ДЕмоБІЛІЗАЦІЯ

  • П’ять днів прожило Яремче без мобільного зв’язку. Депутати Яремчанської міськради так само одностайно, як ухвалили рішення припинити роботу базових станцій “МТС” і “Київстар” на території міста, так і вирішили повернути місту мобільний зв’язок.

     

    Хтось бачить за цією подією режисуру колись впливової на Яремчанщині персони, яка була викинута на маргінес і прагне повернутися у велику політику. Та більшість крутить пальцем біля скроні: це ж треба прославитися не надто розумними депутатами, які без особливої відповідальності то ухвалюють рішення, то скасовують їх.

    Фобію породив той факт, що обидві базові станції мобільного зв’язку розміщені в Яремчі на території центральної міської лікарні. Ще на початку року містом поширилися чутки про збільшення хворих на рак серед медперсоналу лікарні. Потім заговорили про таку саму пошесть і серед мешканців прилеглих вулиць. Тиждень за тижнем, і все більше людей почали нарікати на погане самопочуття та проблеми зі здоров’ям. Щось таке відчули більше сотні яремчанців, переважно мешканці вулиць Вітовського і Ковпака, які межують з лікарнею. Схвильовані негативним впливом баз стільникового зв’язку, люди пішли до мера.

    Колективне звернення про відключення мобільного зв’язку зі 117 підписами (у Яремче – близько 9000 мешканців) потрапило на сприятливий ґрунт. Міські депутати також схвилювалися: а якщо щось таке і справді впливає на людей, зокрема на їхні голови? І звернулися до медиків. Служба санепідемстанції провела заміри на території лікарні та прилеглих, перевищення щільності електромагнітного випромінювання не зафіксувала.

    Відповідь епідеміологів на якийсь час приглушила паніку, але не вгамувала її. На сесії міськради 30 травня мобільним операторам погодили розміщення базових станцій мобільного зв’язку на наступний рік. Але місяць по тому, знову ж таки, на звернення стурбованих яремчанців створили робочу групу з депутатів міськради та представників управління архітектури і земресурсів виконкому. Група пробивала перенесення вишок мобільного зв’язку з території лікарні куди-небудь інде – наприклад, на околиці міста. Та от прикрість:  варто було з’явитися в якомусь із мікрорайонів цій робочій групі разом із представниками мобільних операторів, як там одразу ж збиралася альтернативна група – позицію проти встановлення базової станції на своїй території блискавично підкріплювали сотнею-другою підписів. Так депутати тинялися Яремчею кілька місяців – оглянули 12 ділянок. Одинадцять із них не підійшли представникам мобільних операторів за технічними характеристиками. Одна, біля цвинтаря, годилася – але тамтешні мешканці вирішили, що їм і так досить, і відбилися сотнею підписів.

    Ситуація розрядилася безпрецедентним рішенням міської ради, яке вже тепер увійшло в історію. 26 вересня на сесії міськради в присутності тієї ініціативної групи, яка від лютого тормосила Яремче, 33 депутати – фактично рада в повному складі – одноголосно припинили роботу обох веж мобільного зв’язку на території міста. Яремчанську лікарню зобов’язали до 1 жовтня розірвати договори оренди з операторами, а місцеві відділення компаній “МТС” і “Київстар” до кінця року – демонтувати своє ретрансляційне обладнання. Рішення прийняли без обговорення за якихось три хвилини.

    Заштормило 30 жовтня, коли оператори виконали рішення ради і вимкнули вишки. Без мобільного зв’язку Яремче змогло прожити усього п’ять діб. Першими в міську раду почали скаржитися еменесники, медики і правоохоронці. Їх підтримали господарі туркомплексів і садиб, більшість з яких не мають іншого зв’язку, крім мобільного. Пізніше додалися відпочивальники. Яремчанці почали масово переходити на “Лайф”, вишка якого на горі Маковиця забезпечувала зв’язок з усіма операторами. На третій день «мобільного експерименту» в місті зібралася ініціативна група, яка розпочала збирати підписи під зверненням до міськради за відновлення зв’язку.

    І знову під тиском громадськості в Яремчі відбулися громадські слухання. Ніби випадково на слуханнях була присутня більшість міської ради – 25 депутатів. Усі одноголосно підтримали пропозицію міського голови тут же провести позачергову сесію. Одностайно проголосували за те, щоби призупинити своє ж рішення про відключення мобільних станцій і негайно відновити зв’язок. Упродовж наступних півроку представникам компаній операторів запропонували все-таки відшукати місця для перенесення базових станцій. У цьому їм має допомогти чергова робоча група. До неї, окрім депутатів міськради, записали двох обласних депутатів – «свободівця» Віктора Неміша, який називав мобільних операторів «окупантами» і пропонував перевірити законність встановлення кожної станції мобільного зв’язку в області, та «ударівця» Миколу Палійчука, який закликав яремчанських депутатів до здорового глузду і страхав їх колосальними збитками у бюджеті.

    Між іншим, саме екс-губернатора та екс-мера Яремче обізнані джерела в тамтешній міській раді вважають одним із тих, кому слід «подякувати» за «Яремче без мобільного зв’язку». А потім на громадських слуханнях він героїчно і публічно добивався скасування цього рішення. Фракція «Спільна праця» в Яремчанській міській раді, яку пов’язують із Миколою Палійчуком і яка є фактично підконтрольною його «протеже», меру Василю Онутчаку, одностайно ініціювала відміну мобільного зв’язку і одностайно голосувала за його термінове увімкнення. Говорять, що депутат розкручує хвилю піару на яремчанському рівні, оскільки намірився сісти у рідне крісло міського голови Яремче.

  • Ситуацію в Яремче влучно охарактеризував Євген Глібовицький, який неодноразово залучався експертом до розробки стратегії розвитку міста Яремче. “Кожна громада повинна мати суверенне право самостійно проголошувати первісно-общинний лад на своїй території, – написав він на своїй сторінці у Фейсбук. І додав: – Кожен, хто хоче сходити з розуму, повинен сам оплачувати власне божевілля”.

    Катерина КРУТЬ

     

     

     

     

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!