В Івано-Франківську завершили реставрацію в’їзної брами Палацу Потоцьких.
Реставрацію брами замовила «Прикарпатська нафтова компанія», якій сьогодні належить майновий комплекс Палацу Потоцьких. Роботи обійшлися компанії у 600 тис. грн. Відновлення брами тривало майже півтора року, з невеликою перервою на зиму, коли температурний режим не дозволяв застосувати необхідні технології.
Реставрація взагалі не передбачає поспіху, каже заслужений будівельник України Володимир Марценюк – засновник компанії «Трансбуд», яка виконувала роботи. Під час реставрації будівельники під фундаментами пілонів брами натрапили на залишки первинних фортечних мурів, і роботи тимчасово призупинили для археологічних досліджень.
Кожен елемент брами працівники перебрали вручну й детально описали в актах. Майже 70% історичної цегли вдалося зберегти, решта виявилася непридатною – її замінили аналогічними цеглинами з споруд того самого періоду. Тому відновлену браму можна вважати цілком автентичною.
Як розповідає представник генерального підрядника – компанії « Моноліттрансбуд» (Львів) – Вадим Пісний, реставратори до початку робіт ґрунтовно вивчили історію об’єкта, знайшли низку знімків брами різних років, а при виготовленні проекту опиралися на фото 1903-1905 років.
Кожен крок виконавців робіт контролювали фахівці Державного науково-реставраційного управління Івано-Франківської області. Науковий супровід здійснював Київський інститут “Проектреставрація”. Фахівці визначали навіть тип і колір фарби, аби максимально наблизити реставрований об’єкт до автентичного. До речі, саме довкола кольору виникло найбільше суперечок. Реставратори й науковці тричі змінювали думку, пробували різні фарби.
Трохи клопоту будівельникам завдали маскарони – фігури лицарів на вершечках пілонів. Вони виявилися не монолітними, а складеними кожен з чотирьох блоків, витесаних із звичайного піщаника. За час існування фігури багато разів вкривали штукатуркою, яка приховувала виразний, навіть різкий рельєф оригінальної скульптури. «За згодою наукового супроводу і міського департаменту архітектури цю красу вирішили залишити саме в такому вигляді», – каже Володимир Марценюк.
Повністю збережено й усі ковані елементи брами. Відновили тільки окремі втрачені елементи в огорожі.
Високо оцінив якість реставраційних робіт начальник відділу охорони історико-культурної спадщини міськвиконкому Ігор Панчишин. «Я тішуся, бо це, мабуть, перший справжній реставраційний об’єкт в Івано-Франківську за часів незалежної України. В цьому випадку якраз працювали фахівці. Ясна річ, що можуть бути якісь там недоробки, в реставрації завжди є певні речі контраверсійні, вони є предметом дискусій для науковців, власне тому реставрація триває довше, ніж інше будь-яке будівництво. Загалом маємо добрий перший крок. Тепер треба далі щось робити І тут, з Палацом, і по місту. Це гарний приклад для наслідування».
«Сьогодні вже розробляється концепція відтворення всього архітектурного комплексу Палацу Потоцьких, – розповів про плани на майбутнє Вадим Пісний. – Зараз ми в пошуку найкращої ідеї. Але з певністю можемо сказати, що тут точно буде музей, готельно-ресторанний комплекс, невеличкий діловий центр – з конференц-залами тощо. В цьому напрямку рухаємося».
Андрій СОВА