Міністерство внутрішніх справ склало топ-13 найпопулярніших видів шахрайства, які поширені в Україні.
Як розповів виданню «Сегодня» речник МВС Сергій Бурлаков, список складено на основі найчастіших звернень українців до міліції. В першій десятці – афери з ксерокопіями паспортів, за допомогою яких шахраї беруть великі кредити. Крім цього, в чортовій дюжині – махінації з банківськими картками, інтернет-продажі неіснуючих товарів і торгівля дешевими путівками на дефіцитні напрямки невідомими фірмами-одноденками. Також останнім часом популярною стала грошова афера: злодії приходять до пенсіонерів, представляючись соцпрацівниками, і лякають, що нинішні гроші вже недійсні, тому гривні треба обміняти на нові купюри.
Одне з перших місць у такому рейтингу зараз займає «телефонний тероризм». «Шахраї, представляючись міліціонерами, дзвонять на мобільний телефон жертві і пропонують перерахувати гроші на картку за те, що звільнять вашого родича, який начебто збив автомобілем людину. Раніше багато хто платив, але тепер громадяни не тільки розпізнають таких шахраїв, а й допомагають міліції їх піймати, – розповів Бурлаков. – Знаю, що одній із жертв подзвонили аферисти, але пильна громадянка одразу звернулася за допомогою в міліцію, і наші працівники впіймали те угруповання. Телефони жертв аферисти вибирають з довідників (дзвонять на випадкові, одна з таких груп була затримана в Херсонській області), із соцмереж, але є й такі, які дзвонять батькам своїх знайомих». У прокуратурі додають, що за такі афери масово беруться зеки (Читайте також: «Альо! Заплатіть за сина…»)
В МВС наголошують: якщо робите десь копії паспорта, слід забирати всі примірники копій, навіть браковані. Гроші з картки варто знімати в банкоматах, розміщених у офісах банків. Міліція також нагадує, що за правилами Visa і MasterCard банки зобов’язані повернути потерпілому вкрадені гроші, якщо жертва звернулася з заявою до міліції і надала банку підтвердження про звернення в органи.
Найпоширеніші афери 2013 року:
1. Кредит на втрачений паспорт чи залишені при роздруківці ксерокопії документів.
2. Телефонний тероризм (дзвонять вночі, повідомляють про родича, що потрапив в аварію і вимагають гроші – від 2 до 10 тис. грн.)
3. Викрадення техдокументації на автомобіль.
4. Гадання, «зняття порчі».
5. Грабіж з боку фальшивих соцпрацівників (міняють гривні на намальовані гроші) .
6. Шахрайство з банківськими картками.
7. Лжецілительство.
8. Пропозиція купити дешеві продукти (термін придатності минув).
9. Продаж контрафакта під виглядом ліцензійного товару.
10. Продаж дешевих путівок на дефіцитні напрямки (фірми зникають за кілька днів).
11. Продаж в інтернеті неіснуючого товару (як правило, за ціною, вдвічі нижчою за середню на ринку).
12. Фальшиве працевлаштування.
13. Фальшивий продаж квартири.