Економія на воді

  • Поради закручувати кран із водою, коли чистимо зуби, для багатьох із нас звучать дивно, адже довкола стільки тої води… Проблеми з водою нам здаються якимись дуже далекими, “африканськими”. Думаємо, що дефіцит води – це передовсім проблема засушливих районів та пустель, а в українців Дніпро, Дністер, у Франківську он взагалі – аж дві Бистриці. Продовжуючи так думати і не закручуючи вчасно кран, кожен із нас наближає Україну до пустелі.

    Чому важливо економити воду і як це робити без надмірних зусиль, знають учасники програми “Стале домогосподарство”, одним з яких є “Галицький кореспондент”. Франківчани у супроводі тренерів об’єдналися в екокоманди, щоб навчитися раціонально вести домашнє господарство та зберігати природні ресурси планети.

    Те, що Україна та, зокрема, Івано-Франківськ може стати територією без води – зовсім не жарт. Дефіцит води в Україні відчувається вже давно, але ця тема у політиків та чиновників “не модна”, тому про нагальну потребу економити воду українцям практично не розповідають. А варто би було!

     

    Африка в Україні

    Ситуація з водопостачанням в Україні незадовільна. Загалом, дефіцит води в Україні становить майже 4 млрд. куб. м. При цьому добовий обсяг води на одного жителя у Львові та Івано-Франківську становить 230 літрів на добу, в Ужгороді – 305, у Луганську – 500, у Києві – 616. Причиною цього є непропорційний розвиток водопровідних та каналізаційних мереж, їх незадовільний технічний стан та відсутність належного обліку води. Середній український показник добового обсягу води – 330 літрів на людину щодня – удвічі більший, ніж у розвинутих країнах світу.

    Запаси питної води в Україні постійно зменшуються. Практично усі поверхневі, ґрунтові та частково підземні води забруднені промисловими, побутовими і сільськогосподарськими стоками й не можуть використовуватися як питна вода. Гострий дефіцит якісної питної води відчувається вже не лише в містах Криму, на Донбасі, в Одесі, Львові, Харкові, а й у Києві, Житомирі, Вінниці, Херсоні, Нікополі, Запоріжжі, Дрогобичі, Білій Церкві та інших містах. Понад 800 сіл України втратили власні джерела питної води, і тепер воду туди або завозять, або подають здалеку трубопроводами. Одна з найбільших річок України Дністер сьогодні на межі висихання через надмірний водозабір для потреб промисловості.

     

    Душ чи ванна?

    Усвідомивши потребу економити воду, екокоманди розробляють для себе план дій на найближчий час. Учасники екокоманд беруть на себе зобов’язання випробувати у власних оселях усі без винятку поради стосовно економії води, які розроблені у рамках програми. Перед тим, як починати економити, трохи прикладної математики: треба порахувати, який об’єм води витікає з одного вашого крана за хвилину. Для цього треба трохи побавитися з годинником і вимірювальним посудом. Вимірявши об’єм води в усіх кранах та душі, можна легко прикинути, який об’єм води споживає ваша родина за тиждень. Додайте до цього обсяг ванни та туалетного бачка і ту кількість води, яку використовує ваша пральна машинка.

    “Ніхто не каже нам, скільки саме води ми маємо споживати. Але підраховуючи об’єми, ми розуміємо, що їх можна зменшити, і починаємо задумуватися, як це зробити. Після цих маніпуляцій економити стає значно легше”, – пояснює координатор екокоманди Ліля Борисова.

    Щоб економити, треба знати факти. Популярний радянський міф про те, що приймати ванну – це марнотратство, не знайшов ніяких підтверджень. На 5-хвилинний душ витрачається 114-230 літрів води, а об’єм середньої ванни – 140-200 літрів. Тож значно краще спокійно поніжитися у ванні, ніж стояти під душем. Для комфортного прийняття ванни не обов’язково наповнювати її до країв. А любителям душу радять придбати аекратори – насадки на душ, які дозволяють зекономити майже 5 кубометрів води на рік.

     

    Миємо руки, економлячи

    “Кожен з нас мав пригадати, чи тече вода, коли ми вмиваємося або миємо посуд. Якщо вода тече хоча б три хвилини вранці і стільки ж увечері, то при цьому виливається 20 літрів води на день, – розповіла Христина Шпота. – Особисто мене вразило, що можна з легкістю зменшити використання води на 80%”.

    Чищення зубів може бути економним. Для цього відкривайте кран лише настільки, щоб намочити щітку і набрати води у склянку для полоскання. Коли миєте руки, вмикайте воду під невеликим напором. Спершу намочіть руки і мило. Закрутіть кран. Намильте руки. Увімкніть воду і швидко змийте мило. “Не можу сказати, що я часто задумувався над тим, що треба економити воду, – зізнається Юрій, інший учасник екокоманди. Але я розумію, що в України немає іншого шляху, окрім як у Європу, а всі ми знаємо, що європейці дуже ощадно ставляться до ресурсів, зокрема намагаються економити воду завжди і всюди. Тому мені цікаво було спробувати цей європейський досвід економії на власному прикладі. Тепер закручую крани щоразу, як мию руки і чищу зуби”.

     

    Ремонтуємо сантехніку

    Якщо з одного крана у вашій оселі крапає вода, то за добу марно витікає 24 літри води. Навіть при швидкості одна крапля на хвилину з крана витече майже 15 000 літрів води за рік, а з вашої кишені при цьому “витече” майже півсотні гривень. Якщо кожен з членів вашої родини залишає кран відкритим хоча б на шість хвилин щодня, ви втратите ще 200 гривень на рік.

    Зі зламаного зливного бачка за рік може витекти 700 000 літрів води. За гроші, які ви викладете за всю цю змарновану воду, можна придбати бачок з економним подвійним зливом, який допоможе родині з кількох осіб зберегти до 24 000 літрів води на рік. Для заощадження води в туалеті також можна покласти у зливний бачок літрову пластикову пляшку, наповнену водою.

    Пральну машину радять завантажувати завжди максимально і не прати по одній-дві речі. Обираючи нову пральну машину зверніть увагу, що машини з фронтальним завантаженням споживають у три рази менше води, ніж машини з вертикальним.

    Окрім сотень зекономлених гривень, ви отримаєте ще й моральне задоволення від того, що допомагаєте зберігати питну воду в Україні.

    Екокоманди працюють у рамках міжнародного проекту “Освіта для сталого розвитку в дії”.

     

    Наталка ГОЛОМІДОВА

     

     

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!