безпеки”.
До Івана приїхала “швидка”, він був у наручниках. Не знімаючи кайданок, йому міряли тиск і намагалися зробити кардіограму… Щоб скласти протокол затримання, поліцейським потрібно було встановити особу, однак Іван відмовлявся називати себе.
“Коли мене затримували, я кричав, що я адвокат. Вони не мали права так мене затримувати. Коли я був там, вони казали, щоб я сказав, як мене звати. Я стверджував, що буду говорити тільки в присутності адвоката й нехай повідомляють Раду адвокатів Івано-Франківської області», – пояснює Іван Цебрій.
Поліцейські, каже, не могли повідомити Раду адвокатів, бо він себе не назвав. Відтак він порадив покликати їхнього представника. Але представник так і не приїхав.
Протягом того часу, коли Іван був у відділку, відео його затримання, яке зняла дружина, поширювалось в інтернеті. Через це почали приїжджати його друзі адвокати.
“Пройшло три години після затримання, й мені сказали, що я можу йти. Без пояснення причини, без обвинувачення, без вибачення – просто так”, – акцентує чоловік.
За словами Івана Цебрія, після того, як його випустили, він з колегою поїхав у лікарню на вулицю Матейка, щоб зробити рентген плеча й зафіксувати побої. Поліціянти, які затримували адвоката, також приїхали у це відділення, щоб зняти побої. Хоча, як запевняє адвокат, на відео видно, що ніяких побоїв на них немає, окрім зчесаного кулака об нього.
…А відео нема
Згідно з законом, контактуючи з особою, працівники поліції мають активувати нагрудну відеокамеру при загрозі використання фізичної сили, спеціальних засобів або вогнепальної зброї. Тож Іван Цебрій попросив у правоохоронців показати йому відео його затримання. Йому відмовили, пояснили, що воно писалося пізніше й самого початку у поліціянтів немає.
“Тому що вони розуміють, що на тому відео і буде зафіксовано те, що винні вони, а не я, – наголошує адвокат. – Було перевищення повноважень закону затримання”.
Після цієї події Іван Цебрій разом із київським адвокатом Олегом Веремієнком написали заяву до адвокатської профспілки. У ній – їхні припущення, що “напад” правоохоронців пов’язаний з виконанням його професійних обов’язків адвоката-захисника щодо захисту арештанта і ветерана російсько-української війни, учасника бойових дій Олега Никифорука. (Більше про це “Галицький кореспондент” писав у номері 28 від 25 липня 2021 року, стаття “Із добровольця у дезертири”).
Також адвокат Олег Веремієнко надіслав заяву черговому слідчому Державного бюро розслідувань, розташованого у Львові, щодо перевищення влади й службових повноважень співробітниками поліції Івано-Франківська.
Мало бути інше затримання
Адвокат Максим Корчевий розповів, що близько опівночі виїхав у відділок, де перебував Іван Цебрій.
“Коли я прибув у відділок, одразу представився, й мене без проблем пропустили до Івана, – пригадує Корчевий. – Він був дуже пригнічений і пом’ятий. То було дуже “жорстке” затримання: людина в наручниках й запшикана газом».
Товариш Цебрія спитав, чому затримання мало такий характер. Поліціянти відповіли, що він чинив опір. Максим Корчевий їм не повірив. Каже, якщо якийсь тілесний контакт був, то на поліціянтах він його не помітив…
Максим каже, що якби Івану запропонували пройти з патрульними, він би не чинив опору. Адже немає сенсу чинити опір людині, яка відчуває себе невинною і тверезою. (Додамо, що в травмпункті Іван пройшов освідчення на алкоголь і драгер показав 0 проміле.)
“Поліцейські не змогли пояснити, чому застосували спецзасоби – кайданки й газ, адже в законі про Національну поліцію чітко зазначено порядок і підстави їх застосування. Це коли здоров’ю й життю поліції або іншим громадянам загрожує небезпека, – пояснює Максим. – А яка там загроза була? Ну, не підкорилася людина, сказали йому не йти, то це хіба підстава одразу пшикати газом, бити і кидати людину на підлогу?”
Стосовно самого затримання, Максим Корчевий каже, що адвокати здивовані такою поведінкою поліції. Мовляв, так можна затримувати людей за якісь тяжкі злочини, але не за хуліганство. А саме про це зараз говорить поліція.
«Але яке хуліганство Іван міг чинити в під’їзді і в чому полягала та непокора? – обурюється Корчевий. – Адже непокора полягає не тільки у тому, щоб не слухатися поліцію, а й у якихось рухах. А там, зі слів Івана, не було нічого. Йому зробили попередження й одразу запшикали балончиком, скрутили й повезли у відділок. Я вважаю, що тут не було ніяких підстав для такого жорсткого затримання з такими наслідками, а далі хай розбираються компетентні органи”.
Не було потреби їхати у відділок
Адвокат Максим Корчевий наголошує, що поліція має не провокувати конфлікти, а, навпаки, їх згладжувати. І запевняє, що якби Івану декілька разів сказали, що він має проїхати з ними, все було б по-іншому.
“Як на мене, потреби їхати з ними взагалі не було. Навіщо везти чоловіка у відділок для встановлення особи, якщо вони вже у під’їзді, де він живе? – дивується адвокат. – Можна піднятися до нього по паспорт або попросити, щоб дружина його винесла. Нащо людину “тарабанити” бозна куди? Тим паче, коли вона стоїть і говорить. Кажуть, що Іван їх образив, ну, чим? Словами? Ну, нехай, може, щось сказав згарячу, і що, це привід? Це їхня робота, вони мають бути психологічно стійкі до того, що їх ображають. Можна було встановити особу на місці й там скласти протокол”.
Триває перевірка
Ще у вівторок, 27 липня, «Галицький кореспондент» звернувся з інформаційним запитом у Головне управління поліції в Івано-Франківській області. Через тиждень нам дали відповідь, що працівники патрульної поліції «відпрацьовували звернення з приводу порушення тиші». Вони доставили Івана Цебрія до Івано-Франківського районного управління поліції, щоб скласти матеріали про адміністративне правопорушення.
А ще нам повідомили, що наш запит скерували до Управління патрульної поліції для проведення відповідної перевірки та прийняття рішення згідно з вимогами чинного законодавства…
Світлана ТИМЧУК