Про екологічні проблеми можна говорити по-різному. Ними можна жахати, через них можна панікувати, про них можна дискутувати. а можна з них трохи посміятися. Будь-які методи добрі, якщо йдеться про те, щоб привернути до проблеми увагу суспільства. Виставка карикатур “Плюс 1 градус за Цельсієм”. Кліматичні зміни мовою карикатуристів України та Швеції”, яка відкрилася у краєзнавчому музеї, спонукає задуматись, посміхнувшись.
Виставка ініційована Шведським інститутом у 2009 році. Якраз тоді відбулася Копенгагенська конференція з питань зміни клімату і шведи вирішили показати світові свою активну позицію щодо зміни стану природного середовища на планеті. В експозицію увійшли роботи 25 відомих шведських карикатуристів. Роботи п’яти авторів стали основою пересувної ековиставки, яка з 2010 року подорожує світом. у кожній країні до шведських карикатур долучаються роботи місцевих авторів. Виставка вже побувала у 17 країнах світу.
В Івано-Франківську співавторами виставки стали студенти та викладачі Косівського інституту прикладного та декоративного мистецтва Львівської національної академії мистецтв. Косівчани додали до виставки трохи карпатських “проблем”. Зокрема, на відкритті багато говрили про повені на Прикарпатті, аномально холодні зими і аномально спекотні літа. Під час відкриитя експозиції глядачі визначили найкращі роботи, автори яких поїдуть до Львова на відкриття виставки та візьмуть участь у майстер-класі з карикатури, який проведе шведська художниця.
Клімат – це дуже важлива проблема для кожного з нас, – наголосив Мортен Енберг, заступник посла Швеції в Україні. – Швеція – дуже маленька країна, але ми розуміємо, що ми можемо щось зробити для покращення клімату. Ми би хотіли показати, що такі серйозні проблеми можна обговорювати зі сміхом. Щоб питання клімату стали модними, щоб молоді люди почали їх обговорювати. У Швеції ми почали говорити і думати про клімат 30 років тому. Сьогодні це є дуже модним. Це означає, що всі шведи про це думають, і всі щось роблять з думкою про довкілля. Якби я у Швеції кидав сміття на вулиці, мої друзі мене би просто били”.
Пан Мортен зауважив, що сьогодні будь-яке говорення про кліматичні зміни є добрим. Спочатку люди обговорюють проблему між собою, а потім доносять її до політиків. “Якщо це питання буде модним для нас усіх, ми зможемо впливати на політиків, щоб вони щось робили для покращення стану довікілля, – наголосив заступник посла. – Ми робимо цю виставку також для того, щоб всі, хто побачить ці карикатури, задумались: а що я можу зробити для Івано-Франківська, для себе, для Карпат?”
Плюс один градус для клімату – це багато. Але назву можна трактувати також по іншому, зауважують організатори. Наприклад, плюс одна добра справа для розвитку планети. Плюс одна очищена водойма, плюс одне незасмічене місце відпочинку – список треба продовжувати!
Наталка ГОЛОМІДОВА