Ралі – не просто спорт. Це життєва філософія, заснована на принципах динаміки, високого професіоналізму, командного духу та волі до перемоги. Безліч людей – пілоти, штурмани, механіки, вболівальники – хворіють на так звану “епідемію швидкості”. Приємно, що до когорти провідних ралістів України входить і франківчанин Степан Мазур, який нещодавно відзначився високим третім місцем на першому етапі чемпіонату-2009.
Ви, певно, помічали на франківських вулицях яскраво-жовтий спортивний автомобіль, що виблискує барвистими наклейками. Одна з них сповіщає про те, що власник цього красеня – не хто інший, як Степан Мазур. Це авто – бойова машина учасника чемпіонату України з ралі, людини, яка фанатично віддана автоспорту ось вже чотири роки і досягла серйозних результатів. Втім, за словами франківського гонщика, він потрапив у цей спорт майже випадково.
“Чотири роки тому на Івано-Франківщині проводили етап чемпіонату України з авторалі, а саме “Ралі Трембіта”, – розповідає Степан Мазур. – На моє велике здивування, тоді не знайшлося жодного екіпажу, який би представляв Західну Україну у найпрестижнішому класі авторалі – N4. Тож я вирішив спробувати себе на новому для себе поприщі. Перше, що зробив, – купив спортивний автомобіль “Мітсубісі Лансер Ево”. До речі, обрав це авто невипадково, адже ця марка вирізняється своєю надійністю та довговічністю. Не дарма у класі N4 більшість гонщиків виступають саме на “Лансері”. Так сталося, що придбав я його ввечері, а на ранок вже був мій перший старт на гонці в Чернівцях в 2006-му році. Мене настільки захопило ралі, що з того часу просто хворію на цю “епідемію”.
Не все одразу складалося сприятливо для прикарпатського раліста. У наступному, 2007-му, він зміг стартувати тільки на двох етапах чемпіонату, решту часу заліковував травми, які одержав після двох серйозних аварій на тренуваннях. “Під час одного з них в горах я “упіймав” дерево. Удар був настільки серйозний, що півмашини відірвало. На щастя, у самих гонках мене оминали серйозні аварії. Приземлення на дах машини чи перевороти я не рахую. До речі, мав оди-єдиний схід з дистанції під час етапу в Кам’янець-Подільському у сезоні-2008, коли був переворот». На інших етапах Мазур неодмінно добирався до фінішу, а найкращим результатом минулого чемпіонату стало четверте місце.
Загалом, чемпіонат України з ралі щорічно складається з 6-7 етапів, кожен з яких проходить раз на місяць. Решту часу гонщики, як правило, проводять на тренуваннях. “Тренування проводимо на 4-5 кілометрових гравійних ділянках, де ми своєю швидкою їздою нікому не заважаємо. Готуємося до найближчих гонок відповідно до їхньої специфіки, тобто зважаючи на те, яке на етапі буде покриття – гравій чи асфальт. Якщо це гірська гонка, то тренування відбуваються, починаючи від Ворохти і закінчуючи Верховиною, де на перевалах є потрібний серпантин, як на етапі у Ялті, у Кримських горах”, – говорить Степан Мазур. Відносно невеликий досвід прикарпатський спортсмен компенсує спілкуванням з ралійними тренерами, що діляться з ним своїми секретами майстерності та навичками швидкого та безпечного водіння. “Я вирішив для себе, що краще вкладатиму гроші у навчання, аніж буду постійно витрачатись на ремонт своєї машини. Буквально наприкінці минулого тижня до мене приїздив відомий тренер, 4-разовий чемпіон Росії з авторалі, якого я запрошую вже вчетверте. Коштує таке навчання досить дорого, але результати він нього очевидні”. І справді, Мазур розпочав нинішній ралійний сезон з призового подіуму, посівши у підсумку третє місце.
“Як для старту чемпіонату України-2009, перший етап у Білгороді-Дніпровському був досить оптимальним. Я на ній так накрутився, що після завершення етапу просто не відчував рук. У штурмана рот не закривався, адже там поворот за поворотом. Можливо, для початку сезону воно і добре, адже ми одразу розпочали зі складної траси. Особливо важко було в другий день змагань, коли ми виступали на мокрій трасі. Тож перемагав той, хто має або ж доброго тренера, або ж хороший досвід”, – розповідає прикарпатський гонщик. На думку Степана Мазура, запорука успіху в ралі – не тільки майстерність гонщика, а й талант його бойового напарника – штурмана. Від нього залежить теоретична частина гонки: під час проходження траси штурман по рації повідомляє гонщику про кожен поворот відведеної дистанції, рівень складності та оптимальну швидкість його проходження. “Усю цю інформацію ми збираємо за день перед гонкою, бо нам дозволяють два рази проїхати повну дистанцію гонки. Від точності даних про трасу залежить те, як пілот її проходитиме. Уявіть собі, якщо штурман переплутає інформацію або просто робить елементарну помилку? Все – ні машини, ні нас може не бути”, – розповідає гонщик. За свою кар’єру, а це 10 гонок, Мазур вже встиг змінити чотири штурмани. «Останні дві гонки зі мною їздить молодий хлопчина, який працює у знімальній групі телеканалу “Мегаспорт” Микола Романов. Він непогано зарекомендував себе минулого року на ралі “Чумацький шлях” у Херсоні, – каже гонщик. – Тож я вирішив його запросити на старт нинішнього сезону. Як бачите, ми посіли третє місце. Проте з Романовим у нас не довгострокові відносини, тож я зараз продовжую пошуки штурмана. Тобто я відчуваю по собі, що можу ще додати у майстерності, але мені потрібен надійний помічник по праву руку, який би міг зі старту просто поринати в гонку”.
За словами Степана Мазура, участь в одному ралійному етапі обходиться для його команди щонайменше у 7 тисяч доларів. “Якщо є спонсори, то вийти на нуль за витратами – це за щастя. Я вже не кажу про якісь прибутки. Ралі – дорогий вид спорту. Я особливо це відчуваю, адже маю власну команду “Mazur rally team”. В ній разом зі мною також працюють штурман і три механіки. Останні, як правило, возяться у “технічці” – вантажному грузовику, в якому є практично друга гоночна машина, тільки розібрана на деталі. Власне, усіма її компонентами ми користуємось при ремонті. Найчастіше “летять” важелі, радіатори, тормозні колодки тощо. Ми постійно возимо з собою 15-20 комплектів гуми різних типів. Гума спеціальна, розроблена саме для ралі. Відповідно, за один етап зношується, як мінімум, вісім коліс, одне коштує 300 євро. Окрема тема про паливо, адже ми використовуємо спеціальний 105-й бензин, який привозять тільки з-за кордону…»
Мабуть, у читачів виникне запитання, який сенс таких величезних витрат? На нього у Степана Мазура давно є відповідь: “В житті кожна людина повинна чомусь вчитись. Я вже в багатьох напрямках себе спробував, але тільки зараз, займаючись ралі, зрозумів, що це сенс мого життя. До того ж, тут для мене непочатий край тої складної науки. Ще одним зі стимулів є відчутний прогрес у майстерності та результатах. Проте я мрію, що колись зможу зайнятися виключно водінням, адже зараз, окрім цього, я ще й спонсор, начальник, менеджер, механік команди”.
Говорячи про перспективи проведення на Прикарпатті гірського ралійного етапу, Степан Мазур запевняє, що його проведення в нашому регіоні є цілком реальним. Більше того, минулого року вже були конкретні розмови стосовно цього. Зокрема планувалося, що на території гірськолижного курорту “Буковель” буде парк-сервіс – базове місце гонки, де збираються усі команди та техніки. Сама ж траса пролягатиме по асфальтових дорогах та серпантинах, починаючись від Ворохти через Верховину і закінчуючись в Косові. Загалом виходить близько 130-ти кілометрів, що достатньо за нормами проведення дистанції етапу чемпіонату України. “У нас є усі можливості для проведення етапу чемпіонату України, – з оптимізмом говорить Мазур. – Проте зараз такий скрутний час, що дуже важко знайти спонсорів. Але переконаний, що вже у найближчому майбутньому Прикарпаття буде у календарі національної першості і мешканці нашого регіону зможуть сповна поринути у чудову атмосферу справжнього свята автоспорту”.
Андрій МЕНІВ
Загальний залік пілотів-2009:
1. Олександр Салюк-мол. – 100 очок
2. Олексій Яновський – 92
3. СТЕПАН МАЗУР – 85
4. Іван Бойченко – 80
5. Олександр Решетілов – 75
Чемпіонат України-2009. Календар:
2-3 травня. Ралі “Акерман” (Білгород-Дніпровський)
6-7 червня. Ралі “Чумацький Шлях” (Херсон)
4-5 липня. м. Маріуполь
1-2 серпня. м. Чернівці.
12-13 вересня. м. Ялта