В Україні набирає обертів торгівля конструкторами наркотичних речовин. Продають не готові наркотики, а складові, з яких можна «нахімічити» зілля
Як пишуть «Вести», набори хімічних інгредієнтів – складових наркотиків – називаються «конструкторами щастя».
«Ці конструктори здебільшого купують наркоторговці для продажу в дрібний роздріб – з 10-15 грам запчастин виходить в рази більша кількість наркотиків. Після складання зілля фасують на невеликі дози і продають через інтернет. Самі собою складові частини конструкторів не заборонені. Тому через кордон такі набори «Зроби сам» проходять, не викликаючи сумнівів у митників та прикордонників», – розповів глава всеукраїнського реабілітаційного центру для наркозалежних «Відродження життя» Сергій Таммі. На додачу до конструктора, додає Таммі, покупці ще й отримують навчальний відеоролик зі збору наркотиків.
Знайти в інтернеті рекламу конструкторів нелегко – продавці всіляко шифруються під безневинними псевдонімами. Але вже через кілька годин спілкування на спеціалізованих форумах любителів «спайсів» (легальних наркотичних сумішей для куріння – ред.) на зв’язок виходить форумчанин під ніком «Продавець щастя». «Вихідні матеріали – звичайні хімікати, – пише він, рекламуючи товар. – На жодному кордоні питань не буде. Вихід чистого продукту після хімічної реакції (збирання) – один до одного. Збирання триває всього годину. Готовий продукт виглядає як сіро-білий брикет з кристалічною структурою. Ціна 10 грамів конструктора – 500 грн. А такий же «спайс» у готовому і розфасованому вигляді продається по 100 грн/грам». На запитання, як вживати продукт, «Продавець щастя» уточнив – можна і колоти, і курити, і нюхати.
Загалом наркоторговці, пропонуючи свій товар, описують його так: препарат імітує дію амфетаміну та екстазі, практично не має побічних наслідків, якщо вживати його помірно, і не викликає звикання.
Тим часом наркологи б’ють на сполох: незважаючи на те, що препарату, який готують з інгредієнтів – конструкторів, немає в реєстрі наркотиків, він викликає стійке звикання.
У свою чергу в Держслужбі з контролю за наркотиками визнають, що така проблема з’явилася недавно. «Надсилання конструкторів наркотиків – швидше за все, лише один із способів контрабанди зілля», – припускає співробітник Держслужби з контролю за наркотиками Анатолій Сахно. Про існування такої схеми в Держслужбі дізналися лише нещодавно і зараз думають про схему контролю за цим.