Холод – альтернатива скальпелю

  • У відділі хірургії Центральної міської клінічної лікарні Івано-Франківська запровадять кріотерапію. Новітню технологію лікування холодом «привезли» з Австрії – цими днями представники Департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації підписали Меморандум про співпрацю з австрійською клінікою «Рудольфинерхаус» за напрямками “хірургія”, “офтальмологія” та “кріохірургія”. 

    «Результатом поїздки стала домовленість про те, що наші лікарі пройдуть в Австрії стажування. А також ми запросили до Івано-Франківська австрійських спеціалістів, які допоможуть нам опанувати кріотерапію», – повідомив головний лікар обласного центру Тарас Масляк. Кріотехнологія, за його словами, є дуже важливою в теперішній хірургії – дає дуже добрі результати при лікуванні онкологічних захворювань дихальних шляхів та ураженні органів травлення.

    Холод в медицині почали використовували з лікувальною метою ще на початку минулого сторіччя, коли дізналися, що він може руйнувати тканини, – найперше за допомогою зрідженого і охолодженого повітря при гангрені. Тепер використовують рідкий азот. За його допомогою лікують хвороби шкіри і слизових – видаляють бородавки, папіломи, судинні та інші пухлини. Кріогенна апаратура, особливо зонди, дала змогу точково впливати холодом на внутрішні органи. Тож в останні роки кріотерапію активно застосовують в хірургії, нейрохірургії та гінекології.

    Суть методу – вплив низькою температурою на тканину, після чого відбувається її некроз і безкровне відторгнення впродовж кількох тижнів чи місяців. Холод як інструмент діє локалізовано, не травмує, окрім хворого місця, решту тканин і органів, не викликає кровотечі, не залишає рубців. Кріотерапія забезпечує стимуляцію імунної та ендокринної систем організму. На певний час блокує біль будь-якого походження. Пацієнти після застосування кріотерапії швидко відновлюють здоров’я, не потребують тривалої реабілітації. Все це дало медикам підстави віднести лікування холодом до щадної терапії.

    В останні роки кріотерапія розвивається як один з найбільш успішних хірургічних методів. Багато хворих на хронічний тонзиліт свого часу пройшли болючу й травматичну процедуру видалення мигдалин. З 2004 року в Івано-Франківській обласній дитячій лікарні мигдалини видаляють за допомогою лапароскопа – це також одна із щадних технологій, яка, втім, потребує загального наркозу. Метод кріовпливу в цьому випадку може бути ще безпечнішим та ще легшим для пацієнта і менш витратним для лікувального закладу. На мигдалини діють аплікатором з температурою -196°С. При цьому вони біліють і стають твердими. Відмерла тканина «відходить» природним шляхом впродовж трьох тижнів – без болю і крові. Такі операції проводять при місцевому знеболюванні, пацієнти сидять. Метод особливо важливий для людей із захворюваннями крові та порушенням кровообігу.

    Кріотерапію більше двадцяти років успішно застосовують при видаленні поліпів з носа, при доброякісних пухлинах носоглотки і гортані у дорослих та дітей. При цьому не порушуються функції носа й горла. Ефективна кріохірургія при папіломах внутрішніх слизових – у багатьох випадках при повторному впливі холодом ці утворення цілковито зникають.

    Оптимістичною є практика американських та британських науковців, які вивчають вплив холоду на ракові пухлини. Британські лікарі, які першими почали застосовувати кріотерапію для хворих на рак легень, провели в Харфілдському госпіталі 16 успішних операцій. Про це повідомила наприкінці минулого року інформагенція BBC News. Через розріз грудної клітки просто в пухлину вводився прилад, який заморожував її при -190°С. Крижана кулька новоутворення розпадалася впродовж чотирьох-шести місяців, це не шкодило загальному самопочуттю пацієнтів. Метод отримав схвалення і рекомендований до запровадження.

    Лікарі відзначають, що вплив холодом особливо ефективний на ранніх стадіях раку. Окрім того, при цьому методі хворі можуть покинути клініку і перейти на амбулаторне спостереження вже на четвертий день після операції.

  • На даний час кріотерапія апробована також при онкологічних хворобах прямої кишки та злоякісних утвореннях шлунково-кишкового тракту – такі операції проводили медики Стенфордського університету в американській клініці Майо, Каліфорнія. Методика отримала назву «вірус холоду», повідомила CNN. Кріовплив застосовували до 28 хворих, у яких діагностували останню, термінальну, стадію раку. Знімки, які зробили цим пацієнтам через півроку, засвідчили, що злоякісні пухлини або значно зменшилися, або взагалі зникли. Результати оцінили як обнадійливі, випробування методики тривають.

     

    Наталія КУШНІРЕНКО

     

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!