З другої спроби Івано-Франківська обласна рада погодила проект угоди між державою Україна, компанією “Chevron” і ТОВ «Надра Олеська» про розподіл вуглеводнів, які видобуватимуться в межах Олеської площі. 62 голосів вистачило, щоб змінити життя цілого регіону на наступні 50 років.
Тепер урядовці чекають такого ж кроку від Львівської обласної ради та прогнозують остаточне підписання угоди між Кабміном та інвестором на кінець жовтня – початок листопада цього року. Прикарпатцям обіцяють мільйонні прибутки, нові робочі місця і просять повірити на слово, що видобуток сланцевого газу не завдасть шкоди довкіллю.
Без експертизи
Місяць тому облрада вже пробувала погодити угоду. На сесію 20 серпня прибув цілий десант нардепів-«свободівців», які різко розкритикували сланцевий проект. Облрада тоді провалила голосування, натомість подала для Кабміну майже 150 зауважень і пропозицій до проекту угоди. Вже 29 серпня уряд надіслав депутатам доопрацьований проект документа.
Напередодні позачергової сесії 20 вересня до облради та Кабміну надійшло відкрите звернення народних депутатів України Юрія Дерев’янка, Олеся Донія та Ярослава Гінки з аналізом ризиків угоди і пропозиціями щодо їх мінімізації. Втім, схоже, на той момент сценарій голосування вже був напрацьований і всерйоз обговорювати вади й переваги сланцевого проекту на сесії ніхто не збирався.
На повторне голосування, яке стало вирішальним, не з’явилися не тільки нардепи від «Свободи», а й навіть депутати обласної ради. «Прогул» своїх однопартійців голова фракції Василь Попович пояснив «політичним шантажем та відвертим тиском», який начебто чинить на націоналістів влада. Мовляв, напередодні голосування засоби масової інформації оббрехали партію, поширивши інформацію, що «Свобода» вимагає у компанії «Шеврон» 450 млн. доларів за дозвіл працювати в Західній Україні. «Позицію фракції ВО «Свобода» щодо погодження цієї угоди прихвосні режиму звели до зручної для них провокативної дилеми: якщо би фракція підтримала угоду – їй однозначно закинули б одержання хабара, якщо б не підтримала – ще раз безпідставно звинуватили у прагненні зірвати голосування з цього питання», – зачитав Попович заяву і вийшов з залу.
Зважаючи на серйозність питання, поведінка «свободівців» виглядала просто дитячою й безвідповідальною. Одна з найбільших фракцій фактично вмила руки, скориставшись кумедним приводом уникнути голосування.
Втім, один «свободівець» – голова обласної ради Василь Скрипничук – таки залишився. І хоча участі в голосуванні не брав, але довів сесію до логічного кінця.
Новий проект угоди представив заступник голови облдержадміністрації Руслан Гусак. Підстраховувала його «важка артилерія» з Києва – міністр енергетики та вугільної промисловості України Едуард Ставицький і заступник міністра екології та природних ресурсів України Олександр Сушко.
За словами Гусака, Кабмін врахував 14 пропозицій та зауважень облради повністю та 35 – частково. Зокрема, проектом угоди передбачено, що 10% процентної ставки держави у прибуткових вуглеводнях буде передано у розпорядження Івано-Франківської обласної ради. Правда, наразі таке формулювання суперечить Бюджетному кодексу, яким не передбачено надходження коштів від використання частин виробленої продукції до місцевих бюджетів. Але цю суперечність влада пообіцяла усунути в парламенті.
Також Руслан Гусак зазначив, що напрямки використання коштів на соціальний та промисловий розвиток регіону інвестори визначатимуть спільно з облрадами, а не на власний розсуд, як це передбачалося попереднім проектом угоди. Щодо зауважень, які стосуються екологічних проблем, то компанія «Шеврон» зобов’язується відшкодувати збитки довкіллю, провести рекультивацію землі та відновлення родючості ґрунтів після експлуатації свердловин. Також компанія погодилася відкрити місцевим громадам інформацію щодо назв хімічних речовин, які будуть використовуватися для видобутку сланцевого газу. При цьому заступник губернатора не сказав ні слова про висновки державної екологічної експертизи, яких чи не найбільше вимагали депутати.
«Чому не надали екологічну експертизу?!» – не заспокоювався голова фракції «Батьківщина» Юрій Романюк. «Чи можна припускати, що цей документ (екологічна експертиза – ред.) містить такі екологічні ризики, що нам на даний момент краще його не бачити?» – підтримав колегу голова комісії з питань екології та рекреації обласної ради Андрій Троценко. У відповідь Ставицький запевнив, що експертиза надана повністю (але не уточнив, кому саме) та екологічних ризиків немає. Втім, для більшості обранців відсутність екологічної експертизи не стала принциповим аргументом у голосуванні.
На хліб з маслом заробимо
Цього разу депутати обласної ради виявилися більш лояльними. Відчувалося, що протягом місяця влада знайшла аргументи для обранців. На повторному розгляді «сланцевої угоди» категоричних її противників залишилося лише двоє. Не поміняли своєї позиції лише Юрій Романюк та Андрій Троценко, хоча раніше Романюк обіцяв, що фракція «Батьківщина» не віддасть жодного голосу «за» «сланцеву угоду».
«Я не проти змін угоди між Кабміном і «Шеврон». Я взагалі категорично проти видобутку газу в нашій області», – заявив Троценко. Депутат обґрунтував свою позицію економічними аргументами та переконував – екологічними. Згадав Чорнобильську АЕС та горезвісний Домбровський кар’єр.
«Люди добрі, зрозуміймо, сьогодні нам не потрібні ці мегапроекти. У нас є земелька, нехай це не чорнозем, але земелька. У нас є ліс, є камінь, пісок, вапняки. У нас є традиційні нафта і газ, які ми видобуваємо і використовуємо, – на хліб з маслом заробимо. У нас є мінеральна водичка, якою ми гордимося на цілу Україну, то її не буде», – сказав Троценко. Він закликав депутатів усвідомити відповідальність перед Богом та совістю. «Слухаймо аргументи, але радьмося з найбільшим радником, який є у кожного з нас, – совістю. Вона не купується за гроші, вона не тримається за посади, і вона не дорожить політичною кар’єрою, якою нас також лякають», – завершив Троценко.
Після згадки про совість перед мікрофоном виріс «нашоукраїнець» Степан Пушик. Почав він з того, що цілу ніч ходив з Януковичем по смітниках і губив свої рукописи. Потім пояснив, що було це уві сні. Письменник перейнявся майбутнім своїх внуків та екологічними наслідками для краю. «Ми мусимо жити для внуків, для правнуків. Я не хочу, щоб мене проклинали, як письменник не хочу. Ну, є тут щось від дідька, від лукавого…», – міркував Пушик. Не забув вчергове згадати, що проголошував незалежність України. Разом з тим письменник зізнався, що відчуває тиск з боку своєї фракції та розуміє керівника області Михайла Вишиванюка, який мусить переконати депутатів підтримати проект сланцевої угоди. «Я розгублений, я не знаю, що робити», – закінчив свій виступ депутат.
Олександр Шевченко, член фракції «Наша Україна», звинуватив колег з екологічної комісії у подвійних стандартах. «Я коли запитую колег про те, скільки в нас в області працює очисних споруд, – відповідь: аж «нуль». І от ці ж колеги щось зараз говорять про екологію…», – виголосив Шевченко. Згадав, як противилися обранці будівництву «Буковелю»: «Тоді також дехто кричав, що – біда, ліс вирубають, екологічна небезпека… І ніхто не говорив з точки зору професійних експертних висновків. Зараз те саме відбувається із сланцевим газом… Тому я голосуватиму за видобуток сланцевого газу. Бо це інвестиції, розвиток соціальної сфери… І ще – мені набридла газова залежність України від Російської Федерації».
Звільнитися від газової залежності закликав депутатів і політв’язень, син головнокомандувача УПА, Герой України Юрій Шухевич. «Або ми цю петлю з шиї скинемо, або вона нас задушить», – сказав Шухевич. Він зазначив, що ризики від видобутку газу є, але їм треба запобігти, а не «рахувати копійки і доляри». Виступ Героя України вдарив по авторитету відсутньої «Свободи» й посилив позицію влади. А пізніше у коментарях ЗМІ Шухевич заявив: «Яку думку має ВО «Свобода» – то її справа. Чому я маю остерігатися «Свободи»? Теж мені, велике цабе. Вона має свою думку – добре, хай собі її висловлює. Але вона не висловила своєї думки на сесії. Фракція «Свободи» бойкотувала засідання обласної ради. А мала би виступити, сказати, обґрунтувати і довести свою позицію. Можливо, так вона би переконала депутатів не голосувати за надання дозволу на видобуток сланцевого газу».
Як голосували?
Після двох годин виступів провладні та опозиційні сили в облраді дійшли компромісу. До проекту рішення «Про погодження проекту угоди», запропонованого облдержадміністрацією, депутати внесли кілька поправок. Зокрема, сесія зобов’язала голову облдержадміністрації все-таки представити висновки державної екологічної експертизи; доручили керівництву області утворити робочу групу з моніторингу реалізації угоди; підписати угоду між Кабінетом міністрів України з облрадою щодо передачі 10%-ої частки держави у прибуткових вуглеводнях, видобутих на території області, у розпорядження обласної ради та доручити голові облдержадміністрації забезпечити збереження пам’яток історії і культурних надбань на території, де буде видобуватися сланцевий газ. Після того обласна рада 62-ма голосами погодила проект угоди про розподіл вуглеводнів у межах ділянки «Олеська» між державою Україна, компанією «Шеврон Юкрейн Б.В.» та ТОВ «Надра Олеська».
Голосування на «сланцевій» сесії проявило кілька знакових моментів. По-перше, голова ОДА Михайло Вишиванюк переконливо продемонстрував, хто в хаті ґазда, хто здатен забезпечити необхідний результат. Скажімо, Львівська облрада навіть не включила питання угоди до порядку денного. Втім, вплив губернатора не безмежний.
Одноголосно проголосували за сланцеву угоду депутати Української народної партії та Народної партії. Підвели Михайла Васильовича колишні однопартійці з фракції «Відродження». У голосуванні взяло участь лише двоє з п’яти членів фракції. Не з’явилися на сесію і деякі теперішні однопартійці губернатора. Зокрема, на сланцевій сесії був відсутній керівник фракції Партії регіонів Ігор Лукань та її екс-керівник Богдан Гдичинський. В кулуарах подейкували про саботаж так званої групи Василя Чуднова – екс-нардепа і претендента на губернаторське крісло. Контрольована мером Калуша Ігорем Насаликом Українська партія розділилася: четверо членів УП не підтримало проект угоди.
Виглядає, що опозиційні фракції виявилися більш дисциплінованими. Одностайно проголосували «за» присутні депутати від «Фронту змін» та «Нашої України». До слова, переборов свої сумніви й страхи за внуків і проголосував «за» навіть Степан Пушик. Підтримала угоду і «Батьківщина», за винятком Андрія Троценка і Юрія Романюка, який під час голосування вийшов із зали. Одностайно не голосували за сланцеву угоду депутати від НРУ та «УДАРу».
Слід віддати належне і голові обласної ради, «свободівцю» Василю Скрипничуку. Декілька разів під час сесії він нагадував, що не бере участі у голосуванні. Втім, сумлінно вів сесію, вносив поправки до проекту рішення, допомагав депутатам правильно їх формулювати, радився з міністром, чи пропозиції його колег не будуть суперечити законодавству України. Без нього позитивне голосування навряд чи було б можливим. Словом, відпрацював за всю фракцію.
Марія ГАВРИЛЮК