Яремчанська міська рада розірвала договори із операторами мобільного зв’язку та припинила роботу їхніх базових станцій, які розташовані на території міста, поблизу центральної Яремчанської лікарні.
Договори розірвано з найбільшими операторами мобільного зв’язку – “Київстар” та “МТС-Україна”, повідомляє grim.in.ua з посиланням на видання “Збруч”. Це – єдині базові станції цих мобільних операторів у центральній частині міста.
Таке рішення міськрада ухвалила у зв’язку з тим, що мешканці ближніх до лікарні будинків почали скаржитися на погіршення стану здоров’я. Оператори пропонували перенести базові станції у бік кладовища, але громадськість таке рішення не задовольнило.
За запитом заступника міського голови Яремче Надії Бандурки обласна санстанція здійснила виїзд на територію та провела відповідні заміри електромагнітного випромінювання у присутності працівників лікарні, представників операторів, ЗМІ та громадськості.
Як запевнив санітарний фельдшер головного управління державної санітарної служби в Івано-Франківській області Лук’ян Богак, у лікарні не виявлено жодних порушень роботи базових станцій мобільного зв’язку. Заміри було проведено на трьох поверхах лікарні, потім працівники відомства об’їздили ціле місто, але ніде перевищень допустимих норм електромагнітного випромінювання виявлено не було.
Те, що люди відчувають дискомфорт від роботи станцій, пан Лук’ян назвав суто психологічним фактором.
Санітарний фельдшер розповів, що базові станції мають дуже малу потужність. Гранично допустима норма електромагнітного випромінювання в Україні становить 2,5 мкВт/см.кв., що, порівняно з іншими країнами, дуже мало. До прикладу, у Росії та Угорщині така норма становить 10 мкВт/см.кв., а у деяких країнах Скандинавії доходить і до 100 мкВт/см.кв.
Як пояснив Лук’ян Богак, підвищене електромагнітне випромінювання може фіксуватись лише біля самих антен, а далі воно розсіюється за принципом поширення світла від ліхтарика і направляються ці промені так, аби не зачіпати помешкання людей. В той же час санітарний фельдшер не виключив можливості самовільного втручання операторів у роботу станцій для підвищення їхньої потужності, підкресливши, що санстанція періодично і за запитами громад здійснює перевірки роботи веж.
Та яремчан ця інформація не зупинила і ініціативна група з припинення роботи станцій дійшла до сесії міської ради і перед депутатами її учасники вимагали захистити їхнє здоров’я.
Депутати одноголосно вирішили підтримати громаду. Своїм рішенням вони зобов’язали лікарню розірвати договір із компаніями “МТС Україна” та “Київстар Дж.Ес.Ем.”, а операторів до 1 жовтня припинити роботу станцій, а до 1 січня 2014 року взагалі їх демонтувати.
Видання зазначає, що головний лікар Яремчанської ЦМЛ теж є депутатом міської ради, і виходить так, що він голосував за рішення, яке несе прямі фінансові збитки для його установи. Адже оператори, згідно з договором, платять за оренду місця, відведеного під станції.
У лікарні від коментарів відмовились, посилаючись на те, що головний лікар поїхав на курси, а його заступник зовсім не володіє інформацією.
На момент написання матеріалу, тексту цього рішення на сайті Яремчанської міськради не було, Також не вдалось поспілкуватись із заступником міського голови Надією Бандуркою, яка свого часу скеровувала запит до санстанції. Не надав коментаря щодо цієї теми і секретар міської ради Яремча Тарас Клим’юк.
Мобільні оператори у свою чергу розповіли, що у них немає підписаного рішення міським головою, відтак станції продовжують поки що свою роботу.
Представник одного з мобільних операторів повідомив виданню, що внаслідок демонтажу базових станцій якість зв’язку в місті суттєво погіршиться, оскільки сигнал від найближчих аналогічних радіотехнічних об’єктів буде недостатнім для здійснення дзвінків, особливо, якщо абонент перебуватиме у приміщенні. Крім того, через зростання навантаження на сусідні станції, каналів для здійснення дзвінків не буде вистачати навіть у зонах із достатнім рівнем сигналу, тому проблема може зачепити не лише мешканців Яремчі.