26 березня на базі БФ “Карітас Івано-Франківськ УГКЦ” відбувся круглий стіл на тему “Налагодження співпраці мультидисціплінарних виїзних бригад Карітасу з лікувальними закладами міста для ефективного надання допомоги паліативним хворим”. Участь у круглому столі взли представники обласного Хоспісу, лікарень та поліклінік міста й області.
Виконавчий директор Карітасу Наталія Козакевич розповіла медикам про проект “Паліативна допомога в Івано-Франківську”, який діє на базі Карітасу вже третій рік і фінансується Карітасом архиєпархії Відня. Проект спрямований на збереження найкращої якості життя невиліковниїх хворих у фізичному, психічному, духовному та соціальному плані.
Діагноз “хвороба невиліковна” є величезним шоком для хворого та його родини. Як правило, встановивши такий діагноз, лікарі виписують хворих додому і родина опиняється сам на сам з незнаними досі проблемами. Як полегшити страждання людини, яка терпить жахливий біль? Як доглядати за лежачими хворими, щоб не утворилися пролежні? Як робити інє’кції та перев’язки? Де взяти інвалідний візок? Де взяти кошти на дороговартісні ліки? Як пережити душевний біль від усвідомлення майбутньої втрати близької людини? Усі ці питання перетворюються на реальні проблеми для родини невиліковного хворого та для нього самого. Карітас має на меті облегшити страждання не лише хворого, але й навчити родину, друзів чи сусідів, якщо людина одинока, надавати правильну і головне ефективну допомогу, щоб зменшити терпіння пацієнта.
У проекті працює виїзна мобільна бнригада, яка відвідує важкохворих вдома і надає їм комлексну допомогу. До складу бригади входять лікарі, медсестри, соціальні працівники , психологи та духівник. Догляд за пацієнтом залежить від стану його здоров’я та потреб: роблять ін’єкції, масажі з метою профілактики пролежнів, виміряють життєво необхідні показники тощо, а соціальні працівники за потребою прибирають, закуповують продукти, виробляють субсидії, відправляють листи.
Сьогодні важливим чинником покращення якості життя важкохворих є надання їм матеріальної допомоги у вигляді медикаментів, засобів догляду (калоприймачі, одноразові пелени, підгузники, тест-смужки для вимірювання цукру в крові тощо), засобів особистої гігієни та продуктів харчування.
Карітас також безкоштовно надає у користування (в прокат) необхідне реабілітаційне обладнання: інвалідні візки, ходунки, милиці, підлокітники, крісла-туалети, функціональні ліжка, протипролежневі матраци, масажери та аплікатори. Працівники Карітасу проводять інструктаж із використання обладнання та за потреби — навчальний тренінг щодо догляду за важкохворими. Окремий сегмент роботи — це психологічна та духовна підтримка важкохворих та їх родичів.
За минулий рік мультидисциплінарна бригада здійснила 385 виїздів, під час яких було надано 40993 медичних, соціально- побутових, психологічних для 54 паліативних пацієнтів – набувачів проекту.
Завдання круглого столу — налагодити дієвий механізм співпраці з медичними закладами, обмінятися контактами задля майбутньої спільної роботи. Сьогодні проект Карітасу опікується 115 невиліковно хворими. З них 23 особи – перенаправлені Франківським фтізіопульмоцентром, 31 особа — пацієнти міських поліклінік, які були направлені Хоспісом для отримання паліативного догляду, решта — жителі міста та області, які безпосередньо звернулись за допомогою в Карітас.
Але це — лише мала дещиця, адже кваліфікованої паліативної допомоги на Прикарпатті потребує значно більше людей. Як розповіла Ірина Слугоцька, директор обласного “Хоспісу”, у 2012 році на Прикарпатті померло 16802 хворих, з яких 80% теоретично потребувалиь палітивної допомоги. Також в області зареєстровано 84 тисячі осіб з інвалідністю, яким необхідна комплексна допомога вдома.
Карітас звертається до усіх медичних установ міста та області з закликом до взаємодії з метою підвищення ефективності надання паліативної допомоги потребуючим. Від лікарів очікують перенаправлення у Карітас невиліковно хворих, які, можливо, нічого не знають про існування вищезгаданого проекту. Чим більше людей знатимуть про проект палітивної допомогти, тим більшій кількості важкохворих Карітас зможе допомогти.