Підступний ларингіт

  • Швидко розвивається і довго лікується. Це – про ларингіт, оте запалення гортані, яке лякає «гавкаючим» кашлем та нападами задухи і часто переростає в бронхіт та запалення легенів. Весна – його час, попереджає дільничний педіатр Надія Височанська. 

    Мовчи, язичку, будеш їсти кашку

    Якихось п’ять сантиметрів – дихальне горло, що поєднує носоглотку з трахеєю та відповідає за найважливішу функцію дихальних шляхів. Не тільки пропускає і зігріває повітря, яке ми вдихаємо, але й забезпечує можливість розмовляти. Тут розташовані голосові зв’язки, а спереду від гортані – щитовидна залоза. Така «інженерна складність» будови верхніх дихальних шляхів пояснює те, що прояви ларингіту можуть бути різними. Запалення гортані та довколишніх залоз можуть бути викликані загальним і місцевим переохолодженням, перенапруженням голосових зв’язок, вдиханням пилу з повітря, пари та подразнюючих газів, алергією і навіть неправильним харчуванням.

    Захворювання починається із відчуття сухості та подразнення при ковтанні. Кажуть: в горлі дере, наче битого скла наївся. З’являється характерний «грубий», або, як називають його лікарі, «гавкаючий» кашель. Запалення верхніх дихальних шляхів – гортані та трахеї – дає досить болючі відчуття. Біль турбує і під час ковтання, і навіть під час дихання. «Як правило, запальний процес призводить до набряку слизової, тож утруднюється дихання. Також може змінитися чи й взагалі пропасти голос», – пояснює Надія Височанська.

    Трохи по-іншому виявляє себе ларингіт, якщо запалення поширюється передовсім на голосові зв’язки. В цьому випадку біль є незначним, про запальний процес свідчить тільки зміна тембру голосу. Хворий «сичить». Без лікування такі випадки залишати не можна, попереджає дитячий лікар. Адже хвороба може прогресувати і дати ларингоспазм.

    При перших ознаках ларингіту хворому слід якомога більше… мовчати. Щадний режим для голосових зв’язок упродовж 5-7 днів дієво допомагає у лікуванні. Так само, як і дієта. При ларингіті слід виключити з раціону гострі страви, приправи, прянощі. Навіть яблуко може подразнювати горло і провокувати поширення запалення. Тому на час хвороби краще перейти на печені і варені овочі й фрукти, а також на протерті супи і каші, радить лікар. Ефективне також тепле лужне пиття – молоко з дрібкою харчової соди, боржомі. Плюс сухе тепло на ділянку горла та гарячі ванни для ніг (+40-45 градусів на 5-10 хвилин).

    Пилок парі не пара

    «Безцінний рецепт від наших прабабусь – «сухий гірчичник»: в шкарпетки насипати сухий гірчичний порошок і одягти їх на всю ніч, на 10-12 годин, – радить Надія Височанська. – А от від популярних донедавна парових інгаляцій краще взагалі відмовитися. Вдихання парів товченої картоплі чи соди навпаки посилює набряк слизової і, відповідно, сприяє розвитку стенозу дихальних шляхів». Натомість досить помічними при ларингіті є помірно теплі чаї зі смородини, малини, калини та липи – вони мають протизапальні властивості. Такий самий ефект дає полоскання горла настоянками ромашки, шавлії та евкаліпта. Успіх лікування в цьому випадку залежить від того, щоби робити ці процедури якомога частіше. Найкраще – щогодини.

    При інфекційному запаленні до перелічених вище ознак захворювання додається вірусна або мікробна агресія. Це виявляється у підвищеній температурі, нежиті, лихоманці. При неінфекційному, або алергійному, запаленні захворювання проявляється швидким наростанням дихальних розладів. Неінфекційні ларингіти мають зазвичай повторювальний (рецидивний) характер. Якщо їх не лікувати або лікувати неправильно, вони переростають у хронічні і призводять до розвитку астми. Алергійні реакції при ларингіті можуть провокувати ГРВІ, стресові ситуації, умовно патогенна мікрофлора (мікоплазми, стафілокок і так далі), різка зміна температури повітря, а також вдихання речовин, які викликають подразнення гортані.

    Пацієнтам, які страждають від сезонного алергійного ларингіту – його ще називають «сінним» від слова «сіно», треба знати, пилок якої рослини викликає у них захворювання і коли ця рослина цвіте. Якщо є можливість, у цей період бажано брати відпустку і виїжджати в іншу кліматичну зону, де таких рослин немає. Якщо це не вдається, то в період загострення вікна в квартирі слід тримати зачиненими і затягнутими марлею. Оскільки іншої ради, ніж уникати місць із рясною рослинністю, що містить алерген, просто немає.

  • Нападу чекають уночі

    Алергійні ларингіти частіше, ніж інші, призводять до ларингоспазмів. На другий-третій день захворювання розвиваються періодичні змикання голосової щілини з продовженим шумним вдихом, посинінням обличчя (особливо так званого носо-губного трикутника), посмикуванням кінцівок – аж до зупинки дихання і втрати свідомості. Напад зазвичай триває кілька секунд, після чого дихання відновлюється.

    Гострий підзв’язочний ларингіт, стенозуючий ларингіт, синдром крупу або несправжній круп – все це назви особливої форми ларингіту, яка за протіканням нагадує ларингоспазм. Її особливість у тому, що запалення вражає тканину під голосовими зв’язками. Тканина в цьому місці рихла, тому набряк, від якого звужується просвіт гортані і утруднюється дихання, саме в цьому місці утворюється швидше і тримається довше. Справжній круп розвивається при дифтерії. Щоби не пропустити цю страшну інфекцію, при гострому стенозі практикують пробу з горла на наявність збудників дифтерії. «Для того, щоб виявити причину виникнення ларингіту, потрібно провести всебічне обстеження дитини, яке включає в себе звичайні аналізи, мазок із горла, дослідження системи імунітету та алергологічні тести», – пояснює педіатр.

    За словами Надії Височанської, стеноз верхніх дихальних шляхів при ларингіті розвивається переважно вночі. Хворий прокидається з відчуттям задухи. Передовсім лякається, оскільки виникає відчуття, що неможливо зробити вдих чи видих. Надмірно збуджена нервова система ще більше підсилює симптоми задухи. Їх супроводжують напади болючого «гавкаючого» кашлю. Перша допомога до приїзду «швидкої», яку варто викликати в цьому випадку, – тепле лужне пиття та “відволікаюча” терапія: гірчичники на литки та гарячі ванни для ніг. Дорослі можуть практикувати загальні гарячі ванни при температурі до +45 градусів Цельсія. «При алергійному ларингіті лікування має призначити відповідний спеціаліст. Наприклад, лікар може прописати медикаменти, які сприяють нормалізації функціонування імунної системи або активації її діяльності. Але є й загальні рекомендації. Для зміцнення здоров’я малюка необхідне правильне харчування з урахуванням віку і схильності до алергій. Також важливо організувати гіпоалергенний побут. Частіше провітрювати приміщення, робити кожного дня вологе прибирання. Слід щодня гуляти на свіжому повітрі, займатися фізичними вправами і загартовуватися», – вважає медик.

    При респіраторних алергозах показана лікувальна фізкультура – за комплексами для хворих на бронхіальну астму, що підвищують загальну опірність організму та тренують дихання. Хворі на алергози повинні перебувати на диспансерному спостереженні як алерголога, так і дільничного лікаря, наголошує педіатр.

    Наталія КУШНІРЕНКО

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!