В Івано-Франківську понад тиждень мешканці будинків по вул. Гаркуші, 27а і 29 стережуть 140-літній дуб: люди намагаються врятувати дерево від забудовника.
В Івано-Франківську не вщухають конфлікти з компаніями-забудовниками. Після сутичок на Пасічній, де громада відстояла від забудови скверик, місцем «бойових дій» стала вулиця Гаркуші.
До протесту мешканців спонукали дії працівників компанії «Транскомсервіс плюс»: будівельники добряче обтяли гілля старого, але гарного й здорового дуба. Людям пояснили, що дуб доведеться зрізати, щоб звільнити місце для новобудови й аби не заблоковувати під’їзд до гаража в будинку 27а. Так, до речі, мешканці будинку 29 вперше дізналися, що нову багатоповерхівку приєднають до їхнього будинку. Забудовник вже обгородив парканом не тільки тротуар, а й заступив на метр на проїжджу частину вулиці Гаркуші.
«Коли почали різати дерево, ми підняли ґвалт, зустрілися з забудовником. Він хоче забудувати міжбудинковий проїзд і приєднати свій будинок до нашого, – розповідає мешканка будинку №29 Марія Боднарчук. – У нас у будинку 14 машин, які не зможуть тепер заїхати у двір, є маленькі діти, які ходять до школи, і діти-інваліди. А нам пропонують ходити через приватний підвал, власник якого може дати, а може і не дати нам ключі. А як з коляскою можна йти через підвал?!».
Директор підприємства «Транскомсервіс плюс» Тарас Мицик показує дозвільні документи, серед яких і дозвіл на зрізання 140-літнього дерева, підписаний директором департаменту комунального господарства, транспорту і зв’язку МВК Івано-Франківська Михайлом Смушаком. Забудовнику за дерево доведеться сплатити 11 021 гривню. «У нас є всі необхідні документи на землю, містобудівне обґрунтування і дозвіл на будівництво, – розповідає Мицик. – Цей прохід буде заблокований буквально на місяць, не більше. Ми на місяць оплачуємо людям стоянку, можливо, біля готелю «Надія». Так само ми готові орендувати шкільний автобус, щоб дітей возив до школи».
Директор також стверджує, що готовий викупити житловий будинок №27а, якому новобудови будуть загороджувати сонячне світло, а його мешканцям ускладнять доступ до гаража. Мовляв, зараз тривають переговори з власниками помешкання. «Які переговори?! Я будував для себе, а не для торгу. Хто може мій дім замінити?! Я будував його 10 років, були вкладені всі кошти. Яка заміна може бути?!» – обурюється мешканець будинку Михайло Ославський. Чоловік також стверджує, що на місці, де почалося будівництво, стояв хрест. «Тут мала бути капличка побудована. Вони вирвали хрест і вивезли. Такого свавілля не має бути!» – зазначає Ославський.
Кілька місяців тому депутат Івано-Франківської міської ради Володимир Чорноус звернувся з запитом щодо правомірності будівництва на Гаркуші. «Сесія вирішила направити запити в управління «Держсільгоспінспекції», щоб перевірити документи на землю, та в інспекцію «Держархбудконтролю» щодо правомірності будівельних робіт, – розповідає Чорноус. – З «Держархбудконтролю» прийшла відписка, нібито неможливо встановити забудовника, а сільгоспінспекція за чотири місяці так нічого і не відповіла».
Втім, серед документів, які пред’явив забудовник, є декларація на початок будівельних робіт, яку інспекція «Держархбудконтролю» видала 21 серпня 2013 року. Тобто саме в той час, коли службовці «не могли встановити забудовника» і підписувалися всі необхідні папери. До слова, 25 березня 2011 року сесія Івано-Франківської міської ради передала в оренду цю ділянку для будівництва багатоквартирних будинків і зобов’язала забудовника не чинити перешкод у проїзді мешканців сусідніх будинків. Цікаво, що в акті встановлення та узгодження меж земельної ділянки зазначено, що претензій при встановлені та узгодженні меж від сусідів не було. При цьому жодного підпису у графі «підписи сусідніх землекористувачів» немає. Тож чим керувалися чиновники та депутати міськради, дозволивши це будівництво, залишається хіба здогадуватися.
Марія ГАВРИЛЮК