Підвищення захворюваності на гострі респіраторні вірусні інфекції очікує нас за місяць – у листопаді. Відтак варто почати готуватися зустріти сезонний грип, попереджають спеціалісти – завкафедри інфекційних хвороб Івано-Франківського національного медуніверситету, професор Олександра Пришляк та доцент кафедри Тарас Кобрин.
Грип не є звичайною застудою, це високозаразне вірусне захворювання. Небезпечний не сам грип, а ускладнення, які він викликає. В першу чергу, це стосується так званих «груп ризику за станом здоров’я», до яких належать діти, вагітні, люди з хронічними захворюваннями серцево-судинної та легеневої систем, з цукровим діабетом тощо. Для них вірус грипу може бути вкрай небезпечним.
Щорічно у світі на грип хворіють сотні мільйонів людей. Є різні види вірусу грипу, але найчастіше великі епідемії та пандемії викликає вірус грипу типу А. Цей тип вірусу дуже мінливий за рахунок своєї будови – вміє «пристосовуватися». Проте науковці вже навчились передбачати його «поведінку». Знання будови вірусу та закономірностей його розвитку дає змогу формулювати рекомендації з профілактики грипу на основі моделювання перебігу майбутньої епідемії – із застосуванням математичних та комп’ютерних технологій.
Під час майже щорічних епідемій грипу різної інтенсивності в холодну пору року може хворіти від 15% до 30% населення країни. Таке поширення хвороби зумовлює висока агресивність вірусу. За даними вітчизняних науковців, кожен випадок захворювання на грип коштує державі майже 100 доларів США, а економічні збитки в період епідемії перевищують 1 млрд. доларів.
Існує низка методів профілактики грипу. Це режимно-обмежувальні заходи під час епідемій, вживання певних медикаментів після контакту з хворим, використання методів народної медицини, які стимулюють і природним чином підвищують імунітет. Найбільш ефективним методом профілактики грипу вважається вакцинація. Сучасні вакцини мають набагато менше протипоказань, ніж ліки та суміші, які хворі використовують самостійно – без призначення лікаря, за порадою родичів чи реклами.
Цієї зими, за прогнозом ВООЗ та МОЗ України, на території нашої держави будуть циркулювати віруси грипу типу А/Каліфорнія/7/2009 (H1N1-подібний вірус), А/Вікторія/361/2011b (H3N2-подібний вірус), а також вірус грипу В (Массачусетс/2/2012-подібний вірус). Вірус А/Вікторія ще не реалізував у нашій країні свої епідемічні властивості, а вірус грипу В /Массачусетс є новим для території України – більшість людей не має імунітету від цих різновидів вірусу. І саме тому антигени цих трьох типів вірусу введені у вакцину, яка рекомендована ВООЗ на сезон 2013-2014 року для профілактики грипу. Усі вакцини, якими проводять імунізацію, є сертифікованими в Україні.
Без сумніву, вакцини як медичні препарати мають свої протипоказання до застосування. І робити чи не робити щеплення, кожен для себе вирішує сам. Проте слід взяти до уваги, що інфекційні хвороби, зокрема грип, щорічно забирають життя людей.
Розроблені чіткі рекомендації, яким категоріям населення в першу чергу необхідно проводити щеплення від грипу. Передовсім це групи професійного ризику – медичні працівники та освітяни. До групи підвищеного медичного ризику належать діти з хронічними захворюваннями, люди, старші 65 років, хворі на цукровий діабет та із хронічними хворобами серцево-судинної та дихальної систем. Вакцинація проводиться в кабінетах щеплень міських поліклінік.
Наталія БІЛА