Міжнародне партнерство між фтизіатрами Івано-Франківщини і румунського повіту Марамуреш дозволить на більш високому рівні організувати допомогу хворим на туберкульоз. Причому в обох країнах. Що саме передбачає угода, підписана між лікувальними центрами, по що на Прикарпаття приїздили румунські медики і що має піти за лікарями до їхніх пацієнтів, кореспонденту “ГК” розповів один із ініціаторів співпраці, директор Обласного фтизіопульмонологічного центру Любомир Малофій.
Ідеться про приборкання туберкульозу. Цей процес відображений в угоді про співпрацю та партнерство між спеціалізованими клініками фтизіопульмонологічного профілю у Франківську та місті Бая-Маре, що в румунському повіті Марамуреш.
Ідея співробітництва в медичній галузі витала на рівні керівництва області і повіту з 2008 року. Тоді відбулося поновлення загальної Угоди про співпрацю між територіями. У Бая-Маре побувала прикарпатська делегація, зокрема головний тоді лікар області Любомир Малофій. Румунська сторона на прикладі спеціалізованої фтизіопульмонологічної клініки демонструвала, як працює страхова медицина.
Повернулися до налагодження співпраці уже не на рівні адміністрацій, а безпосередньо між лікувальними закладами рік тому. Профілактика туберкульозу, діагностика легеневих хвороб та їх лікування – три основні напрями співпраці, які були задекларовані в Угоді. «Це перший етап транскордонного проекту, – пояснив Любомир Малофій. – Важливо було дійти згоди у напрямах співробітництва. Тому ми показали румунським колегам нашу клініку, продемонстрували наші можливості і обговорили наші потреби. Фактично всі вони знайшли відображення в документі». Так само, як і інтереси румунської сторони. Це дасть можливість обмінюватися досвідом роботи фтизіатричних служб обох країн, відзначає пан Малофій. І як результат, допоможе зменшити захворювання на туберкульоз не лише в Україні, а й у Румунії.
Ще п’ять років тому кількість хворих на туберкульоз у Румунії мало чим відрізнялася від України. Це захворювання на державному рівні там також було визнане епідемією. Відтоді кількість хворих зменшилася в 10 разів. Хворих дітей у всій країні можна на пальцях рук порахувати. «Є над чим працювати і чого вчитися у наших сусідів», – відзначив директор обласного тубдиспансеру.
Отже, і це по-перше, вчитися будуть на господарському рівні. Румунська сторона готова підтримувати енергозберігаючі проекти та використання альтернативних джерел енергії у прикарпатському фтизіопульмонологічному центрі. Для клініки Бая-Маре перехід на відновну енергію так само актуальний. Нещодавно тамтешні медики розробили програму з енергетичної модернізації, яка отримала схвалення і 100% фінансування відповідними структурами Євросоюзу. «Румунські колеги підтримали нашу пропозицію створення спільних проектів у цій галузі», – повідомив Любомир Малофій.
Обмін досвідом також передбачає, і це по-друге, спільні консультації – у випадках складної діагностики чи лікування, а також проведення спільних операцій. Для цього налагодять обмін делегаціями лікарів, які матимуть змогу близько місяця працювати у партнерській лікувальній установі. «Під час візиту на Прикарпаття медики пневмо-фтизіатричної клініки Бая-Маре, зокрема директор цього лікувального закладу Олександр Бондре, високо оцінили рівень нашої хірургії і лабораторної діагностики, а також те, як поставлена робота середнього медперсоналу», – додав пан Малофій. Тому, по-третє, планується обмін сестринськими делегаціями. Ці вивчатимуть приклади ефективного догляду за хворими, а також методики і технології лікування.
За словами директора обласного фтизіопульмонологічного центру, саме методики лікування зацікавили румунських колег. Вони зауважили: щоби тримати рівень, прикарпатцям потрібно оновити обладнання. Зробити це в рамках транскордонної співпраці, і це по-четверте, якраз і сподіваються наші медики. «Лікарі нашого центру постійно їздять на навчання, беруть участь у семінарах та практикумах. Але проблема в тому, що за лікарем, який оволодів новою лікувальною технологією, має йти нове обладнання. Інакше він через якийсь час без практики утратить ці навички», – пояснив Любомир Малофій. І як приклад вирішення цієї проблеми навів переоснащення фтизіо-пульмонологічної служби в Румунії, яке відбулося кілька років тому. Євросоюз допомагав країні не дешевими грошима і кредитами, а власне новим медичним обладнанням – його передавали в лікувальні заклади безкоштовно. Паралельно організовували навчання для лікарів.
Також було домовлено про спільну участь у медичних виставках, обмін літературою та іншими теоретичними напрацюваннями, про спільні конференції і семінари та спеціалізовані навчання для персоналу франківської та баямарської клінік. Не менш важливо, що обидві фтизіатричні служби за допомогою одна одної отримають доступ до наукових ресурсів України та Румунії. «Для нас це практично співпраця з ЄС в галузі охорони здоров’я», – підсумував директор обласного фтизіопульмонологічного центру Любомир Малофій.
На початку жовтня запланований візит делегації прикарпатських медиків у клініку Бая-Маре. Звідти вони мають привезти детальний план дій із зменшення захворюваності на туберкульоз в області.
Наталія КУШНІРЕНКО
Любомир Малофій: «Завдяки цій угоді ми можемо почати співпрацю, щоб отримати від Євросоюзу оновлене обладнання, яке зараз необхідне для того, щоб ми стали на вищий європейський рівень».
вразило оснащення закладу, зокрема лабораторії та хірургії, а також рівень поставленої роботи у фтизіопульмонологічному центрі.
Окрім обміну досвідом медики спільно впроваджуватимуть нові практики лікування туберкульозу.
Не лише навчання. У рамках міжнародної співпраці івано-франківські та румунські лікарі проводитимуть спільні консультації та оперативне втручання.
Медики надіються, що із підписанням угоди вдасться залучити до співпраці й інші європейські сторони.