Громади села Дземброня Верховинського району та селища Ворохта Яремчанської міськради висловилися проти будівництва міні-гідроелектростанцій на своїх територіях. Цікаво, що влада вирішила спитатися думку громади вже після того, як інвестор отримав всі необхідні дозволи і погодження на будівництво гідроелектростанцій.
У неділю, 17 листопада, у Дземброні відбулися громадські слухання щодо зміни проекту Дзембронівської ГЕС. Громада одностайно проголосувала проти будівництва гідроелектростанції у селі та вимагає демонтувати вже розпочате будівництво на Черемоші.
Нагадаємо, Бистрецька сільська рада у 2010 році передала в довгострокову оренду земельну ділянку площею 1,5 га підприємцю Валерію Миронюку для будівництва малої гідроелектростанції. Та коли почалося будівництво ГЕС у селі Дземброня на території Бистрецької сільради, мешканці створили ініціативну групу, яка зібрала більше 80 підписів проти будівництва. У квітні цього року координаційна рада з питань будівництва міні-гідроелектростанцій при облдержадміністрації врахувала недоліки у проекті спорудження Дзембронівської міні-ГЕС та рекомендувала інспекції Держархбудконтролю відкликати дозвіл на її будівництво.
Місяць тому координаційна рада зобов’язала голову Верховинської райдержадміністрації та сільського голову Бистреця повторно провести громадські слухання.
На слуханнях 17 листопада підприємець Валерій Миронюк представив громаді новий гідротехнічний проект, в якому передбачено обкласти габіонними ящиками напірний трубопровід, який проходить по руслу ріки. Як розповідає громадська активістка Оксана Сусяк, напередодні громадських слухань Миронюк ходив до людей і переконував їх не противитися будівництву, показував ескізи нового проекту. «Народ проголосував проти будівництва ГЕС і вимагає демонтажу труб. Підприємець всього-на-всього запропонував закрити труби габіонами. Але перед тим, як розпочати будівництво міні-ГЕС, він обіцяв ці труби прокласти попри дорогу і укріпити її. Та він цього не зробив, а проклав їх так, як йому заманулося», – розповідає Оксана Сусяк. Наразі громадські активісти готують звернення до голови облдержадміністрації Василя Чуднова та добиватимуться через суд демонтажу вже прокладених на Черемоші труб.
Втім, поки що Валерій Миронюк не збирається нічого демонтувати. «За цих два роки, поки було призупинене будівництво, в мене була тисяча і одна перевірка. Якщо перерахувати всі органи, які є в Україні, то я, мабуть, не знайду такого органу, який мене не перевіряв. Зараз знову є три депутатські запити. Я маю всі необхідні документи для будівництва, – говорить Миронюк. – Частина селян розуміють переваги будівництва гідроелектростанції. Але є в селі три сім’ї, які категорично проти, які всіх закрикують, і ніхто проти них не хоче йти». Підприємець каже, що змінив проект, готовий його втілити в життя та за власні кошти прокласти три кілометри берегоукріплення, відремонтувати дорогу. «На минулих зборах кричав найбільше чоловік, який найбільше грошей біля нас і заробив. Всі наші люди в нього жили, їли, пили, дали йому нормально заробити. А тепер проснувся, що йому щось не подобається», – обурюється Миронюк.
Громадські обговорення щодо будівництва міні-ГЕС відбулися 17 листопада і у Ворохті. Там, за словами голови селищної ради Петра Кермощука, сесія селищної ради погодила всі дозволи на будівництво міні-ГЕС ще у 2007-2008 роках. Тоді Валерій Миронюк отримав позитивні висновки наукової ради Карпатського національного парку, управлінь архітектури, водного господарства, земельників тощо. «На сьогоднішній день, він, маючи всі документи, міг би приступити до будівництва, але селищна рада не спиталася думки громади у 2007-2008 роках, коли приймали ці рішення», – зазначає Кермощук. За його словами, про рішення селищної ради чомусь не знають і… депутати попередніх скликань. «172 людини, присутні на громадських слуханнях, одноголосно проголосували «проти» спорудження міні-гідроелектростанцій. Через те будемо ініціювати звернення до прокуратури, щоби прокуратура через суд відмінила рішення ради, не узгоджені з громадою», – обіцяє Петро Кермощук.
Марія ГАВРИЛЮК