Шевченко з Майдану вбереже країну від нечисті

  • На Майдані Незалежності у Києві цими днями триває робота над завершенням двометрової дерев’яної скульптури Тараса Шевченка. Завершити мистецький твір допомагає увесь Майдан. Автор скульптури Володимир Заєць охоче віддає молоток та різак усім бажаючим – таким чином встановлюється новий рекорд України.

    Двометровий дерев’яний Шевченко на тлі вигорілого Майдану привертає увагу перехожих. Скульптура з’явилася у центрі столиці 3 березня. Люди спершу з недовірою ставляться до закликів скульптора спробувати витесати шматочок, але потім процес налагоджується сам собою. Кожен хоче взяти в руки молоток та різак, спробувати попрацювати з деревом, а головне – сфотографуватися “в роботі”.

    “Запрошую усіх взяти участь в доопрацюванні скульптури, бо 9 березня її планують занести до Книги рекордів України як скульптуру, у роботі над якою взяла участь найбільша кількість людей, – розповідає скульптор Володимир Заєць з Вінниччини. – Всі запитують, яка в мене професія. Мені найбільше подобається, коли мене називають народним майстром, тому що я дійсно працюю для народу і намагаюсь, щоб всі мої роботи подобались людям”, -каже митець.

    Розмовляючи з журналістом, він не припиняє фотографувати кожного учасника акції. Пояснює, що мусить надати комісії з Книги рекордів Гіннеса фотодокази. Володимир переконаний, що в світі немає скульптури, над якою одночасно працювала би така кількість людей, які фактично є співавторами скульптури.

    До кінця дня, 3 березня, скульптор нарахував майже чотири тисячі співавторів. Щоправда, не всі вони з Майдану. Автор розповів, що робить скульптуру вже третій рік. Почав її у рідному селі Затоки Барського району на Вінниччині. Ідея зробити таку скульптуру виникла у митця спонтанно. Якось восени він побачив у лісі зрізане багатолітнє дерево, яке мало в діаметрі більше метра. Це була осика. Він одразу ж подумав, що з дерева могла би вийти чудова скульптура. Оскільки наближалося 200-річчя з дня народження Кобзаря, інших варіантів, кому присвятити скульптуру, Володимир Заєць не розглядав. Керівник лісового господарства дозволив митцеві зрізати деревину і навіть допоміг із транспортуванням.

    Спершу Володимир Заєць власноруч витесав найскладнішу частину – обличчя поета. Першими співавторами стали син та донька із зятем, а потім почали долучатися друзі, знайомі та решта охочих. Тоді скульптуру перевезли до райцентру Бар, а минулого року народний витвір встановили у літературно-меморіальному будинку-музеї Тараса Шевченка у Києві, де в її створенні взяло участь багато відомих особистостей, зокрема народний артист України Богдан Бенюк.

    Богдан Бенюк щороку 9 березня, у день народження Тараса Шевченка, відвідує будинок-музей. Актор був приємно здивований, побачивши там народну скульптуру. Познайомився із автором і сам охоче спробував себе в ролі скульптора. Очевидці розповідають, що Бенюк наче розчинився у роботі. Тесав скульптуру найдовше за всіх, при цьому говорив про геній Тараса, цитував вірші, неначе грав на сцені. “Він зізнався, що йому не подобається, коли Шевченка зображають у кожусі та шапці вже такого немолодого, але сказав, що ця скульптура йому сподобалась”, – пригадує Володимир Заєць.

    Робота над народною скульптурою завершиться 9 березня. До того часу митець сподівається, що її співавторами стануть понад 20 тисяч людей. Володимир Заєць мріє про те, щоб цей рекорд також зафіксували у Книзі рекордів Гіннеса, але заявка на встановлення рекорду коштує не менше 10 тисяч євро. Чи знайдуться охочі меценати – покаже час. Де встановлять скульптуру після 9 березня, Володимир Заєць також ще не вирішив. Спершу думав подарувати її Вінниччині, але потім з’явилася ідея залишити скульптуру українського пророка на Майдані Незалежності.

  • Усім співавторам скульптури Володимир Заєць пропонує забрати стесаний кавальчик дерева з собою. “Це буде подвійний оберіг, – пояснює скульптор. – По-перше, тому що це шматочок Шевченка, а по-друге, осика оберігає від усякої нечисті та злих духів”. Осикова скульптура Шевченка, витесана народом, з’явилася на Майдані трохи запізно, коли славетна Небесна сотня вже відійшла. Але хтозна, може, пророк вбереже Майдан від чогось страшнішого?

    Наталка ГОЛОМІДОВА

    Довідка «ГК»:

    Три роботи Володимира Зайця зафіксовані у Книзі рекордів України. Першу роботу, присвячену Помаранчевій революцій, в центрі якої портрет Віктора Ющенка, автор почав писати у 2004 році під час революції. Завершити її допомогли учасники Майдану. Картина занесена у Книгу рекордів України як полотно, над створенням якого працювало найбільше людей. Картину придбав невідомий меценат. Друга колективна картина довжиною 110 метрів зображує дітей різних народів та національностей, які тримаються за руки. Третім рекордом є велетенський вказівник, який знаходиться у райцентрі Бар Вінницької області.

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!