Випускний, або Перша «доросла» п’янка на всі гроші

  • «Там, де для когось тільки лютий за вікном, на моїй вулиці давно уже весна»…
    Ці слова лунають з уст кожного випускника, який мріє спекатись найближчих іспитів та погуляти на своєму випускному. Вже скоро тисячі випускників будуть розважатися в ресторанах, демонструвати заздалегідь куплені наряди, зачіски та зустрічати схід сонця. Цікаво, чи можна святкувати випускний по-іншому та скільки зараз коштує організація такого свята?

     Наші випускники

    Анна Мокринська – одинадцятикласниця, яка переконана, що на випускний не потрібно витрачати багато коштів, адже це не така вже й важлива подія.

    «Цей день не несе для мене жодного сенсу. Це просто день, до того ж марнотратний. Важливішою для мене є здача екзаменів і вступ до університету, а випускний – це наче проміжний період між цим. Навпаки, я хочу, щоб він швидше пройшов, бо цей тягар, який додається до випускного, автоматично не дає мені спокою», – каже вона.

    За словами дівчини, випускний святкувати вона все ж планує, а точніше, за неї це роблять однокласники. Вони просто кажуть, скільки грошей здавати, от вона і здає.

    «Святкувати будемо в ресторані одразу після ЗНО, щоб могли нормально розслабитися. Сукню не шитиму, а куплю, та й таку, щоб потім змогла кудись одягти (на день народження, скажімо). Сходжу до візажиста, нехай зробить зачіску і красивий макіяж, адже прийти з прищами, коли навколо всі такі нарядні, бажання немає», – каже Анна.

    Разом з тим вона поділилася своєю альтернативною ідеєю святкування закінчення школи: «Я вважаю, що краще поїхати в тур з класом, відвідати нові міста України, пожертвувати на благодійність. Оце би справді запам’яталося, а сидіння в ресторані – це ж нудно! Тому мій вирок такий: ціль не виправдовує витрат».

    Володимир Царев – 16-річний франківський школяр, який запевняє, що випускний має бути в кожного.

    «Ця подія дуже важлива в моєму житті. Це не банальний похід у ресторан, це останній маленький крок у доросле життя. І мені б хотілося це добре запам’ятати, тому я не буду шкодувати коштів на випускний», – каже хлопець.

    Володимир розповів, що до випускного почав готуватися заздалегідь. Ходив по магазинах, придивлявся до костюмів, туфель. До вирішення організаційних питань батьків не долучав. Переконаний, що вони повинні бути осторонь цього (хіба фінансово допомогти).

    «Кожна людина сама вирішує, скільки коштів вона витратить на свій випускний. Але ж краще відсвяткувати в хорошому місці, у солідному костюмі. Головне, щоб ця гулянка не перетворилася на п’янку. «Побухати» можна і не на випускному, а я хочу, щоб ця подія для мене залишилася приємною згадкою. Адже такої нагоди побути разом може більше не випасти».

    Ірина Боднар – випускниця, для якої святковий бал – це та подія, на яку вона з нетерпінням чекала всі роки перебування у школі.

    «Все своє життя я мріяла про випускний. Тому почала готуватися до нього ще з початку навчального року: вибрала плаття, зачіску та макіяж. Для мене ця подія, мабуть, є на рівні з весіллям, адже вона буває раз у житті. Випускний кожен розуміє по-своєму. Особисто для мене він допомагає зібратись усім разом, чудово провести час та попрощатися з улюбленими однокласниками», – розповідає дівчина.

    Ірина розповіла, що однокласники довго не могли дійти згоди щодо дати та місця проведення випускного. «Проте зараз все гаразд, і я повністю задоволена датою та рестораном, – каже вона. – Щодо коштів, то у кожного свій капітал, і всі по-різному розраховують бюджет на цю подію. Я думаю, що на таке свято можна і витратитись!»

    За статистикою, середня витрата на випускний в Україні становить 3500 гривень. І це «найскромніша» ціна тільки на одяг випускника. Загалом, випускний обходиться приблизно до 10 тис. грн. (ресторан, відео- та фотозйомка, макіяж, зачіска…). Варто зазначити, що 8% населення витрачають на випускний понад 35 тисяч.

    Мар’яна Корольчук – студентка-першокурсниця ІФНТУНГ – дала декілька порад щодо проведення свята, адже торік сама була випускницею.

    «Для початку трохи розповім про свій випускний. Ми святкували в «Надії» 9 червня, якраз більшість здали ЗНО, всім було вигідно. Підготування тривало цілий рік: обговорення місця святкування, макіяжу, манікюру, зачісок… Було безліч спорів, бо існує оця прірва між поколіннями. Наприклад, я не хочу живої музики, а бабця дівчини з паралельного класу хоче. Також були різні конкурси, але якісь нецікаві. Всі батьки «запалювали», як треба, а діти тікали поза ресторан напитися. Насправді, та довгоочікувана ніч пройшла занадто швидко. Та є те, що я буду пам’ятати: саме після ресторану ми йшли зустрічати схід сонця і співали, танцювали, ми дійсно жили в той момент».

    Якщо у вас скоро випускний, дівчина радить не купувати дорогі речі та біжутерію. Адже ви маєте тверезо думати, чи знадобиться це все вам згодом. Мар’яна переконана, що нікому не цікаво, скільки що у вас коштує. «Я заплатила за плаття 3 тис. гривень. Чесно кажучи, воно не вартує стільки грошей. Також жалкую, що робила дорогу зачіску і макіяж. З одного боку, макіяж потрібний, але не треба забувати про натуральність. Мені не сподобалося, коли тональний крем зробив з мене порцелянову ляльку. В той час ти не думаєш, як тобі буде краще. Ти дійсно засліплений отими встановленими канонами, по яких обов’язково треба пройтися. Однак тепер я розумію, що виклянчувати гроші в батьків – неправильно».

    З понад 20-ти випускників, опитаних авторкою цього матеріалу, більше половини хочуть на випускний незабутнього свята, однак не до кінця розуміють, як правильно його організувати. Звісно, тут на допомогу приходять батьки.

     А мама хоче свята…

    Євгенія Козак – мама франківської школярки, яка сама займається підготуванням доньки до випускного.

    «У мене з донькою однакові смаки, тож вона може повністю на мене покластися. Ще за півроку до випускного я почала все організовувати сама, щоб дати змогу Лані добре підготуватися до екзаменів та не відволікатися на вибір сукні чи макіяжу», – розповідає вона.

    Каже, що їй навіть подобаються всі ці клопоти. Вона старається зробити все якнайкраще, адже від цього залежить кінцевий образ її доньки. Навіть чоловікові не дозволяє допомагати собі. Жінка не пробує економити, адже переконана, що «чим більше ти вкладешся, тим кращим буде результат».

    «Я готую не тільки доньку, а й себе до урочистостей. Шию собі червоний костюм, під колір плаття Роксолани. Хотілося б зробити й схожі зачіски та, на жаль, у мене коротке волосся, а в Лани – довге. Але це навіть добре, адже якщо ми будемо зовсім однаковісінькими, можна буде подумати, що ми сестри», – жартує Євгенія.

     Погляд збоку

    «Випускний – дуже важливе свято, нічим не поступається весіллю. Однак грошей на нього кожен витрачає по можливості. На бенкет цьогоріч треба потратити не менше 600-800 грн., якщо свято триватиме до ранку», – каже Марія Завіховська, власниця одного з популярних франківських ресторанів.

    Вона також розповіла, що на випускному діти поводяться по-різному, але в основному толерантні всі випускники. Між ними бійок немає, а проблеми створюють друзі і знайомі випускників, які приїхали «просто подивитися», а потім стараються всіма можливими шляхами прорватися до ресторану, і, звичайно, охорона їх не пускає.

    «Випускники сильно не напиваються, адже в нашому закладі основною умовою є присутність батьків та викладачів на випускному, – продовжує жінка. – Також раніше нам відправляли двох працівників міліції для забезпечення правопорядку, які до ранку спостерігали за дітьми. Звісно, це все відбувалося за згодою батьків. А зараз хотілося б, щоб закріплювали поліцейських за закладами, де проводяться випускні».

    Алла ПАВЛУЦЬКА,

    гурток журналістики МЦДЮТ

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!