Вирішити проблему садочків можливо!

  • В українців є багато запитань до теперішньої освіти. Брак місць у дитячих садочках, перенасичена програма навчання у школах, відірвані від реальних потреб знання з вузів. Питань часом більше, ніж відповідей. У Галицькій Партії вирішили не чекати, а діяти вже зараз.

    Тут працює освітня група, яка залучає експертів та розробляє бачення змін. Партійці уже визначили ТОП-5 проблем, над якими потрібно працювати вже сьогодні. І взялися до пошуку їх вирішення. Почали із дошкільної сфери.

    Проблема №1 – брак місць

    «Всі ми пам’ятаємо, як після розпаду Радянського Союзу дитячі садочки, які залишилися від старої системи, за безцінь віддавали у приватні руки, деякі ж, будучи на балансі невідомо якого управління, стояли пусткою, і нікому до них не було справи, – пише голова Івано-Франківського осередку УГП Наталія Сербин на «Збручі». – Та раптом батьки почали бити на сполох: кількості місць в дитячих садочках критично не вистачає. Звісно, якщо є проблеми, то в українському суспільстві це найкраща передумова для чергової корупції. Прилаштувати дитину в садочок для деяких батьків коштувало чималих грошей, які конвертувалися в хабар за місце в ДНЗ.

    Наталя Сербин

    Хто крайній?

    Вирішити проблему спробували шляхом створення електронних черг. Івано-Франківськ був серед перших, де впровадили ноу-хау. Проблема частково вирішилась. Але залишаються питання до прозорості формування черги. Адже більше шансів потрапити у садок мають діти, народжені ближче до початку навчального року. І коли мама у квітні прийде записати свою новонароджену дитину, то черга уже сформована з тих, хто народився швидше. Окрім того, в дійсності існує дві черги – загальна і пільгова. Варто сказати, що франківська влада дуже щедра у виборі категорії пільговиків. Віднедавна до них, поряд з дітьми зі складними умовами життя, дітьми-інвалідами, дітьми учасників АТО, увійшли діти вчителів та вихователів. Таке збільшення пільговиків ставить в нерівні умови дітей і підвищує напругу серед населення в умовах нестачі місць у садках. Багато діток в садки не потрапить.

    «Жодних компенсацій за недоотримане право, яке гарантоване законом, не передбачено. Отже, якщо електронна черга знівелювала основну ланку корупції в прийнятті дитини у ДНЗ, і це, звісно, успіх, то все ж таки об’єктивності і прозорості повною мірою досягти не вдалося», – резюмує Наталія Сербин.

    Поступ є. Чия заслуга?

    Нові садки хоч невеликими темпами, але все ж таки зводяться. І тут треба віддати належне забудовникам, які, зводячи жилі квартали, будують і дошкільну інфраструктуру, передаючи її у комунальну власність. Але це випадки поодинокі і точно недостатні.

    Та все ж за два роки завершено реконструкцію і збудовано нових сім ДНЗ. Загалом, це 770 місць. До кінця 2019 року планується створити ще 325 місць.

    «Враховуючи, що левова частка забудовників є депутатами міської ради або ж має так званих своїх лобістів, не дивно, що заслуги зі збільшення кількості місць і відкриття садочків взято за кредо теперішньої міської влади», – пояснює Наталія Сербин.

    План дій від УГП

    Наразі Українська Галицька Партія розробила 5 основних кроків, які можна втілити на місцевому рівні, щоб вирішити основну проблему дошкільної освіти – брак місць:

    відкривати нові ДНЗ у приміщеннях комунальної власності: повернути у комунальну власність приміщення, в яких можуть функціонувати ДНЗ, та приміщення, що колись були дитсадками; зобов’язати забудовників будувати садки і безкоштовно передавати їх на баланс міста;

    створити короткотермінові дитячі групи на базі комунальних закладів, де є відповідні приміщення. Наприклад, у дитячих бібліотеках;

    створити умови для відкриття приватних садочків. В Івано-Франківську офіційних приватних ДНЗ є всього 4;

    впровадити принцип «гроші за дитиною». Батькам, діти яких не потрапили у державний садок, держава повинна компенсувати кошти, належні їй за законом. Ці кошти можна, до прикладу, перераховувати приватному садочку, який відвідує дитина, як часткову оплату за її навчання або ж для компенсації послуг няні. Бо держава дошкільну освіту гарантує всім дітям, але не всі цим правом можуть скористатись;

    розробити стратегію розвитку дошкільної освіти, куди включити аналіз потреби населення у ДНЗ, щоб можна було прогнозувати необхідну кількість місць у садках, а не вирішувати проблему, коли вона вже настала.

    “Змінюємо Галичину – починаємо з освіти” – із таким гаслом  Українська Галицька Партія намагається привернути увагу до проблем освіти та об’єднати активних людей навколо розробки «дорожньої карти» змін. Активних батьків, вчителів, вихователів та керівників освітніх закладів запрошують до співпраці.

    Адреса Української Галицької Партії в Івано-Франківську: пл. Міцкевича, 8, офіс 11 (4-й поверх).

    Наталя КАПУСТИНСЬКА

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!