Троянди диявола. Так здавна люди називають псоріаз, найпоширенішу шкірну недугу, яка може спотворити людину і позбавити її можливості активно жити. «Розцвітає» вона восени і взимку. Чим небезпечна ця хвороба? Як позбавитися псоріазу? «Не шукайте панацею в інтернеті», – застерігає лікар-дерматолог Олександр Надбережний, завідувач першого стаціонарного відділення Обласного дерматовенерологічного диспансеру.
Свого часу англійський прем’єр-міністр Вінстон Черчилль, який хворів псоріазом, запропонував поставити пам’ятник із чистого золота людині, що відкриє таємницю виникнення захворювання і зможе вилікувати його. «Троянди диявола» існують стільки ж, скільки людство. Про цю недугу згадує навіть Святе Письмо. Якийсь час псоріаз називали «імператорською» хворобою, бо нею хворіли багато відомих і високопоставлених людей.
«На запитання «чому мене вразив псоріаз?» медики й науковці досі не можуть дати чіткої відповіді, – зазначає Олександр Надбережний. – Є багато гіпотез про виникнення захворювання, але жодна з них не знайшла обґрунтування». За даними різних наукових джерел, псоріазом страждає до 6% людей. Ймовірність того, що хвороба вразить дітей у сім’ї, де один з батьків має псоріаз, сягає 25%, а коли обоє – то й 50%.
Спровокувати загострення хвороби може нервове перенапруження, стрес, надмірне вживання алкоголю і навіть їжа. Псоріаз, як шкірна хвороба, зазвичай не зачіпає загальне здоров’я. Як правило, вона загострюється наприкінці осені і взимку, коли помітно підвищується вологість, знижується температура і блякне сонце. Натомість влітку під впливом ультрафіолету «троянди диявола» помітно «в’януть». Однак псоріатичні бляшки можуть з’являтися і незалежно від пори року – все дуже індивідуально.
Псоріаз часто калічить психічне здоров’я хворих, оскільки шкірні прояви захворювання виглядають, м’яко кажучи, неестетично. Іноді вся шкіра – від голови (по лінії росту волосся) буквально до п’ят – може бути вкрита яскраво-рожевими плямами та білими лусками, які потроху відпадають. Додайте ще й свербіння, тріщини, деколи й кровоточивість, – хворому можна тільки поспівчувати. В період загострення хвороби відчувається сильний свербіж або й біль, що сильно ускладнює навіть щоденний догляд за собою, заважає повноцінному сну. Псоріатичні бляшки, що з’являються на відкритих ділянках тіла, часто є причиною не лише психологічного дискомфорту, а й соціальної самоізоляції пацієнта. Деякі професії, види спорту можуть стати недосяжною мрією для псоріатичних хворих, як і облаштування особистого життя.
Тепер уже відомо, що «троянди диявола» абсолютно нешкідливі для оточуючих. Учені дослідили це кілька десятиліть тому, а доти вважалося, що недуга передається. Стереотипи досить стійкі – деякі невігласи і зараз продовжують дивитись на людину з псоріатичними ушкодженнями на шкірі з острахом і відразою.
Чи можливо вилікувати псоріаз? «На жаль, ні, – констатує лікар-дерматолог. – Можливо тільки на деякий час зняти гострі прояви. Тому не варто «вестися» на сайти в інтернеті, які обіцяють 100% зцілення за короткий час. Адже серйозні спеціалісти-дерматологи, маючи величезний досвід та сучасні механізми впливу на захворювання, не обіцяють видимого покращення менше, ніж за 3 тижні відповідального лікування».
На сьогоднішній день медицина, – ані традиційна, ані народна, – не має способу і засобів позбавити хворих від псоріазу раз і назавжди, визнає завідувач відділенням Обласного дерматовенерологічного диспансеру Олександр Надбережний. Але досягти тривалої ремісії цілком можливо. І хоча при цьому ризик рецидиву завжди присутній, можна добитися стійкого, навіть пожиттєвого, покращення. Однак лікування в цьому випадку – тривале.
При перших ознаках лущення та запалення шкіри слід звернутися до спеціаліста – визначити діагноз і пройти курс терапії, щоб локалізувати хворобу на ранньому етапі. У задавнених випадках псоріаз може призвести до повного ураження шкіри (еритродермії). Лікувати такі форми вкрай складно.
На сьогоднішній день доведено, що лікування, яким би довгим, складним та вартісним воно не було, – це єдиний дієвий стиль життя таких хворих. Існують апробовані методики, з допомогою яких можна досягти стійких результатів – у спеціалізованих клініках, а не в інтернеті чи на прийомах у так званих «цілителів». «Не лікуйтеся на власний розсуд і ризик – не ускладнюйте й без того складну ситуацію», – наголосив Олександр Надбережний.
Підготувала Наталія БІЛА