Чим раціональніше ми використовуємо тепло та електроенергію, тим менше витрачається природних ресурсів і менше забруднюється довкілля. Основними джерелами тепла та електрики є нафта та газ, яких, за підрахунками експертів, людству вистачить ще на півстоліття. Допоки в Україні нетрадиційні джерела енергії не набули популярності, єдиним шляхом її збереження є економія.
Як найпростіше зберігати енергію в побуті, досконало знають учасники екокоманд, які вже кілька тижнів збираються в Івано-Франківську у рамках проекту “Стале домогосподарство”. Поради стосовно економії для франківців розробили експерти проекту зі Швеції. Маленькі дії стосовно економії енергії, які ми будемо робити щодня, не лише допоможуть заощадити сімейний бюджет, а й збережуть довкілля та сприятимуть сталому розвитку громади, країни та людства в цілому.
Членами екокоманд стали кількадесят франківчан, які вирішили на власному досвіді випробувати ті прості правила економії, які вже випробували більше двох мільйонів учасників екокоманд по цілому світу. Економити – не лише раціонально, але й модно. “ГК” також намагається економити і розповідає про найпростіші правила збереження енергії.
Хто вимкне світло?
Вимикайте світло там, де воно не потрібне. Вдома можна завести правило “Хто останній – той вимикає світло”. Намагайтеся максимально використовувати природне освітлення і не вмикати лампи вдень. Вдень бажано не закривати штори, а також не кладіть на вікна великі вазони, які перешкоджають проникненню природного світла до помешкання. Якщо хоча б раз на місяць протирати плафони ламп від бруд та пилу, можна збільшити ефективність світильників на 10-30%.
Вимикайте телевізор, мобільний телефон, зарядні пристрої з мережі, коли ними не користуєтесь. Краще не залишати техніку в режимі “standby” (очікування), а вимикати з мережі – це дозволить зекономити до 300 кВт/год за рік. Якщо ви плануєте покупку побутової техніки, шукайте енергозберігаючі моделі. Вони позначаються літерою “А”.
Тепло та економно
Майже 80% усієї енергії, яку ми використовуємо вдома, йде на опалювання приміщень. Експерти проекту запевняють, що можна комфортно економити до 50% цієї енергії. Температура +25 градусів за Цельсієм вважається перегрівом приміщення, який шкодить здоров’ю. Різкий перепад температур, коли ми виходимо на холод з розігрітого приміщення, знижує імунітет і підвищує ризик застуди. Чим тепліше у вас вдома, тим більше шансів застудитися на вулиці. Особливо це правило стосується дітей, які мають ще не сформований імунітет. З точки зору медицини, найсприятливішою для здоров’я вважається температура 18-20 градусів тепла. При температурі +20 градусів витрати на обігрів оселі на 20% менші, ніж при температурі +24.
Якщо ви маєте індивідуальні лічильники тепла та регулятори його подачі, частково або повністю відключайте тепло на ніч або коли йдете з дому. Провітрюйте кімнати частіше, але не відчиняйте вікна надовго, щоб не втрачалося тепло. Слідкуйте за тим, щоб вікна та двері у під’їзді завжди були щільно закриті. У холодну пору року утеплюйте вікна та двері. Захисні плівки, які наклеюються на поверхню скла, дозволяють зменшити втрату тепла через скло на 35-40%.
Чайник та каструля на варті економії
Під час приготування їжі, вмикайте газ лише тоді, коли каструля вже на плиті. Закривайте каструлю накривкою, адже через швидке випаровування води час приготування їжі збільшується на 20-30%, що збільшує витрати енергії у 2,5 рази. Якщо у вас електроплита, за 10 хвилин до готовності страви вимикайте її, використовуючи залишкове тепло конфорок.
Якщо в електрочайнику збирається накип, регулярно видаляйте його. Накип зменшує теплопровідність, тому вода у чайнику нагріватиметься повільніше. Щоб очистити чайник від накипу, налийте у нього води з 1 столовою ложкою лимонної кислоти або соком лимона, закип’ятить води і залиште на 15-20 хвилин. Намагайтеся наливати у чайник стільки води, скільки вам потрібно у цей момент.
Наталка ГОЛОМІДОВА