На відновлення форми після третього декрету пішло два роки. Роки перебудови способу споживання їжі, студіювання методики «роздільного» харчування, періодичного повернення до заборонених бутербродів і бараболі з кармонадлями, тяжкого розкаяння за зриви і тривалої психологічної реабілітації. Такого самого результату – мінус 20 і більше кілограмів – виявляється, можна досягти значно швидше і з меншими тортурами, якщо вдатися до дієти Дюкана. Спосіб підтримувати фігуру від французького лікаря, відколи вийшла його книга «Я не вмію худнути» з описом системи нормування ваги, випробували і підтвердили кілька мільйонів людей по всьому світу. Про свій досвід з Дюканом розповіла “ГК” франківчанка Наталя Шпук.
Мінус три плюс шість
Ім’я лікаря-дієтолога П’єра Дюкана (Pierre Dukan) стало відомим завдяки одній із найбільш популярних у наш час систем схуднення. Щоби набути ідеальних форм, її застосовують і зірки шоу-бізнесу, і знамениті актори та письменники, і спортсмени. Серед клієнтів Дюкана – Дженіфер Лопес, Пенелопа Крус, Жизель Бундхен, Катрін Деньов. Практикують її передовсім за допомогою книги, яка деталізує спосіб позбутися зайвої ваги. За кількістю проданих примірників це видання, що побачило світ у 2000 році, наразі поступається тільки «Гаррі Поттеру». Власне книга Дюкана підштовхнула до змін і нашу співрозмовницю Наталю Шпук.
«Це не дієта в класичному сенсі цього слова, це спосіб життя, – одразу розкладає крапки над «і» Наталя. – І краще не витрачати час на Інтернет, а одразу озброїтися книжкою. В ній Дюкан подає докладний опис етапів своєї дієти, мотивує, забезпечує психологічну підтримку, наводить приклади меню. А ще – масу рецептів. Щоправда, я до них не вдавалася – експериментую сама…»
Дюкан, невролог за фахом, зацікавився питанням здорового харчування, коли одному з його знайомих стала потрібна допомога в боротьбі з ожирінням. Лікар проштудіював кипу спеціалізованої літератури і розробив власний раціон. Він спрацював: всього за п’ять днів на білковій їжі і воді пацієнт втратив два кілограми, а за наступних три дні – ще півтора. І лікар Дюкан зайнявся дієтологією. Наступні 30 років практики підтвердили ефективність його системи харчування.
Ефективність дорівнює ефектність. За неповний рік Наталя Шпук втратила 29 кілограмів. «Зайвих, – посміхається струнка симпатична жінка. – Ще два залишилося…» Наталя пригадує, що перші свої непотрібні кілограми додала, коли годувала дитину. Чотирнадцять років тому вона народила доню. Мамам-годувальницям, за уявленнями того часу, належало «сидіти» на калорійному харчуванні, обов’язково запиваючи його чаєм із молоком. «Відтоді чай із молоком взагалі не п’ю, – каже Наталя. – Як мамочка, я дуже старалася. Доця додавала за місяць по кіло триста, а разом із нею росла і я. Додавала загалом по три кіло щороку. Весь час боролася із цими кілограмами. Випробувала різні дієти, спортивні заняття. Результат був стабільний – мінус три кіло плюс шість…» Останньою краплею, за словами Наталі, були різдвяні свята минулого року, коли стався один лише плюс.
«Я, напевно, вже була готова до змін і дуже їх прагнула, бо дієта пішла легко, – розповідає Наталя. – До того ж такий спосіб харчування виявився мені близьким – я дуже люблю м’ясо, рибу, твердий сир, кефір, йогурт. Думаю, що з дієтою Дюкана може бути складно тим, хто не любить м’яса. І це харчування вже точно не підійде вегетаріанцям».
Чотири кроки до мрії
Коли говорять про харчування за методом Дюкана, то додають – білкова дієта. Її суть в тому, щоби не просто схуднути, а й зберегти вагу в межах норми. Нормою лікар-дієтолог пропонує вважати не бажану вагу, а ту, яка належить бути відповідно до віку, яку організм може втримати. Якщо перейти цей рубіж, фізичне тіло може відреагувати або хворобою, або зривом і компенсацією кілограмів. Неконтрольована компенсація втраченої ваги – скільки втратив плюс ще стільки ж – відбудеться, застерігає автор методики, і в тому разі, якщо не пройти курс до кінця і завчасно його покинути. Тому братися за методику Дюкана слід виважено, серйозно і відповідально.
«Це справді зміна способу життя, – наголошує Наталя Шпук. – Я от уже рік прекрасно обходжуся без картоплі і макаронів». Якщо коротко, то Дюкан пропонує низьковуглеводне, насичене білками харчування. Дієтолог не накладає жодних обмежень на кількість їжі – таким чином людей не мучить голод і почуття провини. Він пропонує чотири послідовних етапи, кожен з яких має свою ціль. Перші два допомагають схуднути і повернутися до нормальної ваги, третій і четвертий закріплюють ефект. «Моя знайома, якій за 60, скинула за Дюканом близько 20 кіло, два роки вже, як все їсть і тримає результат», – ілюструє Наталя.
Основні продукти для дієти Дюкана – м’ясо (телятина, яловичина, субпродукти, кролятина, птиця, нежирний бекон), риба і морепродукти, яйця, знежирена молочна продукція, сир тофу. Загалом список на більше як 70 білкових продуктів, з яких можна готувати повноцінні страви. Вітаються спеції, трави, гірчиця, часник і цибуля. Щодня слід випивати 1,5-2 л рідини (вода, чай, кава). Без алкоголю.
Боротьба із зайвою вагою починається з нападу, перший етап так і називається – «атака». У кожної людини цей період, коли вона за короткий час втрачає велику кількість кілограмів (організм зокрема позбувається застояної рідини), – індивідуальний. Дюкан розраховує його за спеціальною методикою. У Наталі Шпук «атака», коли дозволялися виключно білкові продукти, була досить тривалою – 10 днів. За цей час «злетіли» перші вісім кіло.
Другий етап – «круїз», або чергування. До 70 видів протеїнів даються близько 30 видів овочів. Виключені фрукти, крупи, борошняні вироби. Потреба в хлібі та вітамінах групи В компенсується вівсяними висівками. «Таких є близько двох десятків видів», – утішає Наталя. Жінка розповідає, що під час перебудови свого харчування на місяць цілковито виключила з раціону весь без винятку алкоголь. Щоби урізноманітнити стіл, готувала різні соуси і заправки на основі домашнього йогурту. Власне, на йогурт «присіла» також і вся родина. Для чоловіка і доньки Наталя готувала окремо звичні страви. Але вони активно цікавилися її меню і не раз віддавали перевагу наїдкам «від Дюкана».
«З перших днів з’явилося відчуття легкості, – розповідає жінка. – І задоволення, коли я щоранку ставала на вагу і бачила, як тануть кілограми». Наталя постановила собі багато ходити. Її променади були в рази довші, ніж ті, що рекомендує Дюкан. «У Франківську ще треба придумати, куди ходити», – жартує вона. З центру пішки в “Метро”, звідтіля – в газконтору, потім – за місто, навідати маму. Іноді заміняла переходи стрибками на скакалці. Плюс нескладна дюканівська зарядка. «Дуже важливо, що при цій дієті, коли відносно швидко втрачаєш вагу, тіло не втрачає тонусу, шкіра зберігає тугор», – відзначає Наталя. Щоби подякувати собі за роботу над собою, вона вирішила одразу позбуватися речей із яких «виростала». Це також заохочувало триматися обраного шляху. Чергуючи білки і овочі кожні три-п’ять днів, вона продовжувала втрачати кілограми – по три щотижня.
Яка з тети дівка?
У третій період «консолідації», чи закріплення, відбувається поступове повернення до звичного раціону харчування. Додаються фрукти, решта овочів (картопля, квасоля), сири тощо. Треба тільки дотримуватися двох необхідних умов: щодня їсти вівсяні висівки і один день на тиждень повністю віддавати білковій їжі. Тривалість періоду залежить від того, скільки кіло вдалося скинути, з розрахунку 10 днів на кожен кілограм: якщо 5 кг, то 50 днів, якщо 10 кг, то 100 днів. Окрім того, кожних 10 днів закріплення дають ще мінус кілограмчик. Завершується дієта Дюкана періодом «стабілізації», який передбачає три постійні умови: раз на тиждень день «атаки», щодня норма висівок і фізична активність. Саме це забезпечить форму на тривалий час.
«Для мене ця дієта – прекрасна, – підсумовує Наталя Шпук. – Тарель салату, добрячий стейк і бокал сухого вина. Що ще треба для щастя?» Відкриємо кілька секретів. Через три місяці Наталя дозволила собі, поза приписами Дюкана, повернутися до чорного шоколаду і полуниць. Незважаючи на послаблення, продовжувала худнути. Зізнається, що були невеликі зриви під час свят, на дні народжень. Але мудрий француз-дієтолог визнає за підопічними таку слабинку і передбачає алгоритм повернення. «Головне, щоби холодильник був повний дозволених продуктів. Тоді не буде спокуси закинути в себе що-небудь», – дає настанови Наталя.
Виходячи з власного досвіду, вона не радить братися за Дюкана проти зими. Весна і літо, на її думку, кращий час – багато городини, погода дозволяє ходити, бігати, їздити на велосипеді. «Єдина обставина, яку можна поставити в мінус цьому способу харчування, – на першому етапі він досить дорогий, бо передбачає жирну морську рибу, ікру, високоякісне м’ясо. Але, певно ж, не варто економити на здоров’ї і зовнішньому вигляді», – підсумовує Наталя.
«Була тета – стала дівка», – відгукнулися родичі на зміну її об’ємів із 48 європейського на 40-ий. «Тільки заради того, щоби це почути, варто було пройти весь шлях», – посміхається Наталя Шпук, легка, активна і життєрадісна жінка на останньому етапі дієти Дюкана.
Наталія КУШНІРЕНКО