Органи місцевого самоврядування зможуть отримувати кошти на розвиток від реалізації корисних копалин, у тому числі нетрадиційного газу, видобутого на їхній території.
Таку мету переслідує законопроект 3295-1 народного депутата Юрія Дерев’янка, який передбачає внесення відповідних змін до Бюджетного кодексу.
Чинна редакція Бюджетного кодексу передбачає спрямування коштів від реалізації частини видобутих вуглеводнів, які залишаються у власності держави, до доходів загального фонду Держбюджету.
Водночас, наголошує автор законопроекту, стаття 21 Закону України “Про угоди про розподіл продукції” говорить про те, що при використанні державної частки виробленої продукції повинні бути враховані потреби територій, на яких знаходяться передані у користування інвесторам ділянки надр – йдеться у повідомленні прес-служби народного депутата.
Таким чином, сьогоднішнє бюджетне законодавство не передбачає отримання органами місцевого самоврядування надходжень від реалізації продукції, яка видобувається на їх території, наголошує Дерев’янко.
Тому він пропонує закріпити на законодавчому рівні механізм, який би усунув існуючі протиріччя і гарантував би територіальним громадам забезпечення їх інтересів.
Так, відповідно до Угоди про розподіл продукції між компанією “Шеврон” та Україною, частка держави передбачена фактично на рівні 17-40%. У свою чергу, органи місцевого самоврядування, відповідно до Угоди, можуть отримати 10% від зазначеної частки держави, тобто 1,7-4% від загальної кількості прибуткових вуглеводнів. І цими коштами розпоряджатимуться обласні раді, у свою чергу районні ради не матимуть жодних гарантій отримання коштів.
Тож у законопроекті народного депутата пропонується розподіляти кошти від реалізації частини видобутих вуглеводнів, що відповідно до угоди про розподіл продукції передаються органам місцевого самоврядування, у таких пропорціях: 50% – обласній раді, 25% – районній раді і 25% – сільській (селищній) раді.
Також Дерев’янко пропонує внести зміни до Бюджетного кодексу, відповідно до яких ці кошти будутьспрямовуватися до бюджетів розвитку місцевих бюджетів області, району або села (селища).
Крім цього, він пропонує внести зміни до розділу VI “Прикінцеві та перехідні положення” Бюджетного кодексу, згідно з якими норми запропонованого законопроекту будуть застосовуватися до всіх угод про розподіл продукції, які продовжують діяти після набрання ним чинності, незалежно від дати їх укладення.
Як повідомлялося, 20 вересня Івано-Франківська обласна рада з другої спроби схвалила проект Угоди про розподіл продукції на Олеській ділянці між Кабінетом Міністрів України, ТОВ “Надра Олеська” та “Шеврон Юкрейн Б.В.”
При ухваленні рішення Івано-Франківська облрада проігнорувала застереження таких народних депутатів як Юрій Дерев’янко, Олександр Доній та Ярослав Гінка, які підготували звернення до місцевих депутатів та фігурантів Угоди з проханням зняти усі існуючі в документі ризики для держави, обласних рад, місцевих громад та приватних власників.