Колись
БІБЛІОТЕКА
Бандитська історія. Не з телевізора. Роки Перебудови. Один хлопець, ще будучи школярем, зв’язався з бандою. Він, звичайно, робив якісь темні справи, наприклад, грабував людей на вулицях, але йому пощастило, і в поле зору міліції він не потрапив. Після школи він вступив в інститут на юридичний факультет і став вчитися на адвоката. Пахани зраділи: свій адвокат у банді! Але потім він почав прокручувати якісь справи повз банду і всю виручку клав до кишені. Коли пахан про це дізнався, він послав до нього додому двох шісток розібратися. Але адвокат уже був готовий. Він просто вийняв пістолет і сказав: «Хлопці, йдіть звідси, ця справа вам не по зубах. А якщо хочете домовитися, надсилайте пахана». А паханом був його однокласник. Пахан прийшов, і адвокат його запитує: «Скільки ти хочеш?» Пахан подумав і сказав: «20 відсотків». Хлопець відповів: «Я даю тобі 30 відсотків, але виходжу з банди і відкриваю свою справу». Пахан подумав і сказав: «Добре». І як ви думаєте, який бізнес може відкрити колишній бандит? Ресторан, сауну, казино? Нічого подібного – він відкрив бібліотеку! Вся банда валялася під столами від реготу. Більшість взагалі не розуміли, навіщо потрібні книги. Треба було бачити обличчя бібліотечних начальників, коли чувак, з вигляду явний браток, заявився до них і сказав: «Хочу відкрити бібліотеку». А в той час (1985-1990 роки) бібліотеки закривалися одна за одною, тому що бібліотекарі розбігалися, як миші, ніхто не хотів там працювати за мізерну зарплату. А він каже: «Я зарплату сам забезпечу, ви мені тільки приміщення дайте і стелажі, щоб книги ставити». – «Та будь ласка, у нас якраз бібліотека закрилася!» Бібліотека була комерційною. Тобто абонент приходив, платив заставу в розмірі вартості книги і брав її почитати. Потім він її повертав і отримував заставу назад. Звичайно, адвокату спочатку не повірили, і всякі інспекції валили косяком. Для них у нього стояло кілька полиць з Пушкіним і Гоголем. А насправді це був фактично книжковий магазин, і через нього проходив бурхливий потік фантастики, детективів і пригод. Були, звичайно, книгоманіяки, які дійсно брали книги, читали і повертали, а потім брали інші. Але більшість людей книги майже ніколи не повертали. Але вартість книги вже була заплачена у вигляді застави, і повернення адвоката не цікавило. При цьому він не платив податки як магазин, а навпаки, отримував дотації від держави як бібліотека. Він відіграв весь колосальний книжковий бум, який захопив країну в роки Перебудови. Причому не просто відіграв – він його передбачав!
І взагалі…
Нью-Йорк. З вікна хмарочоса випадає і розбивається чоловік. Приїхала поліція. За станом трупа експерти визначають, що він випав з 62-го поверху, за швидкістю вітру і зміщення вираховують вікно. Ідентифікують квартиру. Піднімаються ліфтом, дзвонять у двері.
Відкриває розкішна блондинка.
– Вибачте, міс, це не з вашого вікна випав чоловік?
– Так-так, з мого.
– Чи не могли б ви прояснити обставини? Ви не зобов’язані відповідати, але…
– Будь ласка. Познайомилися ми в літаку. Я, як у нас прийнято, запросила його до себе додому. Він, як у них прийнято, запропонував по дорозі зайти в магазин. Я, як прийнято у нас, купила пляшку віскі. Він, як у них прийнято, купив пляшку горілки і дві портвейну. Я, як у нас прийнято, налила собі півчарки і пригубила. Він, як у них прийнято, випив всі три пляшки. Я, як у нас прийнято, запропонувала піти в ліжко. Потім він, як прийнято у них, запропонував збігати ще за однією. Тут ми почули, як мій чоловік відкриває ключем двері.
Я, як прийнято у нас, хотіла їх познайомити, він, як прийнято у них, вважав за краще піти через балкон.