Днями
ДІД
Приїхав я до одного знайомого в сусіднє місто. Машину поставив біля будинку. Було це в п’ятницю ввечері. Всі вихідні ми активно відпочивали і квасили горілку, а надворі йшов сніг. Тож коли я в неділю ввечері зібрався додому, замість моєї машини стояв замет. Сніг був мокрий, так як після снігопаду почалася невелика відлига, а перед бампером красувався гребінь зі снігу, який трактор, розчищаючи двори, розкидав по боках. Машина низька, і я засів нормально. Лопати нема. Намагався з розкачки виїхати. Руками-ногами сніг з-під коліс відгрібав. Буксує, і все. Уже хотів дзвонити своєму знайомому, щоб допоміг, як тут з під’їзду з добірною лайкою вибігає пенсіонер з лопатою: «Як ти мене дістав! Газуєш на своєму відрі на весь двір! Я, блін, навіть телевізора не чую!» І з цією лайкою дуже спритно почав відкидати лопатою сніг. Я зітхнув з полегшенням, коли усвідомив, що він не збирається мене цією лопатою бити, і почав йому допомагати, відсуваючи сніг ногами. «Що ти тут своїми сандалями човгаєш?! Сідай в машину і газуй звідси!» Я мовчки сів у машину. Дід нетерпляче махнув мені рукою, а сам зайшов ззаду і уперся в багажник. Трохи розгойдавшись, я нарешті виїхав. «Дякую!» – крикнув я, відкривши двері. «Вали звідси!» – почув я у відповідь.
Якось
ЗАПИСКА
Одна співачка їздила по різних містах з гастролями. У кожному місті користувалася послугами місцевого оркестру, для нього возила з собою всі необхідні партитури. І, куди б вона не приїхала, після концерту її запрошував контрабасист на шашлик і пиво, а потім проводив з нею ніч у готелі. Такий збіг її дуже дивував, і в одному місті під ранок, після бурхливої ночі, вона розповіла про це черговому контрабасисту. Той витягнув свою партитуру і показав напис на другій сторінці: “Співачка любить шашлик і пиво. Потім згідна на все”.
Колись
ПІРАМІДИ
Найсильніше враження після відвідання Єгипту залишається від пірамід Хеопса і його сина Хефрена, розташованих на околиці Каїра. Пригадую, коли в школі нам розповідали про єгипетські піраміди, я думав про фараонів: яка жорстока примха змусити сотні тисяч рабів протягом десятиліть зводити ці кам’яні монстри, що складаються з двох мільйонів плит вагою більше двох з половиною тонн кожна, щоб увічнити своє ім’я. Тепер про це я думаю інакше: не було більш мудрих правителів в історії, ніж фараони, які, побудувавши велетенські споруди, не підвладні стихіям і часу, забезпечили свій народ хлібом на багато тисяч років вперед після своєї смерті, так як міжнародний туризм, що процвітає в Єгипті, в тому числі завдяки цьому чуду світу, приносить більше 40% доходу до бюджету цієї бідної країни.
І взагалі…
Коли мова заходить про людські вчинки, люди завжди переплітають моральну і тілесну чистоту. В одному психологічному експерименті з низки моїх найулюбленіших Ченьбо Чжун з Торонтського університету та Каті Лільенквіст з Північно-Західного досліджували, як важко мозку відрізнити негідника від людини, яка просто потребує хорошої ванни. Учасників експерименту просили згадати і оцінити свої минулі діяння – або моральні, або аморальні. А потім в нагороду їм пропонували взяти собі невеликий подаруночок – олівець або упаковку вологих серветок. І ті, хто поринав у роздуми про свої минулі гріхи, частіше вибирали серветки. В іншому дослідженні людей просили збрехати, і чим гіршими вважалися наслідки брехні, тим довше люди потім мили руки. Так що леді Макбет і Понтій Пилат явно не були єдиними, хто, вмиваючи руки, намагався змити свій гріх; цей феномен перевтілення чистоти тілесної в моральну отримав назву «ефект леді Макбет».